Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şemsiye Nasıl Bulundu

20.04.2020
644
Şemsiye Nasıl Bulundu

Temel şemsiye 4.000 yıl önce icat edildi. Mısır, Asur, Yunanistan ve Çin’in antik sanatında ve eserlerinde şemsiye kanıtı var.

İlk Şemsiye nasıl bulundu ? sorusuna gelirsek Güneş koruma şemsiyesinin ilk kaydedilen kullanımı 3500 yıl önce Eski Mısır’dan geliyor . Başlangıçta bir çubuğa bağlı palmiye yapraklarının basit konfigürasyonları ile kullanılan Mısır şemsiyeleri kısa süre sonra soylular, dini liderler ve kraliyet tarafından kullanılan bir nesneye dönüştü. O zamanlarda, şemsiyeler koştu ve soylular güneşin el değmemiş soluk bir cilt kültürü uyguladılar. Eski Mısır kalıntılarında bulunan birkaç hiyeroglif tablo, hepsinin başlarında şemsiye olan kraliyet ve tanrıların yaşamını tasvir etti. Komşu Asur krallığı, sadece kralların özenle yapılmış şemsiyelerle korunma hakkına sahip olduğu geleneği uyguladı.

Bu eski şemsiye veya şemsiye ilk olarak güneşten gölge sağlamak için tasarlandı. Çin’de yağmur koruması olarak kullanmak için su geçirmez şemsiye ilk orada ortaya çıktı. Yağmur’da kullanmak üzere kağıt şemsiyelerini cilaladılar.

Şemsiye Döneminin Kökenleri

“Şemsiye” kelimesi, gölge anlamına gelen Latince kök “umbra” kelimesinden gelir. 16. yüzyıldan başlayarak şemsiye batı dünyasında, özellikle kuzey Avrupa’nın yağmurlu iklimlerinde popüler hale geldi . İlk başta, sadece kadınlar için uygun bir aksesuar olarak kabul edildi. Sonra Farsça gezgin ve yazar Jonas Hanway (1712-86) 30 yıldır İngiltere’de halka açık bir şemsiye taşıdı ve kullandı. Erkekler arasında şemsiye kullanımını yaygınlaştırdı. İngiliz beyefendileri genellikle şemsiyelerine “Hanway” adını verdiler.

Şemsiye Nasıl Bulundu? İlk Avrupa şemsiyeleri ahşap veya balina kemiğinden yapılmış ve alpaka veya yağlı tuval ile kaplanmıştır. Esnaflar, abanoz gibi sert ağaçlardan şemsiyeler için kavisli kulplar yaptılar ve çabaları için iyi para aldılar.

İngiliz Çelik Şirketi

1852’de Samuel Fox çelik nervürlü şemsiye tasarımını icat etti. Fox aynı zamanda “İngiliz Çelikler Şirketi” ni kurdu ve çelik kordonlu şemsiyeyi kadın korselerinde kullanılan çelik kalış stoklarını kullanmanın bir yolu olarak icat ettiğini iddia etti.

Bundan sonra, kompakt katlanabilir şemsiyeler, bir yüzyıl sonra gelen şemsiye üretiminde bir sonraki önemli teknik yenilikti.

Modern Zamanlar

Modern zamanların şemsiye nasıl bulundu ? 1928’de Hans Haupt cep şemsiyesini icat etti. Viyana’da, Eylül 1929’da patent aldığı gelişmiş kompakt katlanabilir şemsiye için bir prototip geliştirdiğinde heykel okuyan bir öğrenciydi. Şemsiye “Flört” olarak adlandırıldı ve bir Avusturyalı şirket tarafından yapıldı. Almanya’da küçük katlanabilir şemsiyeler, genel olarak küçük katlanabilir şemsiyelerle eşanlamlı hale gelen “Knirps” şirketi tarafından yapıldı.

1969 yılında Ohio, Loveland, Totes Incorporated’ın sahibi Bradford E Phillips, “çalışan katlanır şemsiyesi” için bir patent aldı.

Ortak kullanımdaki en büyük boyutlardan biri olan golf şemsiyeleri genellikle 62 inç çapındadır, ancak 60 ila 70 inç arasında değişebilir.

Şemsiye artık büyük bir küresel pazara sahip bir tüketici ürünüdür. 2008 itibariyle, dünya çapında çoğu şemsiye Çin’de üretilmektedir. Sadece Shangyu şehrinde 1000’den fazla şemsiye fabrikası vardır. ABD’de her yıl 348 milyon dolar değerinde yaklaşık 33 milyon şemsiye satılıyor.

2008 itibariyle ABD Patent Ofisi şemsiye ile ilgili buluşlar hakkında 3.000 aktif patent tescil ettirmiştir. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti