Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şapka Neden Bulundu

23.12.2019
838
Şapka Neden Bulundu

Şapkalar, modadan korumaya, törenler ve ritüellere, kadınlar ve erkekler için çeşitli nedenlerle giyilir. Bunlar, bir kullanıcının ait olduğu bir sınıfın işaretleridir ve askeriyede uyrukları, dalları ve rütbeleri ayırt etmek için kullanılır.

Şapka ne zaman bulundu ? sorusuna geldiğimizde ise şapka , Thebes mezarındaki bir tablodan da anlaşıldığı gibi tarihi bayağı eskidir. Samandan yapılmış konik bir şapka giyen bir adamı tasvir eder. Pileus da çok erken ortaya çıktı ve basit bir kafatası kapağıydı. Antik Yunanistan ve Roma’da bir köle serbest bırakıldığında, özgürlüğün sembolü olarak ona Frigya şapkası verilirdi. Bu yüzden Fransız devrimi sırasında giyilirken Frig kapaklarına Özgürlük şapkası denirdi. Ağzına sahip ilk şapka, Antik Yunan petasosudur. Şapka takmak sadece erkeklere mahsus değildi. Kadınlar peçe, fular, davlumbaz, şapka ve wimples gibi farklı baş örtüleri giyiyorlardı. Şapkaların yapıldığı temel malzemelerden biri hissedilir. Keçe dünyanın farklı yerlerinde farklı zamanlarda keşfedildi. Eski Mısırlılar, sandaletlere düşen deve kıllarının basınç ve nemli hale geldiğini fark ettiklerinde hissettiler. Yerli Amerikalılar kürk mokasenlerinde keçe buldular. Clement’in ayakkabılarını keten lifleriyle doldururken hissettiği söylenir. Bu yüzden keçe şapka üreticilerinin koruyucu azizi olarak telaffuz edilir. 16. yüzyılda kadınlar, erkekler tarafından giyilenlere benzer şekilde yapılandırılmış şapkalar giymeye başladılar. 

Şapka Ve Milano

18. yüzyılda değirmenciler genellikle şapkalar ve kaportalar oluşturan ama aynı zamanda genel stiller tasarlayan kadınlar görünmeye başladı. En kaliteli ve en iyi şapka malzemeleri İtalyan şehri Milano’dan geldi. “Değirmen”(ingilizce ‘mill’) terimi buradan geliyor. Bu yüzden keçe şapka üreticilerinin koruyucu azizi olarak telaffuz edilir. 16. yüzyılda kadınlar, erkekler tarafından giyilenlere benzer şekilde yapılandırılmış şapkalar giymeye başladılar. 18. yüzyılda değirmenciler genellikle şapkalar ve kaportalar oluşturan ama aynı zamanda genel stiller tasarlayan kadınlar görünmeye başladı. En kaliteli ve en iyi şapka malzemeleri İtalyan şehri Milano’dan geldi. “Değirmen” terimi buradan geliyor. Bu yüzden keçe şapka üreticilerinin koruyucu azizi olarak telaffuz edilir. 16. yüzyılda kadınlar, erkekler tarafından giyilenlere benzer şekilde yapılandırılmış şapkalar giymeye başladılar. 18. yüzyılda değirmenciler genellikle şapkalar ve kaportalar oluşturan ama aynı zamanda genel stiller tasarlayan kadınlar görünmeye başladı. En kaliteli ve en iyi şapka malzemeleri İtalyan şehri Milano’dan geldi. “Değirmen” terimi buradan geliyor.

Şapkanın Yaygınlaşması

18. yüzyılda en popüler kadın şapkalarından biri, güneşten korunma olarak geniş kenarlı ‘Çoban’ şapkasıydı. Bonnetler, bir çerçeve için tahta şeritler veya balina kemiği ve kötü havalarda kafasına şapka tutan bir şerit ile ipekten yapılmıştır. 19. yüzyılda, bonnelerin ağız büyüklüğü çok büyükten küçüğe değişti (şemsiye moda haline geldiğinde). Aynı zamanda, şapkalar sahneye tekrar girdi ve kaputlar kadar modadaydı. Kadınların sürme şapkaları olarak başladılar ve yayla şapkaları, küçük dairesel domuz pasta şapkaları olarak yapıldılar., bebek şapka tüyler ve uzun boylu şapkalar ile dekore edilmiştir. 20. yüzyılda kadının şapkasının küçükten büyüğe, büyük ağzına kadar yeniden küçük olduğu görülmüştür. Moda ve saç stilleri, ekonomik ve sosyal değişimler, savaşlar, rasyonla değişti. İnsan şapkaları da tarih boyunca değişti. Basit kafatası kapakları Capotain’e dönüştü (küçük kenarlı uzun şapka ve tokalı kemer) ve güneş ve yağmurdan korunan, tricorne’ye dönüşen geniş, yuvarlak kenarlı bir şapka haline geldi. Tricorne tek boynuzlu at haline geldi (Napolyon tek boynuzlu at şapkası giydi). Bere, Stetson , silindir şapka, sombrero veya fez gibi birbirinden bağımsız olarak veya birbirinden geliştirilen birçok şapka stili. Zamanla şapkaların takılması azaldı. Bugün, vesilelerle veya gündelik gardıropun bir parçası olarak giyilirler, ancak evrensel olarak değiller.

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti