Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Telgrafı Kim Buldu?

05.11.2019
2.916
Telgrafı Kim Buldu?

Telgrafı kim buldu sorusu, dünyada iletişimde dönüm noktasının yanıtını vermektedir. Telgraf bulunan kadar kişiler arası iletişimde kullanılabilecek herhangi bir elektronik cihaz bulunmuyordu. Şuan ceplere kadar girebilen telefonların da ilk adımı telgraftır. Teknolojinin zaman içerisinde gelişim kaydetmesi ile beraber bu alanda farklı cihazlar da kendini göstermeye başlamıştır. Bu durum sadece kişilerin anında iletişim sağlayacakları bir unsur değildir aynı zamanda dünya genelinde global bir değişimin ve etkileşimin başlamasının da en temel mimarlarından biri olacaktır!

Mucit Kimdir?

Elektrikli telgrafın mucidi Claude Chappe’dir. Bu ismin oluşturmuş olduğu cihaz kapsamında yapılan revizyonlarda en çok söz sahibi olan kişi ise Samuel Morse’dur. Morse elektromıknatıslı telgrafın icadı konusunda ilk adımları atan ve bu alanda adını tarihe yazdıran isimdir. Günümüzde telgraf dendiği zaman sadece eski bir iletişim aracı gibi bir görüntü akla gelse de o dönem dünyanın tüm akışını hızlandıracak bir mahiyette olduğu da net bir biçimde görülmektedir.

Claude Chappe

Hangi Tarihte Bulundu?

Telgrafı kim buldu sorusu kapsamında kişilerin ne zaman bulunduğu ile alakalı da bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Bu noktada elektrikli ve elektriksiz telgraf olmak üzere iki farklı tür bulunmaktadır. Gelişim süreci 1830-1840 seneleri arasında kendini göstermektedir. Bu tarihler arasında gelişim sadece bir kişi tarafından değil bir ekip tarafından üstlenilmiştir.

Bu ekibin en temel beyin takımı ise Samuel Morse’dur. Uzak mesafeler arasında iletişimde tarihi bir devrim olan telgrafı sadece bir iletişim aletinin bulunması olarak nitelendirmemelisiniz. Bunun dışında uzak mesafelerin birbirinden haberdar olmasının artık çok daha kolay bir hale gelmesi ve etkileşimin artması şeklinde de yorumlanabilmektedir!

Semboller ile İletişim

Telgrafı kim buldu konu başlığı altında bu icadın nasıl çalıştığı da sıklıkla merak edilmektedir. Telgrafta direkt olarak mesajın iletilmesi uzun yıllar almıştır. İlk olarak nokta ve çizgilerden oluşan semboller üzerinden gerekli inceleme ve haberleşme aşaması tamamlanmaktaydı. Bu noktada tarihsel süreç içerisinde Morse alfabesi olarak da bilinen iletişim diziliminin icadı da kendini göstermiştir.

Uzun Mesafe İletişimin Mimarı

Uzun mesafe iletişimin etkileri göz önünde bulundurulduğu zaman global manada nasıl bir etkileşime sahne açtığını da net şekilde görebilirsiniz. Sadece ülkelerin birbirinden haberdar olması konusunda değil siyasal adımların daha sorunsuz şekilde atılması için kişiler arası iletişimde de devrimsel bir niteliktedir. İletişimin antik zamanda uygulanış şekli ile 1700lerin başında kullanılan yöntemlere bakıldığı zaman çok da büyük bir farklılık bulunmadığını görebilirsiniz. Bu noktada farkı yaratan asıl unsur kesinlikle telgraf olmuştur.

İlk Telgraf Hattı ile Alakalı Detaylar Nelerdir?

ilk telgraf hattı kurulumu

Telgrafı kim buldu sorusu kadar telgrafın öncelikle hangi hat üzerinde kullanıldığı da merak edilmektedir. İlk telgraf hattının oluşturulmuş olduğu hat;

  • Washington
  • Baltimore
  • Maryland

Daha sonra bu hatların yaygınlığı artış göstermiştir. Batı’da kullanımı daha önce başlasa da bu icadın etkilerinin ve bizzat kendisinin Osmanlı İmparatorluğu’na gelmesi zaman almıştır. Burada ilgi çekici olan unsur Osmanlı İmparatorluğu’na oldukça geç gelse de Morse’un ilk madalyasını bir Osmanlı imparatorundan almasıdır. Tarihe düşülen noktalar arasında bu tür bir ayrıntı da kendini belli ediyor.

Osmanlı İmparatorluğunda Telgraf

Telgrafı kim buldu konu başlığı altında Türk coğrafyasına bu icadın ne zaman geldiği de merak edilmektedir. Bu düzenek ilk olarak Beylerbeyi Sarayı kapsamında kullanılmıştır. Sultan Abdülmecit zamanında kullanılan bu icadın efektif olarak kullanılması seneler almıştır. Beylerbeyi Sarayı kapsamında bu düzenek ile alakalı gerekli olan ek ürünleri görebilirsiniz.

Osmanlı’da telgraf hatları

Osmanlı’da telgrafın ne derece önemli bir yere sahip olduğu Kırım Savaşı ile çok daha net bir biçimde fark edilmiştir. Kırım Savaşı kapsamında Osmanlı ve Avrupa ülkeleri arasında ilişkilerin kapsamlı bir hal aldığı ve bağımlılık konusunda bir adım daha ilerlendiği görülmektedir. Bu bağımlılık siyasaldan ziyade ekonomik alanda olmuştur! Ülkemizde ilk telgraf hattı İstanbul-Edirne arasında kurulmuştur. Hatta Kurtuluş Savaşı zamanında düşman kuvvetlerin iletişimi en aza indirmek için telgraf hatlarını ele geçirmeye çalıştığı da dile getirilmesi gereken ek bilgilerdendir. Şuan önemsenmeyen bir icat olsa da bir ülkenin kurtuluş mücadelesinde dahi önemli bir rol oynamıştır.

Sualtı Kablo Sistemi

Telgrafı kim buldu konu başlığı altında Osmanlı ile alakalı detaylar incelenmeye devam ediyor. Bu noktada Kırım Savaşı’nın da etkisi ile beraber iletişimin hızlanması temel niteliklerden biri olmuştur. Kişilerin özellikle iletişime ihtiyaç duydukları bu kesif dönemlerde sualtı kablo sistemi ile iletişim kurulmaya çalışılmıştır. Kırım yarımadası ile Varsa sahilini birbirine bağlayan hat üzerinden de iletişim için denemelerde bulunulmuştur. Savaşların olumsuz etkileri aşikar olsa da bilimsel gelişmelere bazı noktalarda hız vermek zorunda bıraktığı da görülmektedir.

Günümüzde Telgraf

Telgrafı kim buldu sorusu kadar günümüzde tarihi bir değere sahip odluğu da görülmektedir. Birçok müzede özellikle modern öncesi dönem ile alakalı olarak en dikkat çeken cihazların başında kesinlikle telgraflar gelmektedir. Telgraf kullanımı ile alakalı siz de yeni bir boyut oluşturmak isterseniz en doğru yerde bulunuyorsunuz. Tarihsel arka plan uygarlıkların gelişimi, nasıl etkilendikleri ve global manada değişim hakkında bilgi almak isteyen kişilerin göz atması gereken nadide aletlerin başında telgraf geliyor. Telgrafın gelmesi olumlu/olumsuz birçok duruma sebebiyet vermiştir. Bu alanda kişisel analizler yapılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti