Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Pizzayı İlk Kim Buldu

20.04.2020
960
Pizzayı İlk Kim Buldu

Pizza bizim kültürümüzün bir yiyeceği olmasa da sonradan mutfağımıza girmiş ve sevilmiştir. Her sokakta bir tane pizza dükkanları pizzanın çok sevildiğinin kanıtı. Peki kimin pizzayı icat ettiğini hiç merak ettiniz mi? İnsanlar yüzyıllardır pizza benzeri yiyecekler yemelerine rağmen, bildiğimiz pizza 200 yıldan daha eski. Yine de, İtalya’daki köklerinden, pizza dünyaya yayıldı ve bugün düzinelerce farklı yol hazırlanıyor. Peki pizzayı ilk kim buldu ?

Pizza’nın Kökenleri

Gıda tarihçileri, pizzaya benzer yemeklerin (yani yağlar, baharatlar ve diğer soslar ) Akdeniz’de eski Yunanlılar ve Mısırlılar da dahil olmak üzere birçok insan tarafından yendiğini kabul ediyorlar . M.Ö. üçüncü yüzyılda Roma tarihi yazarken, Yaşlı Cato, zeytin ve otlar ile tepesinde pizza benzeri ekmek turları tanımladı. 200 yıl sonra yazan Virgil, “Aeneid” de benzer yiyecekleri tarif etti ve Pompeii’nin kalıntılarını kazıyan arkeologlar, bu yiyeceklerin şehir de volkanik patlamadan önce üretildiği mutfaklar ve pişirme araçları buldular. 

Kraliyet İlhamı

Pizzayı ilk kim buldu ? 1800’lerin ortalarına gelindiğinde, İtalya’nın Napoli şehrinde peynir ve otlar ile süslenmiş yassı yayvanlar yaygın bir sokak yemeğiydi. 1889’da İtalya Kralı Umberto I ve Savoy Kraliçesi Margherita şehri ziyaret ettiler. Efsaneye göre, kraliçe, bu yerel ikramlardan bazılarını pişirmek için Pizzeria di Pietro e Basta Cosi adlı bir restoranın sahibi Raffaele Esposito’yu çağırdı.

Esposito’nun, biri İtalyan bayrağının üç rengini temsil etmek için mozzarella, fesleğen ve domates ile doldurulmuş üç varyasyon oluşturduğu iddia ediliyor. Kraliçenin en sevdiği bu pizza oldu ve Esposito onuruna Pizza Margherita adını verdi. Bazı yiyecek tarihçileri Esposito’nun Kraliçe Margherita’ya servis ettiği pizza türünü gerçekten icat edip etmediğini sorgulasa da, pizzacı gururla kraliçeden aldığı teşekkür mektubu sergiliyor.

Doğru ya da değil, pizza Napoli’nin mutfak tarihinin ayrılmaz bir parçasıdır. 2009 yılında, Avrupa Birliği Napoliten tarzı pizza olarak neyin etiketlenip neyin etiketlenemeyeceğine ilişkin standartlar oluşturmuştur. Napoli’nin pizza mirasını korumaya adanmış bir İtalyan ticaret grubu olan  Associazione Verace Pizza Napoletana’ya göre , gerçek bir Margherita pizzası sadece yerel San Marzano domatesleri, sızma zeytinyağı , manda mozzarella ve fesleğen ile doldurulabilir ve odun ateşinde fırında pişmiş.

Amerika’da Pizza

19. yüzyılın sonlarından itibaren çok sayıda İtalyan ABD’ye göç etmeye başladı ve yiyeceklerini de beraberinde getirdi. Lombardi adlı , Kuzey Amerika’daki ilk pizzacı, New York’un Little Italy semtinde Bahar Caddesi üzerinde Gennaro Lombardi tarafından 1905 yılında açılmıştır. Bugün hala orada yemek yiyebilirsiniz.

Pizza yavaş yavaş New York, New Jersey ve büyük İtalyan göçmen nüfusu olan diğer bölgelere yayıldı. Chicago’nun pizzacıları ile ünlü olan Pizzeria Uno, 1943’te açıldı. Ancak pizza, çoğu Amerikalı ile popüler olmaya başladı. Dondurulmuş pizza 1950’lerde Minneapolis pizzacı sahibi Rose Totino tarafından icat edildi; Pizza Hut 1958’de Wichita, Kansas’ta ilk restoranını açtı; Bir yıl sonra Little Ceasar takip etti ve Domino’s 1960’da geldi.

Bugün, pizza ABD ve ötesinde büyük bir iştir. Ticaret dergisi PMQ Pizza’ya göre , Amerikan pizza endüstrisi 2018’de büyük bir 45.73 milyar dolar değerinde idi. Dünya çapında, bu lezzetli yiyecek pazarı 144.68 milyar dolardı.

Pizza hakkında ilginç bilgiler

Pizzayı ilk kim buldu ? Nasıl ortaya çıktı ? öğrendik. Şimdi geldi ilginç bilgilere, Amerikalılar saniyede yaklaşık 350 dilim pizza yer. Bu pizza dilimlerinin yüzde otuz altısı pepperoni’dir, bu da kürlenmiş eti Amerika Birleşik Devletleri’nde 1 numaralı pizza sosunu tercih eder. Hindistan’da, turşu zencefil, kıyılmış koyun eti ve paneer peyniri, pizza dilimleri için favori topinglerdir. Japonya’da Mayo Jaga (mayonez, patates ve domuz pastırması kombinasyonu), yılan balığı ve kalamar favoriler. Yeşil bezelye Brezilyalı pizza dükkanlarını sallar ve Ruslar kırmızı ringa pizzasını severler.

Pizzanın kutu üstünün içine çarpmasını engelleyen dairesel plastik parçayı kimin icat ettiğini hiç merak ettiniz mi? Pizza ve kek için paket koruyucu, 10 Şubat 1983’te ABD Patenti No. 4,498,586’ya başvuran Dix Hills, New York’tan Carmela Vitale tarafından icat edildi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
    Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti