Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

SRC 1 Belgesi

17.11.2020
171
SRC 1 Belgesi

Uluslararası yolcu taşımacılığı iş kolu için gerekli olan mesleki yeterlilik belgesine SRC 1 Belgesi denir. Ülkemizde faaliyet gösteren iş kollarının zaman içinde değişen yönetmelik ya da yapılan düzenlemelere göre bazı belgeleri almaları gerekir. Mesleki yeterlilik belgesi de bu belgeler arasındadır. Ticari araç kullanmak isteyen ehliyet sahibi şoförlerin bunun için SRC belgesi alması gerekir. Farklı türleri olan src belgesinin yurt dışına yolcu taşımak isteyen şoförler için verilen mesleki yeterlilik belgesi; Src 1 belgesi olarak belirlenmektedir.

Eğitim Almak Ve Sınavlara Girmek Zorunludur

Yasal bir yükümlülük olan belge şoförün bu iş kolunda yeterli mesleki yeterliliğinin bulunduğunu kanıtlar.Uluslararası yolcu taşımacılığı yapan şoförler dışında minibüs ve otobüs gibi ticari alanda araç kullananlarında belgeyi alma zorunluluğu vardır. 25 Şubat 2003 tarihinden önce kullanılan araca uygun ehliyetini alan 26 yaşından büyük ama 66 yaşını aşmamış sürücüler mesleki yeterlilik belgesi için eğitim almadan ve sınava girmeden belge alabilirler. Ancak bu tarihten sonra ehliyet sahibi olanların belirlenen eğitimi alması ve sınavlara girmesi şarttır.

Bazı Suçlarda Belge Verilmez

Src 1 belgesi için aranan şartlar arasında ilki ilgili taşıt için yeterli ehliyetin bulunmasıdır.Otobüs şoförleri 26 yaşından küçük ve 66 yaşından daha büyük olamazlar. Şoförlük mesleğini yapmasına engel olacak derecede bedensel engeli bulunmamalı ; psikoteknik açıdan sağlık problemi olmamalı,bunun için her beş yılda bir kez psikoteknik taramasından geçmiş olmaları gereklidir. Tehlikeli madde taşıyan şoförler için gerekli olan belge için almış oldukları eğitimi belgelemeleri gerekir. İnsan ve silah kaçakçılığı, gümrük kaçakçılığı, uyuşturucu, terör gibi suçlardan cezası olan ya da yargılananların Src 1 belgesi alması söz konusu dahi değildir.

SRC 1 Belgesi

Eğitimler 40 Saat Sürer

Belge almak için yapılan başvuruda sürücülerin eğitim başvuru formu ile birlikte yanlarında adli sicil belgesi, nüfus cüzdan fotokopisi ,diploma fotokopisi , ehliyet fotokopisi ile birlikte altı ayı geçmemiş 1 adet biyometrik fotoğraf bulundurmaları gereklidir. 40 saat süren eğitimde sürücülere yolcu taşıma kuralları, güvenli sürüş teknikleri ile trafik kuralları ve cezalar başta olmak üzere iş sağlığı ve güvenliği, aracın yolculuk öncesi zaman hazırlığı, çevre güvenliği ve kalite, davranış psikolojisi; müşteri memnuniyeti, mesleki gelişim, iş organizasyonu dersleri anlatılır. Gümrük ve kaçakçılık mevzuatı, yasal sorumluluklar ve sigorta şartları ve kapsamı, iletişim teknolojileri; harita araç bilgisi ve ekonomik araç kullanımı, yolcu taşıma mevzuatı ve ilk yardım dersleri de Src 1 belgesi eğitimlerinde sürücülere verilen derslerdir.

Gerekli Eğitimi Tamamlamak Yeterli Değildir

Mesleki yeterlilik belgesinin alınması için gerekli eğitimi tamamlamak yeterli değildir. Kursiyerler mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanmak için bakanlık tarafından hazırlanan sınavlara da katılmak zorundadır, her ay İlçe Milli Eğitim müdürlükleri tarafından yapılan sınavlarda kursiyerlerin alması gereken puan 70 veya üzeridir. Teorik sınavda kursiyerlere 40 soru sorulur verilen 1 saat 60 dakika sürede sürücülerin 40 sorudan 28’nin doğru cevaplandırması şarttır. Teorik sınavın hemen ardından aynı gün ve aynı yerde ikinci sınav olan uygulama sınavına girilir.

Bu sınavda sürücülere 60 saniye içinde cevaplandırmak zorunda oldukları 3 adet video sorusu sorulur. Kursiyer video sorularından en az 2 tanesini doğru olarak cevaplandırmalıdır. Sınavdan başarı ile geçen kursiyerlere sınav sonuçları 3 gün içinde bildirilir. Sürücüler belgelerini yaptıkları ödeme sonrasında alırlar. Sınavsız alınan Src 1 belgesi için e-devlet kapısından yararlanılır ;ancak burada bir sorun yaşanması durumunda Emniyet müdürlüğünden sistem aktivasyonun gerçekleşmesi gereklidir.

Kaynak: https://www.yilmazsrckursu.com/src-1-belgesi/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti