Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Perdeyi Kim İcat Etti

17.05.2020
1.306
Perdeyi Kim İcat Etti

Perdeler evinizin dekorunun bir parçası olmaktan çok daha fazlasıdır. Mahremiyet sağlar, ışığı engeller, soğuğa veya sıcağa karşı yalıtır ve hatta gürültü sönümlemesine katkıda bulunurlar. Perdeleri olmayan odalar genellikle soğuk ve hoş olmayan izlenimi verdiği için, perdeler asılana kadar bir ev gerçekten bir ev gibi hissetmez.

Perde olmadan yaşadığımızı düşünmek çok zor, ama aynı zamanda yaşamlarımızın nasıl önemli bir parçası olduklarını veya ne zaman olduklarını da düşünmüyoruz. Perdelerin tarihine, perdeyi kim buldu ?kimin ne zaman icat ettiğini bulmak için bakalım.

Perde Tarihinin Zaman Çizelgesi

M.Ö. 31. Yüzyıl


Perdeyi kim buldu ? MÖ 3100’lerin başından MÖ 3.Yüzyıla kadar, büyük Mısırlılar perdeleri icat ettiler ve tüm kuralları boyunca kullandılar. İlk perdeler hayvan postlarından yapılmış ve kancalarla kapılara asılmıştır. Bununla birlikte, yıllar boyunca Mısırlılar ilk olarak keten ve keten kumaşları, ardından yün, ipek ve pamuktan eğirdiler. Bunlar çok değerlidir, çünkü bu malzemeler daha esnektir, ancak yine de postlardan benzer bir sıcaklık tabakası sağlar.

Yedinci ila Altıncı Yüzyıllar


Encyclopaedia Britannica’ya göre, perde panellerinin bir başka keşfi, modern Yunanistan’daki Olynthus medeniyetinden ve modern İtalya’daki Pompeii ve Herculaneum medeniyetlerinden gelen kalıntılarda M.Ö. 6. ve 7. Yüzyıllara dayanıyor. Bu insanların geleneksel pencere tedavi kullanımımızın aksine odaları bölmek için perde panelleri kullandığından şüpheleniliyor.

İlk ve Orta Çağlar


Erken-Orta Çağ Karanlık Çağ olarak da bilindiği için, şu anda perde kullanımının pek bir kanıtı yoktur. Bununla birlikte, 6-15. Yüzyıllar boyunca, en azından daha varlıklı insanların kapılarını ve pencerelerini sıcak tutmak için perdeleri asmasından şüphelenebiliriz. Bu büyük kaleler oldukça karanlık, kasvetli ve soğuk olabilir!

Rönesans Dönemi


Rönesans (14-17. Yüzyıllar) sıradan insanlara hayat, renk ve ışık getirdi. Mimari, cam bölmelerin pencereler olarak kullanılmasını sağladı, bu da ışığı ve aynı zamanda sürüngenleri getirdi. İlk kez, insanlar doğrudan başkalarının özel alanını görebildiler. Bu nedenle, Rönesans döneminde yaşayanlar pencereler üzerinde gizlilik için kumaş kullandılar. Bununla birlikte, bu kullanımın bugün perdeleri nasıl kullandığımız gibi görünse de, tasarımın hala çok farklı olduğunu belirtmek gerekir. Bu kumaş paneller, bu Çin ipek örtüsü gibi karmaşık, güzel tasarımlar içeriyordu.

18. – 19. Yüzyıllar

İran, Hindistan ve Çin’in doğu ülkeleri, ipekleri güzel desenlerle dokumada başarılı oldular ve 18. ve 19. yüzyıllarda, ticaretin bu hileleri Avrupa ve batı dünyaları, özellikle İngiltere, Fransa, Hollanda ve İtalya’da genişledi. . 19. yüzyılın sonlarında, makinelerin geliştirilmesi tekstil endüstrisini harekete geçirdi ve seri üretime ve bireysel ev sahipleri için kolay erişilebilirliğe yol açtı. Tasarımlar büyük, cesur ve güzeldi! Şu anda tekstil tasarımcıları da bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz şeffaf perdelerin ilk baskısını oluşturmak için dantelden yararlandı.

20. Yüzyıldan Günümüze

20. yüzyıl ve 21. yüzyıl perdeler söz konusu olduğunda her şeyin mümkün olduğunu kanıtlamıştır. Makine ve teknolojinin inanılmaz ilerlemeler kaydetmesiyle, insanlar hemen hemen her stil veya boyutta perde tasarlayabilir ve yaratabilirler. Bu perde panelleri gizlilik, sıcaklık ve dekorasyon için pencerelerin üzerine asılır ve büyük odalarda bölücüler olarak asılırlar. İmkanlar sonsuzdur!

Perde Çeşitleri Nelerdir?

 • Kruvaze perde
 • Katlama perde
 • Zebra perde
 • Dikey perde
 • Jaluzi perde
 • Screen Perde
 • Silüet perde
 • Stor perde
 • Briz perde
 • Plise perde
 • Çiftli sistem olarak birçok perde çeşitleri bulunmaktadır.
Stor Perdeler popüler hale geldi
[jetpack_subscription_form show_only_email_and_button=”true” custom_background_button_color=”undefined” custom_text_button_color=”undefined” submit_button_text=”Bültenimize Abone ol ve anlık makalelerden haberin olsun !!!” submit_button_classes=”undefined” show_subscribers_total=”false” ]

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti