Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Motosikleti Kim İcat Etti

17.05.2020
1.111
Motosikleti Kim İcat Etti

1860’larda Fransa’da bisikletin keşfinden sonra, dünyanın dört bir yanındaki mucitler, bu taşıma cihazının otomatik versiyonu için tasarımlarını formüle etmeye başladılar. O zamanlar mevcut olan makinelerin yardımıyla, gelecekteki tüm modellerin yolunu açacak birkaç motosiklet prototipi ürettiler. Motosikleti kim icat etti ? Burada ilk motosikletin nasıl ortaya çıktığını anlatacağız .

Motosikletin Tarihsel Gelişimi

Motosikleti kim icat etti ? Birçok icat gibi, motosiklet de mucit olduğunu iddia edebilecek tek bir mucit olmadan kademeli olarak gelişti. Motosikletin ilk versiyonları 19. yüzyılda başta Avrupa olmak üzere çok sayıda mucit tarafından tanıtıldı.

Bilinen ilk buhar motosikleti, ünlü bisiklet mucidi Pierre Michaux’un fabrikasında üretildi . Oğlu Ernest, ilk bisiklet tasarımlarından birine küçük buhar motoru takmayı başardı. Takip eden yıllarda birkaç mucit, hepsi çeşitli (katı, sıvı veya gaz yakıtlı) yanma odalarına sahip buhar motorlarını kullanarak benzer başarıları tekrarlamayı başardı. Buhar motoru motosikletleri iyi çalıştı, ancak birkaç büyük dezavantajı vardı (esas olarak, düşük güç üretimi ve sürekli yakıt ikmali ihtiyacı).

Modern Motosiklet

Modern motosikleti kim icat etti ? 1885 yılında iki Alman mucit -Gottlieb Daimler ve Wilhelm Maybach ilk modern motosiklet modelini üretmeyi başardılar. Ahşap bisiklet çerçevesine küçük petrol bazlı yanmalı motor takmayı başardılar. “Daimler Reitwagen” adı verilen bu motosiklet bugün ilk gerçek motosiklet olarak kabul ediliyor ve gelecekteki motosiklet tabanlı yenilikler ve geliştirmeler için bir başlangıç ​​noktasıydı. “Reitwagen” ın geliştirilmesi 1882’de Daimler ve Maybach üç deneysel yüksek hızlı tek silindirli motor üretimine başladığında başladı. İlk planları küçük otomobil yapmaktı, ancak motor tasarımlarını bir bisiklet çerçevesi üzerinde test etmeyi seçtiler. Küçük 264 santimetre küp, tek silindirli, 0,5 beygir gücünde motor, saatte sadece 7 mil / saat hızıyla motosikleti çalıştırmayı başardı). İlk testlerden biri sırasında motosikletin koltuğu yakındaki motordan çıkan ısıdan alev aldı. Daimler ve Maybach Ağustos 1885’te patent aldı ve “Reitwagen” in son hali 1886’da halka sunuldu.

“Daimler Reitwagen” nın orijinal modelleri 1903 Almanya’daki Cannstatt fabrikasında çıkan yangında ne yazık ki kayboldu. Almanya, ABD, Avustralya ve Japonya’daki müze koleksiyonlarında birkaç kopya var.

Daimler müthiş bir yenilikçiydi ve tekneler için benzinli motorları denemeye devam etti ve ayrıca ticari otomobil üretim alanında da öncü oldu. Adını taşıyan şirket sonunda Mercedes-Benz olarak bildiğimiz şirkette gelişen Daimler Benz oldu.

İlk Fabrika

1894 yılında Alman şirketi Hildebrand & Wolfmüller, şimdi ilk kez “motosiklet” olarak adlandırılan araçları üreten bir üretim hattı fabrikası kuran ilk şirket oldu. ABD’de ilk üretim motosikleti Waltham, Massachusetts’teki ‘Charles Metz’ fabrikası tarafından üretildi. 

Harley Davidson Motosiklet

Motosiklet tarihiyle ilgili hiçbir tartışma, en ünlü ABD üreticisi Harley Davidson’dan bahsetmeden sona eremez. 

İlk motosikletlerde çalışan 19. yüzyıl mucitlerinin çoğu genellikle diğer buluşlara yöneldi. Örneğin Daimler ve Roper, otomobil ve diğer araçları geliştirmeye devam ettiler. Bununla birlikte, William Harley ve Davidsons kardeşler de dahil olmak üzere bazı mucitler sadece motosiklet geliştirmeye devam ettiler. İş rakipleri arasında Excelsior, Indian, Pierce, Merkel, Schickel ve Thor gibi diğer yeni başlangıç ​​şirketleri de vardı.

1903’te William Harley ve arkadaşları Arthur ve Walter Davidson, Harley-Davidson Motor Company’yi başlattı. Bisikletin kaliteli bir motoru vardı, bu yüzden şirket başlangıçta bir taşıma aracı olarak üretmeyi ve pazarlamayı planlamasına rağmen, yarışlarda kendini kanıtlayabilirdi. Merchant CH Lange, Chicago’da ilk resmi olarak dağıtılan Harley-Davidson’u sattı.

[jetpack_subscription_form show_only_email_and_button=”true” custom_background_button_color=”undefined” custom_text_button_color=”undefined” submit_button_text=”ABONE OL !” submit_button_classes=”undefined” show_subscribers_total=”false” ]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti