Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ronin Kimdir

17.05.2020
744
Ronin Kimdir

Ronin nedir ? “Ronin” Japonca, ustalıksız bir samuray için kullanılan terimdir ve “yüzen” ve “insan” karakterleriyle yazılmıştır, yani hizmet etmek için bir efendisi olmayan ya da gelir getirmeyen bir savaşçı. Savaşan Devletler döneminin son aşamalarında ve Edo döneminin ilk yıllarında, birçok samuray, daimyo veya feodal derebileri yenilgi nedeniyle statüsünü kaybettiğinde, etki alanı elinden alındığında veya küçüldüğünde veya yer değiştirdiğinde işten atıldı daha küçük bir alana. Üstat olmadan, ronin ve ailesi alternatif iş aramak zorunda kaldı. Sekigahara Savaşı sırasında, 400.000 ronin olduğu tahmin edilmektedir.

Ronin Ne Anlama Geliyor ?

Bir ronin, feodal Japonya’da usta ya da efendisi olmayan bir daimyo olarak bilinen bir samuray savaşçısıydı  . Bir samuray birkaç farklı şekilde ronin olabilir: efendisi ölebilir ya da iktidardan düşebilir ya da samuray efendisinin lehine ya da himayesini kaybedip atılabilir.

“Ronin” kelimesi tam anlamıyla “dalga adam” anlamına gelir, bu yüzden çağrışım onun bir damlatıcı veya gezgin olduğu anlamına gelir. Bu terim, İngiliz eşdeğeri “vagrant” olabileceğinden oldukça aşağılayıcıdır. Başlangıçta, Nara ve Heian dönemlerinde bu söz, efendilerinin topraklarından kaçan ve yola çıkan serflere uygulandı – sık sık kendilerini desteklemek, soyguncular ve otobanlar olmak için suça yöneliyorlardı.

Zamanla, kelime sosyal hiyerarşiyi haydut samuraylara aktardı. Bu samuraylar kanun kaçakları ve vagabondlar, klanlarından kovulmuş veya efendilerinden vazgeçmiş erkekler olarak görülüyordu.

Görevleri

Bu adamların sorunu silahlı ve işsiz olmalarıydı. Başını belaya sokma konusunda şöhretleri vardı; yerel kavgalara katılmak, haydutluğa dönüşmek, tiyatro ve eğlence dünyasına girmek için. Ayrıca savaş bayrağını yükseltenlere katılmak için akın ettiler ve ordularını şişirmek için ek savaşçılara ihtiyaç duydular. Kısacası, sosyal ve askeri bir istikrarsızlık kaynağıydılar. Örneğin, Tokugawa shogunate, 1615’te Osaka’daki Toyotomi kuvvetlerine saldırmaya ve yok etmeye karar verdiğinde, 100.000 ronin Toyotomi’ye katıldığı düşünülüyor. Benzer bir sayı muhtemelen Tokugawa kuvvetlerine katılmış olsa da, çok sayıda kılıçlı ve çapa içermeyen erkeklerin varlığı, samurayların ustalarını terk etmeleri ve ron olmaları için izin vermeyi reddederek şogunluğu ronin sayısını sınırlandırmaya teşvik etti. Barış ve istikrarla birlikte, yeni para kazanma sayısı, geçimini sağlamak için ekonomik ihtiyaç, birçoğunu çiftçilik, ticaret ya da üretim yapmak için kılıçlarını terk etmeye zorladı. 17. yüzyılın ikinci yarısında, sorun büyük ölçüde ortadan kalkmıştı.

Edo döneminin sonunda ronin bir kez daha öne çıktı. Tokugawa shogunate muhaliflerinin birçoğu ronin statüsünü benimsedi, böylece lordlarına sadakat kısıtlamalarından kurtuldular ve Japonya’nın Tokugawa’ya karşı hareket eden uzunluğunu ve genişliğini benzer düşünen bireylerle birlikte gezebildiler. Bazı daimyolar, birkaç hizmetlinin rokin olmasını emretti, böylece Tokugawa karşıtı hareket, etki alanını suçlamadan ve tehlikeye atmadan desteklenebilsin.

Ronin Olmanın Yolu

Sırasında Sengoku döneminde  onun efendisi savaşta öldürüldü eğer yaklaşık 1600 1467 den, bir samuray kolayca yeni bir efendisi bulabiliriz. Bu kaotik zamanda, her daimyo’nun deneyimli askerlere ihtiyacı vardı ve ronin uzun süre ustasız kalmadı. Ancak, 1585’ten 1598’e kadar hüküm süren Toyotomi Hideyoshi , ülkeyi yatıştırmaya başladığında ve Tokugawa shogunları Japonya’ya birlik ve barış getirdi, artık ekstra savaşçılara gerek yoktu. Bir ronin hayatını seçenler genellikle yoksulluk ve utanç içinde yaşarlardı.

Ronin olmanın alternatifi neydi? Sonuçta, efendisinin aniden ölmesi, daimyo pozisyonundan çıkarılması veya savaşta öldürülmesi samurayın hatası değildi. İlk iki durumda, samuraylar, genellikle orijinal efendisinin yakın bir akrabası olan yeni daimyo’ya hizmet etmeye devam edecekti. 

Ancak, bu mümkün değilse veya sadakatini aktarmak için geç efendisine kişisel bir sadakat hissettiğinde, samurayın ritüel intihar veya seppuku yapması bekleniyordu  . Aynı şekilde, efendisi savaşta yenildiyse veya öldürüldüyse, bushido’nun samuray koduna göre samurayın kendisini öldürmesi gerekiyordu  . Bir samuray onurunu böyle korudu. Ayrıca toplumun intikam cinayetlerinden ve kan davalarından kaçınma ve “serbest” savaşçıları tirajdan çıkarma ihtiyacını karşıladı.

Ustasızların Şerefi

Geleneği kovalamayı ve yaşamaya devam etmeyi seçen ustasız samuraylar itibardan düştü. Zor zamanlara düştüklerinde onları satmak zorunda kalmadıkları sürece hala bir samurayın iki kılıcını giydiler. Samuray sınıfının üyeleri olarak, katı feodal hiyerarşide , yasal olarak bir çiftçi, zanaatkâr veya tüccar olarak yeni bir kariyere sahip olamazlardı ve çoğu bu işi küçümseyecekti. 

Daha onurlu ronin, zengin tüccarlar veya tüccarlar için bir koruma veya paralı asker olarak hizmet edebilir. Birçoğu, genelevler ve yasadışı kumar mağazaları işleten çeteler için çalışan veya hatta çalışan bir suç hayatına döndü. Hatta bazıları klasik koruma raketlerinde yerel işletme sahiplerini salladı. Bu tür davranışlar, roninlerin imajını tehlikeli ve köksüz suçlular olarak sağlamlaştırmaya yardımcı oldu.

Ronin’in korkunç şöhretinin önemli bir istisnası  , efendilerinin haksız ölümünün intikamını almak için ronin olarak hayatta kalmayı seçen 47 Ronin’in gerçek hikayesidir . (47 Ronin Filmini de tavsiye ederim ) Görevleri tamamlandıktan sonra, bushido kodunun gerektirdiği şekilde intihar ettiler. Teknik olarak yasadışı olmalarına rağmen, eylemleri kişinin efendisine sadakat ve hizmetin özü olarak kabul edilmiştir.

Bugün, Japonya’daki insanlar henüz bir üniversiteye veya şu anda bir işi olmayan bir ofis çalışanına kayıtlı olmayan bir lise mezununu tanımlamak için “ronin” kelimesini kullanarak şaka yapıyorlar.

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti