Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Uçan Arabayı Kim İcat Etmiştir

29.10.2019
3.106
Uçan Arabayı Kim İcat Etmiştir

Uçan araba, pek çok farklı prensibe bağlı olarak çalışan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle sadece arabanın icadıyla ilgili bir inceleme yapılması yeterli değildir. İnsanın bir aleti uçurmasına dair ilk çalışmalarının araştırılması gereklidir. Özellikle Leonardo Da Vinci tarafından yapılan çalışmalarla an itibariyle helikopter, drone, uçak, uçan araba gibi pek çok farklı nesnenin uçuşu özdeşleştiriliyor. Bu durum sadece uçan arabayı kimin icat ettiğiyle veya fikrini düşündüğüyle ilgili değil, uçuş prensibini kimin düşündüğüne dayandırılıyor.

Uçan Arabayı Kim Buldu?

Hem tasarım itibariyle hem de uçuştaki termodinamik ile diğer fizik kanunlarının göz önünde bulundurulduğu süreci ilk olarak Leonardo Da Vinci düşünmüştür. Yaptığı çalışma ve belirlediği çizimle birlikte, pervanelerin nasıl olması gerektiği ve hava akımının hangi durumda verimli şekilde aktarılabileceğine dair düşüncesi de başarılı sonuç elde edilmesini sağlıyor. Tasarımının farklı hale getirilmesi, motorlarla desteklenen yapıya sahip olması ve çok sayıda fizik kolunun da yardımıyla birlikte insanın çeşitli araçlarla uçması sağlanmıştır.

Uçan Araba Fikri Kimden Çıktı?

Uçan araba fikrinin araştırılmasıyla birlikte, ilk fikrin özellikle çizimlerle desteklenmiş halinin Leonardo Da Vinci tarafından ortaya çıktığı görülüyor. Yaptığı çalışmalarla insanlık tarihine doğrudan etki etmiş isimlerden bir tanesi olmasının yanı sıra, fikir öne sürmesi dahi günümüzdeki çalışmaların temelinde yer almasını sağlıyor. Araba fikri farklı, nesnelerin uçma fikri farklı olsa dahi belirli bir teknolojik ilerlemenin ardından bazı cihazlardaki modernizasyon çalışmaları çeşitli yerlerde başlayabiliyor. Bu nedenle temelde kimin yer aldığının incelenmesi gerekiyor.

Uçan Araba Fikri Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Bir makinenin uçtuğuna dair fikrin ilk olarak ortaya çıktığı, mantıklı açıklamalarla desteklendiği ve çiziminin yapıldığı özel bir tasarım son derece büyük bir öneme sahiptir. Leonardo Da Vinci tarafından 1493 yılında düşünülen bu tasarımın yaygın bir şekilde hayata geçirilmesi mümkün olmamış olarak tanımlansa dahi, son derece başarılı ve mantığa dayanan bir yapısı bulunuyor. Hava akımının yönlendirilebilir ve uçuş için kullanılabilir yapıya sahip olması, Da Vinci’nin bu fikriyle günümüzde pek çok uçan cihazın tasarlanması mümkün olmuştur.

Uçan araba ve Türkiye

12. yüzyılın sonları ve 13. yüzyılın başlarında Diyarbakır ve Cizre’de yaşayan bilgin el-Cezeri, büyük miktarlarda suyu yukarı taşımak amacıyla beş düzenek tasarlamıştı. Bu düzeneklerden üçü hayvan gücüyle çalışırken ikisi kendi kendine işler, yani otomatiktir. El-Cezeri bu çalışmaları sırasında krank milini ilk kez kullanmıştı. Dönme hareketini doğrusal harekete dönüştüren krank mili, tarihteki en önemli keşiflerden biri olarak kabul ediliyor. Günümüzde otomobillerden lokomotiflere pek çok alanda kullanılıyor.

El-Cezeri’nin su gücüyle çalışan pompa düzeneğinde dişli çarklar, bakır pistonlar, emme ve iletme amaçlı borular ve tek yönlü sürgülü vanalar kullanılıyordu. Bu düzenek suyu emerek yaklaşık on iki metre yukarı taşıyabiliyordu.

Günümüzde de Cezeri isminin verildiği uçan araba modeli ön plana çıkmaktadır. İlerleyen yıllarda kulllanılacağı düşünülmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti