Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sehpayı Kim İcat Etti

02.02.2020
1.068
Sehpayı Kim İcat Etti

Sehpayı kim icat etti ? Sehpaların tarihi, Viktorya Dönemi’nde 18. yüzyılın sonlarına kadar uzanmaktadır. Bu dönemde, aslında çay fincanını yerleştirmek için kullanıldılar . Sehpa yirminci yüzyılın başlarında popüler oldu. Oturma odalarında ve aile odalarında bir masa olarak kullanımı o kadar yaygın hale geldi ki, odadaki en az fark edilen parça olabilir. Yine de yokluğu hemen fark edilirdi. Sehpa olmadan, kahvenizi, kurabiye tabağınızı ve Annie Leibovitz’in “Bir Fotoğrafçının Hayatı” nızın kopyasını nereye koyardınız?

Sehpanın Tarihi

Sehpayı kim icat etti ? sorusuna gelmeden önce, Bundan sonra, bildiğimiz gibi kahve masalarının tüm Avrupa’daki özel evlerde görünmeye başlaması uzun sürmedi. İngiltere’de, bu tür masaların kullanılmaya başlanmasının nedeni, aslında çayın patlayıcı popülaritesiydi ve ilk sehpaların aslında çay masaları olarak adlandırılmasına neden oldu.

Bu tür masalar, zengin İngilizlerin evlerinde ve aynı zamanda Avrupa’daki burjuva evlerde, Osmanlı kültüründen etkilenen parti olarak ortaya çıkmaya başladı.

İlk sehpalar, altın asma yaprağı süsleri ve dev pençe bacakları gibi süslü, abartılı özelliklere sahip olma eğilimindeydi ve genellikle yarım ton ağırlığındaydı. Zaman geçtikçe, sıcak içecek tüketimi yaygınlaştıkça sehpalar tüm sosyal sınıfların evlerine girmeye başladı.

20. yüzyılın başlarında, bugün moda olan geniş bir sehpa seçimi yerine, sehpalar tipik olarak çok dardı. 1920’ler ve 30’lar Art Deco dönemiydi, bu tasarım trendini takip eden sehpalar uzun, şık, metalik şekillerle, bir kitabı dengeleyemeyecek kadar genişti.

Savaş sonrası dönemden sonra, sehpalar daha pratik amaçlar için kullanıldıkça büyüdü.

Zaman aralığı

Tam olarak çay masası iyilikten geçtiğinde ve sehpa yerini aldığında tartışma konusu olur. Amerika’da, sehpa üretimi yirminci yüzyılın başlarında hızla arttı ve düşük, dikdörtgen masa ortalama bir ev sahibine pazarlandı. Peki modern sehpayı kim icat etti ? İmparatorluk Mobilya Şirketi başkanı, bir J. Stuart Foote, 1920’de modern kahve sehpasını icat ettiğini iddia etti. Hikayesi, bir masanın bacaklarını kesmesi ve sonucu gördüğünde, bunun kanepenin önüne yerleştirmek ve kahveyi mükemmel bir şekilde ayarlamak için uygundur.

Etkileri

Oturma düzenlerinin etrafına yerleştirilmiş alt masalar, Viktorya dönemine geri dönen iç mekanlarda, Imperial Furniture tarafından pazarlanan masalarda ve diğerlerinde bulunsa da, 1920’lerde çağdaş tüketicilere tanıdık olan düşük dikdörtgen masaya daha çok benziyor. Masanın alt yüksekliği ve şekli, bir kanepede oturanların kahvelerini bırakmasını kolaylaştırdı. Kahve şu anda popülerlik kazanıyordu ve çay yerine tercih edildi. Bunun masanın adı üzerinde bir etkisi olabilir. 1930’larda Yasak’ın kaldırılması, başka bir pazarlanabilir isim getirdi: kokteyl masası.

Fonksiyon

Sehpa, gündelik eğlence için bir merkez işlevi gördü. Oturma masa etrafında düzenlenmiştir, masa koltuktan önce yerleştirilmiştir ve bir sandalye bir “U” şekli oluşturmak üzere her iki yana yerleştirilmiştir. Bu, sehpaya her taraftan erişime izin verdi. Ancak sehpa misafirler kendi içecek ayarlamak için uygun bir yer sağlamak daha yaptı. Dergiler giderek daha popüler hale geliyordu ve sehpa renkli kapakları sergilemek için bir yer sağladı. Sehpa, seramik, çiçek vazoları ve sehpa kitapları ile aksesuarlanmadan çok önce değildi.

Türleri

Sehpa yirminci yüzyılın bir buluşu olarak düşünülebilir veya en azından iç mekanlarda yaygın kullanımı, J. Stuart Foote adına iyi pazarlamanın bir sonucudur. Ancak parke, sehpa üretimi için kullanılan tek malzeme değildir ve önümüzdeki yıllarda farklı şekillerde de alınır. 1950’lerde ortaya çıkan cam üst ve krom kaplama ayaklar ilk olarak 1934 yılında Chicago’daki bir mağaza tarafından tasarlandı ve pazarlandı. Stil, orta yüzyılın modern iç mekanları için hala popüler bir seçimdir. 1960’larda plastik, metal ve camdan yapılmış organik şekilli masalar ve bükülmüş bacaklar getirildi. Sonraki on yıllar, apartman sakinleri için mükemmel olan ayna tepesinde masalar ve yemek masalarına dönüştürülen sehpalar gördü.

Zigon Sehpa

Potansiyel

Sehpa, tüm sayısız şekilleri ve malzemeleri için, hala şeylerin yerleştirileceği bir yüzey olma amacına sahiptir. Geçici depolamadır. Ancak Microsoft bunu değiştirebilir. Dokunmatik ekranlı masa tablasının tanıtımı ile sehpa etkileşimli hale gelebilir. Microsoft Surface olarak adlandırılan aygıt, yüzeyi olarak dokunmatik bir ekrana sahiptir . Kullanıcılar masa etrafında gruplanabilir ve fotoğrafları görüntüleyebilir, oyun oynayabilir veya haberleri takip edebilir. Microsoft Surface, Mayıs 2007 itibariyle ABD genelinde kumarhaneler ve otellerdeki ticari uygulamalarda kullanılmaktadır. Microsoft, cihazı 3 ila 5 yıl içinde tüketici uygulamaları için dokunmatik ekranlı sehpa olarak pazarlamayı planlıyor.

ETİKETLER: , , , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti