Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Nargileyi Kim İcat Etti

10.12.2019
2.088
Nargileyi Kim İcat Etti

Nargileyi kim icat etti ? Nargile Hindistan’da Babür İmparatoru Akbar tahtındayken (1942-1605) icat edildi. Avrupa’ya Hindistan’a tütün sokulmasının ardından, Abdul Qadir Al-Gilani’nin soyundan Hakim Abul Fateh Gilani, Bağdat’tan Hindistan’a geldi. ‘arıtılmak’ için dumandan suyun geçmesine izin veren bir sistem buldu. Gilani, Narapa’yı daha sonra Bijapur Büyükelçisi Asad Beg’in ardından sigara içmeye davet etti. Asil halk arasında popülerliğin ardından, bu yeni sigara içer gibi kullanılan cihaz kısa süre sonra Hint aristokrasisi ve kibarlığı için bir statü sembolü haline geldi.

Nargileyi kim icat etti ? Sorusuna açıklık getirdik. Birçok tanıklığa, hikayeye ve yazıya göre, nargile Hindistan’da tam potansiyeline ulaşırken, bazı insanlar Pers’te icat edildiğini iddia ediyor.

Gördüğünüz gibi, nargile Hindistan’dan Orta Doğu’ya, Avrupa’ya ve ABD’ye kadar uzanan tüm dünyaya yayıldı. Nargile, günümüzde hepimizin duyduğu addır, dünyada birçok farklı isimlerden geçer. Bunlardan bazıları nargeela, nargile, nargile, nargile, nargile, okka, kalyan, ghelyoon, ghalyan, goza, hubble-bubble vb. İçerir. Bu ifadelerin çoğu Somali, Arap, Etiyopya, Hint, Türk veya Fars kökenlidir.

Pek çok farklı nargile türü var, Mısır’ın, Suriye’nin, Çin’in ve Lübnan’ın nargileri var, hepsi aynı fikirde, ancak üslup ve kabarcıkları ve içiş şekilleri farklı olabilir.

Nargile ne anlama geliyor?

Nargile terimi, “saksı, kavanoz” ve “boşluk, içi boş” anlamına gelen “haqqa” kelimesinden türemiştir. Yukarıda da değinildiği gibi, birçok isimle devam etmesine rağmen, ABD’deki insanlar bu tür sigara içme cihazlarına şu şekilde atıfta bulunmak ister: Shisha. Bununla birlikte, bu, nargile yalnızca bu cihazın cam tabanına atıfta bulunduğundan, terim yanlış olarak gözüküyor.

Günümüz Ve Nargile

Bugün bildiğimiz formdaki ilk nargile, Hindistan cam üretiminin İngiliz Doğu Hindistan Şirketi aracılığıyla Hindistan’a cam ihracatı sonucunda başladığı bir zamanda 16. yüzyıl Hindistan’a kadar uzanıyor. Bu dönemde, tütün içmek de yüksek toplumun soyluları arasında popüler oldu. “Nargile” adı verilen cam tabandaki dumanı sudan arındırmak için Nargile icat edildi. Nargile kısa süre sonra soyluların yüksek sosyal statülerini göstermesinin bir yolu olarak kendini pekiştirdi.

17. yüzyılda Nargile, Ajami adı verilen güçlü, karanlık yapraklı tütünün kullanıldığı Fars kültürünün bir parçası oldu. Esnaflar estetikle gurur duydu ve borunun görünümünü ahşap işleme ile yeniden tanımladı. İlk kez, Nargile herkes tarafından erişilebilir hale geldi ve bir nargile hizmetçileri endüstrisi ortaya çıktı. O zaman Şah’ın bile nargile için kendi hizmetçileri vardı.

Nargile Türk kültürüne göç etti ve 18. yüzyılda daha fazla yenilikle çiçeklenmeye devam etti. Nargile’nin tarihi görünümü, demirciler karmaşık pirinç tasarımlar yapmaya başladı ve boruyu kraliyet ve dini işaretlerle süsledikçe aşamalı olarak kaldırıldı. Nargile, Türk toplumunda öne çıktı ve gerçek bir statü sembolü idi. Kraliyet yemeklerinden sonra ve diplomatik toplantılarda içildi. Bir konuk için bir nargile sunmak, önemli bir güven işareti haline geldi ve ciddi bir hakaret olarak kabul edilebilir.

Nargile Popüler Hale Geldi !

Nargile geleneği 19. yüzyıl boyunca Orta Doğu’ya yayıldı. Mısır’da, daha önce görülen geleneksel tütün formları, bal veya melasın tütünle karıştırılmasıyla Mu’Assel’e dönüştürüldü. Mu’Assel doğrudan “ballı” olarak tercüme edilir, ancak bu terim genellikle kurutulmuş limon, üzüm, karpuz ve nane eklenirken aromalı bir tütünü ifade eder. Nargile topluma o kadar derinlemesine entegre oldu ki nargile kafeleri giderek artan popülariteye ev sahipliği yapacak şekilde inşa edildi. Nargile, tüm sınıfları, ırkları ve cinsiyetleri birleştirerek kullanıcılar arasında bir topluluk oluşturdu. İnsanların birbirleriyle olan bağlarını gevşetmeleri, sosyalleştirmeleri ve güçlendirmeleri için bir yol olarak kullanıldı.

20. yüzyıl boyunca, nargile gelenekleri Hindistan, İran, Türkiye, Orta Doğu ve İsrail, Ermenistan ve Pakistan gibi komşu ülkelerde kültürleşmeye devam etti. Bununla birlikte, 1900’lerin sonunda, bu ülkelerin göçmenleri kültürlerinin bir parçasını yeni dünyaya paylaşmak için bu geleneği getirdiklerinden, nargile hemen hemen her kıtaya göç etti.

21. yüzyılın başlarında, erken öncüler modern teknolojiyi kullanarak ürünlerin kalitesini artırmanın yollarını buldukça ABD’de bir Nargile endüstrisi ortaya çıktı. Gelenekselin ötesinde lezzet seçimindeki yenilikler de günümüzdeki tat tercihi ve çeşitliliğinin taleplerini karşılamak için hazırlandı.

Bugün, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyada, nargile geleneklerden neredeyse hiç ayrılmadı, çünkü 100’lü yıl önce olduğu gibi hala saygı göstermenin ve iyi misafirperverlik sağlamanın bir yolu olarak saygı görüyor

ETİKETLER: , , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti