Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Piyanoyu Kim İcat Etti

21.04.2020
899
Piyanoyu Kim İcat Etti

Piyano şimdiye kadar icat edilen en popüler ve etkili enstrümanlardan biridir. Yani mucidin Alexander Graham Bell veya Thomas Edison gibi ismi çok duyulmuş biri değil ama icadı çok önemli.

Beethoven , Rachmaninov ve Liszt’a ilham veren klavye enstrümanının mucidi muhtemelen hiç duymadığınız bir adam.

Peki piyanoyu kim icat etti ? Nasıl bulundu ? Piyanoyu bulan kişi Bartolomeo Cristofori , 1655 yılında Padua’da doğdu. 1688’de Prens Ferdinando de Medici (Toskana’nın en güçlü ailelerinden birinin varisi) için çalışmaya başlayana kadar hakkında çok az bilgi vardı.

Bartolomeo Cristofori

Bu zamana kadar zaten bir müzik aleti yapımcısı ve teknisyeniydi. Ferdinando, Cristofori’yi müzik aletleri yönetimiyle ilgilenmesi için kiraladı – ve muhtemelen Cristofori’nin de oldukça çatlak bir mucit olduğunu duyduğu için.

İlk piyano

En eski piyano, aynı dönemdeki İtalyan klavsenlere benzer şekilde inşa edilmiştir ve tek bir klavyeyle kanat şeklindeki bir kutuya yerleştirilmiştir. Modern piyanoların aksine göze çarpan bir özellik, seksen sekiz yerine sadece elli dört tuştur. Ses de farklıdır, ince teller modern bir piyano gibi bir klavsenle eşit bir tını oluşturur. Bu tını, İtalyan yazar ve eleştirmen Francesco Scipione, marchese di Maffei, erken piyanoları tek enstrümanlara eşlik etmek veya tek başına performans sergilemek için uygun olarak tanımladı. Kuşkusuz, dünyanın en eski piyanosu bir Çaykovski veya Rachmaninoff konçertosundan sağ çıkamazdı! 

Metropolitan Sanat Müzesi’ndeki piyanonun yanında Cristofori’nin yaptığı iki piyano daha var; biri Roma’daki Museo Strumenti Musicali’de 1722’den, diğeri ise Leipzig’deki Musikinstrumenten Müzesi’nde 1726’dan kalma. Belirgin bir şekilde, New York dışındaki iki Cristofori piyanosunun her ikisi de etkinleştirilirse bir özellik içerir, böylece çekiç, perdeyi oluşturan iki telden birine çarpar ve böylece enstrümanı sessizleştirir.

Piyano adını nasıl aldı?

Piyanoyu kim icat etti ? Sorusundan sonra sıra geldi adına. Fark etmiş olabileceğiniz gibi, İtalyancada ‘yumuşak ve gürültülü üretir’ ifadesi ‘che fa’ il piano, e il forte ‘dir. İşte piyano ismini buradan alıyor. ilk piyano modern bir piyanodan çok daha sessiz ve çok daha az rezonansdı.

PİYANO 19.YÜZYILDA EN POPÜLER ALET OLDU.

On dokuzuncu yüzyıl boyunca piyano inanılmaz seviyelerde popüler oldu. Orta sınıflar onları almaya başlıyor ve dünyanın her yerinde oturma odasında piyano olmayan bir ev yok. Elbette, tüm bunlara, dik piyanolar gibi çok daha ucuz ve daha az yer kaplayan modellerin ortaya çıkması yardımcı olur. Tüm mekanizma dikey düzlemde monte edilmiştir. Seslerini daha yüksek yapmak için üst kapak açılır.

Bu zamanlarda televizyon, konsol, radyo olmadığını unutmamalıyız. Piyano toplantıların merkezi oldu. İnsanları eğlendirdi ve harikaydı çünkü siyaset hakkındaki tartışmaların birinin kafasına bir tepsi koymasını engelledi. Bu, piyanonun sosyal bir unsur olarak önemini vurgulamaktadır.

Paris’te sadece 19. yüzyılın ortalarında 15.000’den fazla piyano öğretmeni olduğu söylenir. Steinway gibi markalar piyanolarını dünyanın yarısına ihraç ediyor ve bu şekilde develerin sahnelerini görebiliyoruz.

Vahşi batı filmlerinde de çok popüler hale gelmişti, tipik kovboy bar da her zaman bir piyano olurdu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti