Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Televizyonu Kim İcat Etti

31.10.2019
1.224
Televizyonu Kim İcat Etti

Televizyonu Kim İcat etti ? Televizyonu kim icat ettiğine dair kolay bir cevap yok. Hareketli görüntüleri aktaran bir şeye sahip olma fikri, ilk televizyon yapılmadan çok önce vardı. 19. yüzyılın sonlarında, birkaç bilim adamı, ilk televizyonun var olmayacağı çok önemli keşifler yaptı. 1920’lerde Japonya, İngiltere, Almanya, Amerika ve Rusya’dan 50’den fazla mucit, hepsi çok umut verici gösteriler yapmış olan televizyonlar üretmeye çalıştılar.

İlk Mekanik Televizyon

“Televizyon” un tanımının tonlarda sürekli değişen görüntülerin canlı iletimi olarak algılanması durumunda, televizyonu icat eden İskoç mühendis John Logie Baird’e aittir. Dünyanın ilk mekanik televizyonunu kurdu ve sergiledi. Baird ayrıca, ilk renkli televizyonu ve ayrıca ilk elektronik renkli televizyonlu resim tüpünü icat etti ve sergiledi.

İlk Elektronik Televizyon

Televizyonu kim icat etti ? Elektronik bir modeli ortaya çıkarmak , biraz güç mücadelesiydi. Bir mucit patenti aldı, ancak televizyonunun tasarımı henüz tam olarak orada değildi, diğerinde tamamen çalışan bir televizyon vardı, Televizyonu bugün bildiğimiz gibi icat eden kişiye gelirsek, Rus Vladimir K. Zworykin, 1923’te bir elektron tarama tüpü (televizyonun kalbi sayılabilecek bir bölüm) için patent başvurusunda bulundu, ancak 1934’e kadar televizyonunu çalıştıramadı.

Philo Taylor Farnsworth, 7 Eylül 1927’de ilk televizyon sinyali iletimini kendi tarama tüpüyle başarıyla gösterdi. Otuzlu yılların sonlarında yasal bir savaş başladı, RCA, Zworykin firması için çalıştığında patent hakkını (ve telif haklarını) istemek istedi. Ancak mahkeme Fransworth lehine karar verdi, ona patent önceliği verdi ve resmi olarak tamamen işlevsel ilk tamamen elektronik televizyonun mucidi yaptı.

Televizyonların Yaygınlaşması

Her şey kulağa oldukça basit geliyor, ama aslında bunun gerçekleşmesi birçok farklı insan tarafından çok çalışmaktı. Philo T. Farnsworth ve Vladimir Zworykin gibi mucitler ve David Sarnoff gibi işadamları iyi kamera tüpleri ve iyi görüntü tüpleri geliştirmek için sayısız saat ve büyük miktarda para yatırdılar. 1936’da RCA, ilk Amerikan TV ağı olan National Broadcasting Corporation’ı (NBC) yarattı. NBC ilk yayınını 1939 Dünya Fuarı’nda düzenledi ve halk ilgisini çekti. II. Dünya Savaşı televizyon gelişimine geçici bir engel koydu, ancak 1950’lerin başlarında televizyon ve spor, oyun şovları ve dramalar gibi programlamaları halkın dikkatini çekti ve insanların bilgi edinme şeklini sonsuza dek değiştirdi.

Elektronik sistemler, özellikle renkli televizyon sahneye çıktığında daha da iyiye gitti. 1950’lerde gelişmesine rağmen, renkli TV ABD’de 1960’ların sonlarına kadar yaygın değildi, ancak temel tasarım 1990’ların sonlarına kadar hemen hemen aynı kaldı. Bu on yılda, yüksek tanımlı TV (HDTV) tanıtıldı. HDTV yayınları 1980’lerde mümkündü. Yıllarca süren tartışmaların ardından HDTV ile ilgilenen birkaç şirket 1993 yılında teknik standartlar üzerinde anlaştı. İlk deneysel yayın 1994 yılında yapıldı, ancak o zamana kadar internet üzerinden yayınlanan tüm dijital TV gibi yeni televizyon biçimleri tartışıldı. 2009 yılında, Amerika Birleşik Devletleri, tüm dijital analog TV yayınlarını tamamen dijital bir HDTV standardı haline geldi.

Televizyon Setleri İçin İlk Uzaktan Kumanda

Dünyanın ilk televizyon uzaktan kumandası Tele Zoom olarak adlandırıldı ve uzaktan kumanda olarak bile sınıflandırılamadı. Tele Zoom yalnızca televizyondaki resmi “yakınlaştırmak” için kullanıldı. Herhangi bir kanalı değiştirmek veya TV’yi açmak veya kapatmak için kullanamazsınız. Tele Zoom 1948’de piyasaya sürüldü.

Televizyonu kim icat etti ? Sorusundan sonra sıra geldi kumandaya. İlk “gerçek” uzaktan kumanda Zenith tarafından üretildi ve 1955’te piyasaya sürüldü. Bu uzaktan kumanda televizyonu açıp kapatabilir ve kanalı değiştirebilirdi. Aynı zamanda tamamen kablosuz oldu.

Televizyon Ve Türkiye

Türk halkı, ilk yerli televizyon yayın sinyalini almak için 32 yıl beklemek zorunda kaldı. 60’lı yılların başlarında, televizyon dünyanın her yerinde altın çağını yaşarken, Türk hükümeti görsel iletişim için yatırım yapmanın mümkün olup olmadığını tartışıyordu. Yeterli ulusal altyapı ve finansal kaynak eksikliği, Türkiye’de televizyonun kurulmasını geciktiren başlıca faktörler arasındaydı. Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT), Ankara’nın başkentinde bulunan küçük bir stüdyodan 5Kw’lık bir vericiyle yayın yapmaya başladığı 1968’di. İlk yayınlar kısmen Batı Almanya tarafından finanse edildi ve yaklaşık bir milyon nüfusa ulaştı. Bu ilk günlerde, TRT çok temel ekipman kullanıyordu ve yayınlar belirli saatlerle sınırlıydı. Ayrıca, TRT stüdyolarının film düzenleme kabiliyeti yoktu; Bu nedenle, örneğin, bu üç saat içinde herhangi bir kesinti olmadan üç saatlik bir program kaydedilmek zorundaydı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti