Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı

09.02.2020
417
Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı

Her yıl 14 Şubat’ta kutlanan sevgililer günü, insanların sevgi mesajları ile kart, çiçek veya çikolata göndererek başka bir kişiye veya insanlara olan sevgilerini gösterdikleri gündür. Peki Sevgililer Günü nasıl ortaya çıktı ?

St Valentine kimdi?

İngilizce olarak Valentine’s Day olarak bilinen gün adını ünlü bir azizden alıyor, ancak kim olduğu hakkında birkaç hikaye var.

St Valentine hakkındaki popüler inanç, MS üçüncü yüzyılda Roma’dan bir rahip olduğu yönündedir.

İmparator II. Claudius, evli erkeklerin kötü asker olduğunu düşündüğü için evliliği yasaklamıştı. Valentine bunun haksız olduğunu hissetti, bu yüzden kuralları çiğnedi ve evlilikleri gizlice ayarladı.

Claudius öğrendiğinde, Valentine hapse atıldı ve ölüm cezasına çarptırıldı.

Orada, hapishanenin kızına aşık oldu ve 14 Şubat’ta öldürüldüğünde ona “Sevgilinizden” imzalı bir aşk mektubu gönderdi.

Sevgililer Günü nasıl başladı?

İlk Sevgililer Günü 496 yılındaydı! Belirli bir Sevgililer Günü’ne sahip olmak, bir Roma festivalinden kaynaklandığı düşünülen çok eski bir gelenektir.

Romalıların Şubat ortasında Lupercalia adlı bir festivali vardı – resmen baharlarının başlangıcı.

Kutlamaların bir parçası olarak, erkeklerin bir kutudan kız isimleri aldıkları düşünülmektedir. Festival sırasında erkek ve kız arkadaş olurlardı ve bazen evlenirlerdi.

Daha sonra kilise bu festivali bir Hıristiyan kutlamasına dönüştürmek istedi ve St Valentine’i de hatırlamak için kullanmaya karar verdi.

Sevgililer Günü nasıl ortaya çıktı ? Yavaş yavaş, St Valentine adı insanlar tarafından sevdiklerine duygularını ifade etmek için kullanılmaya başladı.

İngiltere’de kuşlar Şubat ayında yumurta üretmek için bir araya gelirlerdi. Bu olay kısa sürede fark edilince kuş çiftleşme mevsiminde aşk notları gönderilmeye başlandı.

Sonraki yüzyıllarda, İngilizler ve kadınlar 14 Şubat’ı aşık olduklarına yazılar yazmak için bir bahane olarak kullanmaya başladılar. Sanayileşme sonrası şiirlerle bezenmiş seri üretilen resimli kartlarla bunu kolaylaştırdı. Ardından Cadbury, Hershey ve diğer  çikolata üreticileri  Sevgililer Günü’nde sevgilisi için tatlılar pazarladılar.

Bugün, İngiltere ve ABD başta olmak üzere çoğu yerdeki mağazalar, pencerelerini yıllık Aşk Günü’nü ilan eden kalpler ve pankartlarla süslüyor. Tüccarlar raflarını  “Be My Valentine” dilenen şeker, mücevher ve Cupid(eros) ile ilgili biblolarla stoklar . Çoğu sevgili için bu şeyler ilgi çekici.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti