Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Uzay Mekiği Nasıl Bulundu?

02.12.2019
2.118
Uzay Mekiği Nasıl Bulundu?

Uzay mekiği, özellikle uzaya ve uzay bilimlerine ilgi gösteren kişilerin merak ettiği bir araçtır. Uzay mekiği nasıl bulundu? ve bununla ilgili birçok detay yazıda verilecektir.

Uzay Mekiği Nedir?

Uzay mekiği, insanlı olarak uzaya gönderilen araçtır. Uzaya gidip, gelen ve tekrar bu amaçla kullanılabilen bir araçtır. Uzay mekiğindeki temel özellik insanlı olarak kullanılabilmesidir. Kalkışları roket gibi olmaktadır. Uzay mekiğinin inişi ise uçağa benzemektedir. Bu araçlarda büyük bir sıvı yakıt tankı vardır. Aynı zamanda iki tane de ek olarak katı yakıt tankı vardır; bunlar sıvı yakıt tankının iki tarafında yer alırlar. Roket motorları ile çalışmaktadırlar.

Uzay Mekiğini Kim Bulmuştur?

Uzay mekiği nasıl bulundu? ile ilgili olarak öncelikle bu aracı NASA yani Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin keşfettiğini belirtelim. 1980 yılların başında geliştirilen bir araçtır ve uzaya gönderilmiştir.

İnsansız araçların da keşfedilmesi ve uzay teknolojisinin sürekli gelişmesiyle artık modası geçmiştir. Daha yeni teknolojiler tercih edilmektedir. Aynı zamanda uzay mekiğinde en fazla 10 gün görev yapılabilmektedir. Maliyetleri bu sebeple oldukça yüksek olmaktadır.

İlk Uzay Mekiği Hangisidir?

İlk uzay mekiği Columbia’dır. Amerika’ya ait ilk uzay mekiği olarak tarihe geçen Columbia, 1981’de uzaya fırlatılmıştır. O günden sonra yüz kerenin üzerinde uzay mekiği ile uzaya gidilmiştir. Columbia mekiklerle yapılmış olan uçuşların 107.sinde patlamıştır.

İlk uzay mekiği Columbia, Boeing şirketi tarafından geliştirilmiştir. Geliştirilme süresi ise 9 yıldır. Aynı şirkete ait başka uzay mekikleri de yapılmıştır. Mekik uçuşlarına bir dönem patlamalardan ve ölümlerden dolayı ara verilmiştir.

Uzay Mekiği Ne Zaman Bulundu?

Uzay mekiği ilk olarak 1980’de bulunmuştur ve ilk uçuş ise 1981 yılında gerçekleşmiştir. Uzay mekiğinin uzun yıllar kullanılmıştır ancak sonrasında bunlar yerini yılda 50 kez uzaya kendi kendine insansız olarak gidip gelebilen, kendi kendine kalkıp inebilen daha teknolojik araçlara bırakmıştır. Teknolojisinin çok hızlı gelişmesi araçların çok daha fazla özelliklere sahip olmalarını sağlamaktadır.

Uzay Mekiğinin Özellikleri Nelerdir?

Uzay mekiği nasıl bulundu? hakkında NASA’nın çalışmalarının etkisinden bahsettik. Uzay mekiklerinde genel olarak bazı özellikler ön plana çıkar. Saatte 28.000 km’lik bir hızla Dünya’nın etrafında dönebilirler. Yörüngüye girdikten sonra uzay mekiği bu turunu 90 dakika içinde tamamlamaktadır.

Mekiğin içinde uzaya giden astronotlar ise 45 dakikada bir olmak üzere Güneş’in doğuş ve batışını görebilmektedir. Astronotların uzay mekiğinde görev yapabilme sürelerinin 10 gün olması bilim adamlarını yeni arayışlara yönlendiren nedenler arasında yer almıştır.

Uzay Mekik Kazaları Hangileridir? Kaç Yılında Gerçekleştiler?

Uzay mekiklerinde başlarda kazasız uçuşlar gerçekleşti ancak özellikle 1986 senesinde Challenge uzay mekiğinin kalkış esnasında patlaması Dünya üzerinde büyük bir etki yaratmıştır. 28 Ocak 1986 tarihinde kalkarken uzay mekiğinin patlaması sonucu içindeki 7 astronot ölmüştür.

1981 yılında keşfedilen ilk uzay mekiği olan Columbia ise başarılı uçuşların ardından 1 Şubat 2003 senesinde aynı akıbetle karşılaştı ve kalkış esnasında patladı. Bu patlamanın ardından uzay mekiği uçuşları için bir süre ara verilmiştir.

Popüler Uzay Mekikleri Hangileridir?

Uzay mekiği nasıl bulundu? konusunda özellikle NASA ve Boeing şirketinin çalışmaları hakkında bilgi verdik. Boeing şirketinin ünlü ve daha çok bilinen uzay mekikleri arasında başta Columbia gelmektedir. İlk uzay mekiği olan Columbia dışında Challenger, Atlantis, Endeavur, Discovery gibi başka uzay mekikleri de icat edilmiştir. Bunları uzaya göndermenin maliyeti o zaman için 20 bin dolar civarıydı. ( Her kilogram için ) Dünya’nın yörüngesine bu mekiklerle uydu taşınabiliyordu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti