Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Netflix Nasıl Bulundu

03.02.2020
576
Netflix Nasıl Bulundu

Netflix hızla büyüyen ve Türkiye’de de bayağı popüler olan film ve dizi izleme uygulaması oldu. Peki Netflix Nasıl Bulundu?

Netflix ilk olarak 1997 yılının Ağustos ayında iki seri girişimci Marc Randolph ve Reed Hastings tarafından kuruldu. Şirket, Scotts Valley, California’da başladı ve dünyanın önde gelen internet eğlence platformu haline geldi.

Netflix nasıl bulundu ? İlk açıldığında, Netflix tamamen web sitesi tabanlı bir film kiralama hizmetiydi. İnsanların çevrimiçi DVD kiralamasına izin verdi. Kullanıcılar siparişlerini koyarlar ve yayında bir DVD alırlar. Onlarla işlerini bitirdiklerinde, onları Netflix’e geri gönderdiler .

Müşteriler genellikle aylık olarak sabit bir aylık ücret karşılığında istedikleri kadar film kiralamış olsa da, sahip oldukları DVD’lerin sayısı herhangi bir zamanda abonelik planlarına göre sınırlıydı. Netflix’in kataloğunda on binlerce film başlığı vardı.

Netflix Nasıl Popüler Hale Geldi ?

2006 yılında Netflix, bir kişinin önceki kiralama verilerine dayanarak film tercihlerini tahmin etmek için bir algoritma olan öneri sistemini yüzde 10 oranında iyileştirip iyileştiremeyeceğini görmek için 1 milyon dolarlık Netflix Ödül yarışmasını başlattı .Üç yıl sonra ödü lBellKor’un Pragmatic Chaos, ABD , Kanada , Avusturya ve İsrail’den yedi matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve mühendisden oluşan bir ekip .

Netflix nasıl bulundu ? Sorusunu açıkladık, peki nasıl yükselişe geçti ? 2007 yılında Netflix, abonelerine bazı filmlerini ve televizyon şovlarını internet üzerinden doğrudan evlerine aktarma seçeneği sunmaya başladı. Çoğu abonelik planı için, akış hizmeti sınırsız oldu. Netflix daha sonra , videolarının bu cihazlara İnternet bağlantısı üzerinden akışını sağlamak için video oyun konsolları ve Blu-ray Disk oynatıcılar da dahil olmak üzere çeşitli tüketici elektroniği ürünleri üreticileriyle ortaklık kurdu . 

2010 yılında Netflix, sınırsız akış hizmeti sunan, ancak DVD içermeyen, yalnızca akışlı bir plan başlattı. Netflix daha sonra 2010’da Kanada’da, 2011’de Latin Amerika ve Karayipler’de ve Birleşik Krallık, İrlanda ve İskandinavya’da sadece akış planı sunarak ABD’nin ötesine genişledi. 2016 yılına kadar yayın hizmeti 190’dan fazla ülke ve bölgede kullanıma sunuldu. Netflix, Eylül 2011’de akış ve posta tabanlı hizmetlerini, Qwikster olarak adlandırılacak şekilde böleceğini, ancak bir ay sonra planlanan bölünmeyi abonelerinden bir çığlık atarak terk edeceğini duyurdu. Akış hizmetleri , 2018’de 130 milyondan fazla abonesi ile en büyük gelir üreticisi haline gelirken , kiralama bölümü kârlı kaldı.

Netflix ve Türkiye

Netflix Türkiye’de ise yaptığı Hakan:Muhafız ve Atiye gibi diziler başta olmak üzere kullanıcılara kendi yapımı film ve dizileriyle Türkiye’de 2 milyon kullanıcıya yaklaşmış durumda, bir sıkıntı olmazsa daha da artacağına şüphemiz yok.

Netflix’e de bu bağlantıdan kayıt olabilirsiniz…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti