Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ortopedi Alanında Truecell PRP Kullanımı

16.11.2020
142
Ortopedi Alanında Truecell PRP Kullanımı

Ortopedi Alanında Truecell PRP Kullanımı, PRP’ nin ülkemizdeki en sık kullanılan alanlarından biride Ortopedi alanıdır. PRP genel olarak doku iyileştirme görevi gördüğünden dolayı, var olan hasarlı bölge iyileştirmesinde ve sürekli devam eden hasarı durdurma konusunda oldukça başarılıdır.

Ortopedi alanında nerelerde kullanılır?

PRP kullanımı ortopedi alanında hemen hemen her hastalıkta kullanılabilir ancak Hekimlerimizin genelde kullandığı başlıca hastalıklar; Menisküs, Diz Kireçlenmesi, Tenisci Dirsekliği, Rotatör Manşet Yırtığı, Aşil Tendon ve Karpal Tünel hastalıklarıdır. Gelin bu hastalıklara detaylı olarak göz atalım.

MENİSKÜS

Menisküs, diz eklem kemiklerinin arasında bulunan, insan ağırlığının kemik birleşme yerlerine zarar vermemesini sağlayan ve o bölgede yastık görevi gören bir parçamızdır. Genç yaşlarda pek kıymeti bilinmese de yırtılma başladığı andan itibaren başlayan ağrılı ve dayanılmaz süreç o bölgede bulunan yastığın ne kadar önemli ve kıymetli olduğunu hissettirir insana. Menisküs hastalığı, ilerleyen yaşlarda daha çok ortaya çıkan ve 50 yaşını geçmiş her 5 kişiden 3’ünde bulunan, ağrı eşiği seviyesini oldukça zorlayan bir hastalıktır.

Tıp literatüründe 4 seviye olarak tanımlanan bu hastalığın, her seviyeye göre tedavi çeşitleri farklıdır. 

4. evre olarak bilinen menisküs yastığının tamamen yok olması durumu, en istenmeyen durumdur. Ama hastalık 4. evreye gelmeden önce alınacak tedbirler ve tedavi yöntemleri hastalığın son evreye ulaşmasını oldukça geciktirebilir. 

İlk 3 seviyede kullanılan en önemli tedavi yöntemleri PRP(platelet rich plasma) ve HA(hyaluronik asit)’tir. Bildiğiniz üzere PRP insanın kendi kanından elde edilen bir tedavi yöntemi iken HA tamamen kimyasal bir tedavi yöntemidir. 

Daha önceleri Doktorlarımız HA’nın kullanımını daha çok önerselerde, PRP ve HA’nın dünyada doktorlar tarafından karşılaştırılan resmi yayınlarını okuduktan sonra PRP’nin kullanımını daha uygun görmektedirler. 

PUBMED de Menisküs hakkında var olan araştırma yayınlarından bazılarını sizler için sitemize ekledik. Bazı yayınlarda sadece PRP araştırılırken, bazı yayınlarda HA ile PRP karşılaştırması bulunmaktadır.

Kaynak: https://www.truecellprp.com/veri/ortopedi-alaninda-truecell-prp-kullanimi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti