Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Steteskop Nasıl Bulundu

19.11.2019
1.103
Steteskop Nasıl Bulundu

Steteskop Nasıl Bulundu ? sorusuna gelmeden önce Stetoskop kelimesi, iki Yunanca kelimeden, stetoskoplardan (Chest) ve scopos (examination) türetilmiştir. Kalp ve göğüs seslerini dinlemenin yanı sıra, damar ve damarlardaki bağırsak seslerini ve kan akış seslerini duymak için de kullanılır .

İnsanlık ilk kez insan fizyolojisini ve çeşitli hastalıklarla ilişkili fiziksel özellikleri incelemeye başladığından beri, kalbin vücudumuzda çok önemli bir rol oynadığı açıktı. Yaptığı sesler ve ayrıca akciğerler gibi çevre organların çıkardığı sesler, bir hastayı muayene ederken çok önemli göstergeler olabilir. Oskültasyon olarak bilinen bu sesleri dinleme hareketi, doktorlara bu önemli muayenede yardımcı olmak için daha güçlü araçlar kullanılarak rafine edilmiştir.

Steteskop Ve Tıp

1800’lerin başlarında ve steteskopun gelişmesinden önce, doktorlar sıklıkla perküsyon ve hemen oskültasyon gibi teknikleri kullanarak fizik muayene yaparlar. Hemen oskültasyonda, doktorlar iç sesleri gözlemlemek için kulaklarını doğrudan hastaya yerleştirdiler.

Bu teknik, en başta doktor ile hasta arasında fiziksel temas ve kulağın uygun şekilde yerleştirilmesi gerektiği için birçok sakıncadan muzdaripti. Ek olarak, hekim tarafından gözlemlenen sesler hiçbir şekilde büyütülmedi ve potansiyel hastalığa işaret edebilecek eksik anahtar seslerin oluşması olasılığı yaratıldı. Son olarak, hemen oskültasyon yapma eylemi hem hekim hem de hasta için garip olabilir.

Derhal oskültasyonun sınırlarını gidermek için, Paris’teki Necker-Enfants Malades Hastanesi’ndeki Rene Theophile Hyacinthe Laënnec (1781-1826) adında bir Fransız doktor, 1816’da ilk stetoskopu icat etti. Bir hastanın muayenesinde, az sayıda teşhis ipucu aldı. bir elin göğsüne uygulanmasından veya yaygın olarak kullanılan perküsyon yöntemine kadar. Genç bayan hastaya hemen oskültasyon yapmakta isteksiz olan, o, bir aural tüp oluşturmak ve oskültasyonu kolaylaştırmak için yuvarlanmış bir kağıt kullandı. Kalp seslerinin açıkça duyulabilir olduğunu keşfetmekten heyecan duyuyordu ve bu keşif daha sonra özellikle bu amaç için ilk cihazın geliştirilmesine öncülük ediyordu. Steteskop nasıl bulundu ? İlk stetoskop ahşap bir tüpten oluşuyor ve monauraldı. Kulak trompet adı verilen bir işitme cihazına benzer şekilde, doktorun daha rahat şekilde oskültasyon yapmasına izin verdi.

İki Taraflı Steteskop

Stetoskopun cihazını iki taraflı hale getirecek bir sonraki önemli iyileştirme 1851 yılına kadar olmadı. İrlandalı doktor Arthur Leared tarafından icat edildi, 1852’de George Cammann tarafından ticarileşme için rafine edildi. Cammann ayrıca rafine binaural stetoskopun mümkün kıldığı oskültasyonun teşhisi konusunda da önemli bir tez yazdı. Başlangıçta, iki taraflı stetoskopun muayeneler sırasında sorunlu olabilecek işitme dengesizlikleri yaratabileceğine dair bazı endişeler vardı, ancak 1900’lerin başlarında bu kaygılar büyük ölçüde azaldı ve iki taraflı stetoskop yaygın olarak kullanılan bir tanı aracıydı.

sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu sertleşme sorunu

Steteskop nasıl bulundu ? Sorusuna yanıt getirdik . Peki 20. yüzyıl boyunca, bu ikonik cihazlarda, ağırlığı azaltmak, akustik kaliteyi artırmak ve oskültasyon sürecine yardımcı olmak için dış gürültüyü filtrelemek için birçok küçük iyileştirme yapılmıştır. Stetoskopun elektronik versiyonları sesi daha da arttırmak için tanıtıldı. Stetoskoplar şimdi neredeyse her tıbbın her dalına uygun tasarımlarla geniş bir stil yelpazesinde mevcuttur.

Tüm gelişmelere ve değişikliklere rağmen, stetoskopun arkasındaki temel ilke aynı kalmaya devam ediyor; hekimlere, oskültasyon yapma ve vücuttaki belirli sesleri belirleme aracı sağlamak.

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti