Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Teleskopu Kim Buldu

27.01.2020
2.089
Teleskopu Kim Buldu

Birçok insan Galileo Galilei’nin teleskopu icat eden ve inşa eden ilk astronom olduğuna inanıyor; ancak, ilk teleskop 1600’lerin başında Hans Lippershey tarafından yapılmıştır. Lipperhey Alman-Hollandalı bir cam üreticisiydi ve teleskopunda odaklanan ışık miktarını azaltmayı başardı. Modeli, diğer bilim insanlarına teleskopu mükemmelleştirmek için ilham verdi.

Hans Lipperhey’e teleskopun mucidi olarak işaret etmek kolaydır, ancak buluşunun tarihi kaotik ve kafa karıştırıcıdır. Tarihçiler ve bilim adamları bugün hala teleskopu kimin icat ettiğini tartışıyorlar. Teleskopa ve bunun bilimsel tarih üzerindeki etkisine bir göz atalım.

Teleskopun Tarihi

Teleskop gözlük ve lenslerin ilk üreticilerine kadar uzanır. 1400’lerde gözlük Avrupa çapında yaygın olarak kullanıldı. Bu lensler güçlü değildi, cilalı değildi ve net değildi. Kusurları nedeniyle, astronomik gözlem için yararlı olmadılar.

1500’lerin sonunda ve 1600’lerin başında lens üreticileri camları kesme ve cilalama yeteneklerini geliştirdiler. Bu sırada Hollanda’da gözlük yapan Hans Lippershey, lenslerle deney yapmaya başladı.

Lipperhey teleskopuna teleskopuna sadece az miktarda ışık girmesine izin veren bir maske taktı. Işık miktarını düşürüp odakladığında, görüntüler netleşti, ancak loş kaldı. Başka hiçbir teleskop üreticisi bunu yapmamıştı ve Lipperhey’in teleskopu teleskopun evriminin başlangıcıydı.

Eylül 1608’de Lipperhey teleskopunu Nassau Prensi Maurice’e götürdü. Bir hafta sonra, Lipperhey yeni cihazını patentlemek için başvuruda bulundu. Diğer bilim adamları ve cam üreticileri de benzer cihazlar yaptığını iddia etmek için öne çıktılar; Lipperhey, iddiaları nedeniyle patentini reddetti.

Teleskop Lipperhey’den sonra Avrupa’ya yayıldı. Mayıs 1609’da teleskop Paris gibi büyük şehirlerde kolayca bulunup satın alınabiliyordu. Galileo, Lipperhey’nin teleskopunu aldı ve geliştirmeye başladı. Galileo’nun teleskopu uzay gözlemi için ilk kullanıldı.

Zamanla, gökbilimciler daha fazla güç ve net görüntülere sahip teleskoplar yapmaya başladılar. İngiltere’de Thomas Harriot, nesneleri altı kez büyütebilecek bir teleskop yapmayı başardı. Galileo daha sonra nesneleri sekiz kat büyütebilen bir teleskop yaptı.

İlk Teleskop Neye benziyordu?

İlk teleskoplar, bir veya birkaç silindirik bölüme sahip uzun tüplerden oluşuyordu. Boru, bakır, kumaş veya deri bağları ve / veya yapıştırıcı ile bir arada tutulan kalay, kurşun, karton ve tahtadan yapılabilir. Resimleri büyütmek ve ışığı yansıtmak için cilalı lensler ve aynalar tüplerin içine yerleştirilmiştir.

Galileo’nun teleskobunun 1600’lerde inşa edilen diğerleriyle birlikte ciddi sorunları vardı. Erken teleskopların boyutları oldukça küçüktü ve sınırlı bir görüş mesafesine sahipti. Nesneleri daha uzakta görmek neredeyse imkansızdı.

Daha önceki teleskopların göz için sabit bir yeri yoktu, yani teleskopta görünen görüntüler gözden uzak veya odak dışı kalacaktı. Daha küçük boyutlar da renk sapmalarına neden oldu, yani teleskop nesnenin renklerini odaklanmaya veya hizalamaya getiremedi.

Teleskop Kelimesi Nerden Geliyor ?

Teleskop’ kelimesi, 1600’lerin başında ortaya çıkan İtalyanca ‘teleskopio’ kelimesinden gelir. Teleskop, Ağustos 1611’de Frederico Cesi’den Galileo’ya yazdığı bir mektupta ortaya çıktı. Galileo’nun mektupları, Cesi’den sonraki terimi kullandığını gösteriyor. İngilizce ‘teleskop’ formu 1650’de ortaya çıktı. Bugün hala bu formu İngilizce kullanıyoruz.

Teleskopun Bilim Üzerinde Büyük Bir Etkisi Oldu mu?

Teleskoplar bize evrenin işleyişi hakkında önemli bilgiler verdi ve bilimin daha da ilerlemesine izin verdi. Nicolaus Copernicus, Güneş’in Güneş Sisteminin merkezi olduğunu savundu. Teleskopun kullanılmasıyla Galileo, güneşin gerçekten merkezde olduğunu fark etti. Ancak teleskop, bilim insanlarını güneşin Güneş Sistemimizin merkezinde olduğuna ikna etmekten daha fazlasını yaptı.

Teleskop gezegenimizden milyonlarca mil uzakta olan gezegenleri ve yıldızları gözlemlememize izin verdi. Ayın yüzeyini ve diğer gezegenlerin hava modellerini görmemize izin verdiler. Teleskop ayrıca uzaydaki bulutsulara veya toz ve gaz bulutlarına bakmamızı sağladı.

Teleskopun artan gücü bize gezegen hareketlerindeki kalıpları net bir şekilde anlamamızı sağlıyor. Aslında, Galileo ilk önce Jüpiter’in uydularını ve hareketlerini teleskopuyla gördü ve bu uyduları uydu olarak kaydetti. Onlar uzayda başka bir nesnenin etrafında dönen ilk nesnelerdi.

Teleskoplar uzayın derinliklerini görmemize ve incelememize izin verdiler, ama aynı zamanda bize kendi gezegenimizi inceleme fırsatı verdiler. Modern teleskoplar ısı dalgalarını, röntgenleri ve radyo dalgalarını algılayabilir. Teleskoplar gezegenimizin başkalarıyla nasıl etkileşime girdiğini gösterir ve yerçekimi ve fiziğin özelliklerini gösterebilirler.

Daha yakın zamanlarda, teleskoplar bizimkine benzer gezegen sistemleri olan galaksileri incelememize izin verdiler. Aslında, bilim adamları şu anda kendi boyutlarımıza ve kompozisyonlara sahip gezegenleri incelemek için teleskoplar kullanıyorlar. Yaşamı sürdürebilecek koşullara sahip gezegenler olan yaşanabilir bölgelerde gezegenleri tespit edebiliriz.

Bazı Modern veya Tanınmış Teleskoplar Nelerdir?

Hubble Uzay Teleskobu, belki de modern teleskopların en tanınmış teleskopudur. Hubble 13.2 metre uzunluğunda ve 4.2 metre çapında. 1990 yılında başlatıldı ve lansmanından bu yana 1.3 milyondan fazla gözlem gerçekleştirdi. Pil kapasitesi, birlikte eklenen 22 araba pilinin kapasitesine benzer.

NASA şu anda 2021’de piyasaya sürülmesi gereken James Webb Uzay Teleskobu’nu inşa ediyor. Webb öncelikle kızılötesi teleskop gibi davranacak. Webb’in aynası katlanan ve ayarlanan 18 farklı segmentten oluşuyor. Güneşten korumak için, teleskopun her biri bir tenis kortunun büyüklüğü olan beş katmanlı bir kalkanı vardır.

ETİKETLER: , , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti