Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Salıncağı Kim İcat Etti

14.05.2020
1.270
Salıncağı Kim İcat Etti

Salıncaklar hem çocuklar hem de yetişkinler için aziz bir oyuncaktır. Oynamak ve zaman geçirmek için kolay ve eğlenceli bir yol sunarlar ve stresli hissedilen küçük çocukları ve bebekleri yatıştırmaya yardımcı olurlar. Bu nedenle, salıncaklar sadece çocuk oyun alanları ve arka bahçe salıncak setleri için çocuk oyuncakları olmakla sınırlı değildir. Salıncağı kim icat etti ? Sorusu da akıllara takılmıştır. 

Eski Salıncaklar

Salıncağı kim icat etti ? Sorusuna gelince salıncakların tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Yıllar geçtikçe, salıncaklar çok farklı formlar aldı ve Eski Yunanlılardan Yerli Amerikalılara, Viktorya döneminden bayanlara modern turist arayan turistlere eğlence ve rahatlık sağladı. İlk salıncak muhtemelen düğümlü bir halat salıncağıydı, ancak bu herkesin güvenilir bir kaydına sahip olması için çok uzun zaman önce olurdu. Sağlam bir koltuğu asmak için kullanılan iki ip ile klasik salıncak bile kaydedilen tarihten daha eskidir.

Salıncakların İcadı

MÖ 5. yüzyılın başlarında, o dönemde vazo resimleriyle tanınan Yunan sanatçıları, salıncaklarda sallanan çocukları ve kadınları farkettiler.

ABD’de öncü aileler, tahta vagonlarındaki övgüleri gezerken çocuklarının aşağı zamanlarında eğlenmesini sağlamak için bir ağaca bağlanmış tahta çubuklar ve ip kullanarak salıncaklar yaptılar.

Yüzyıllar boyunca salıncaklar birçok malzemeden yapılmıştır: lastik salıncak; üzümlerden yapılan doğal salıncaklar; çubukları / ahşap; çelik; ve halat salınımları: uzun, çok kalın bir halattan yapılmış ve sonunda düğümlenmiş bir halat.

Salıncağı kim icat etti ? Charles Wicksteed’in günümüzdeki salıncağının mucidi olduğu düşünülmektedir. 2013 yılında, Birleşik Krallık’taki 1920’lerin başına kadar uzanan Wicksteed Park yakınında bir prototipi ortaya çıkarıldı . Sonunda 1800’lerin sonunda daha güvenli ve daha standart salıncaklar tasarlamaya başladık. Modern salıncak setleri ve diğer oyun alanı ekipmanları , çocuk işçiliği yasalarının başarılı bir şekilde uygulanmasına doğrudan atfedilebilir. Görünüşe göre çocukları fabrikalarda çalıştırmanın doğal ilerlemesi, onları oynamalarına izin verdi.

Kadınlar ve eğitimciler tarafından desteklenen, çocukların gün içinde oynayabileceği güvenli alanlar için bir kamu patlaması vardı. Böylece modern oyun alanı ortaya çıktı.

Yerel oyun alanının kalbi doğdu ve  birçok dernekler, kurumlar okullara oyun alanı ekipmanı ve tavsiyelerde bulundular.

Büyük Buhran döneminde hükümet, ekonomik kriz dönemlerinde oyunun gerekliliğinin farkında olarak oyun alanlarını finanse etmeye devam etti.

Modern Salıncaklar

20. yüzyılda, naylon gibi modern malzemeler salınımları bir sonraki seviyeye taşımayı mümkün kıldı. Geçen yüzyılda, salıncaklar onları daha güvenli, daha büyük, daha çok yönlü ve inşa etmek için daha ucuz hale getirecek şekilde uyarlandı.

Modern Oyun Parkı

Klasik salıncak, modern oyun alanının temel taşı haline geldi. İnşa edilmesi basit ve uygun fiyatlı olması, salıncaklar, kaydıraklar ve tahterevalli, 20. yüzyılın başında ABD’ye girişiyle halka açık oyun alanlarında kurulacak ilk oyun ekipmanı türlerinden bazılarıydı. Bu, sallanmayı daha da popüler hale getirmeye yardımcı oldu ve büyük olasılıkla daha sonraki yıllarda daha fazla yenilik getirmeye yardımcı oldu.

Bugünün Salıncakları

Salıncağı kim icat etti ? Salıncak ne zaman ortaya çıktı anlattık, şimdi geldi günümüze, 20. yüzyılın ilk yıllarında, oyun alanı ekipmanlarının çoğu çelikten yapılmıştır, bu da biraz güvensiz bir oyun oynamıştır. 1970’lerde, ahşap ve plastik gibi “daha ​​yumuşak” malzemelerin kullanılması tavsiye edilmeye başlandığında, oldukça yeni bir devrime kadar değildi.

Günümüz salıncakları parmak sıkışmasını önlemek için plastisol ile kaplanmıştır. Klasik salıncaklar nispeten basittir. İnsanların ileri ve geri sallanmasına izin verir, bu da eğlencelidir, ancak iyileştirme için biraz yer bırakır. Son yıllarda, salıncaklar çok daha yenilikçi hale geldi. Örümcek salınımları ve kumaş salınımları , birden fazla çocuğun çok yönlü ve farklı pozisyonlarda dönmesine izin verir. Dahası, kumaş salıncaklar da mükemmel hamaklar yapar ve oyun oynama ihtiyacı hissetmediğinizde bile takılmak için harika bir yer yapar.

Sallanma tarihi kesinlikle ilginç bir tarih ve çocukluk oyunlarının ve aktivitelerinin önemi hakkında daha fazla bilgi edindikçe gelişmeye devam edeceğiz. Salıncakların yıllar boyunca nasıl değiştiğinden bağımsız olarak, her zaman çocukların yüzüne bir gülümseme olacaktır.

Belki Ayna nasıl bulundu, kim buldu ? Merak ediyorsunuzdur 🙂 ayna-nasil-bulundu/

[jetpack_subscription_form show_only_email_and_button=”true” custom_background_button_color=”undefined” custom_text_button_color=”undefined” submit_button_text=”Abone ol” submit_button_classes=”undefined” show_subscribers_total=”false” ]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti