Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kolonya Nasıl Bulundu

05.05.2020
1.148
Kolonya Nasıl Bulundu

Kolonya kültürümüzün en önemli kokularından biridir. Dini bayramlar başta olmak üzere ziyaretlerde misafirlerine bu hoş kokuyu sunulur.  Kültürümüz için konuk ağırlayacaksanız kolonya şarttır. Peki, Türk kültüründe durum buysa, kolonya nasıl bulundu ? Kim icat etti? Bu harika buluş hakkında ilginç gerçekler.

En Eski Kolonya

Kolonya nasıl bulundu ? Orijinal kolonya , Santa Maria Maggiore Valle Vigezzo’dan bir İtalyan parfüm üreticisi olan Giovanni Maria Farina (1685-1766) tarafından 1709’da Köln’de başlatılan ruhu narenciye bir parfümdür . 

1708’de Farina kardeşi Jean Baptiste’ye şöyle yazdı: “Bana bir İtalyan bahar sabahını, yağmurdan sonra dağ nergislerini ve portakal çiçeklerini hatırlatan bir koku buldum”.  Parfümünü yeni memleketinin onuruna Eau de Cologne olarak adlandırdı . 

Formülünü memleketi Köln’den(cologne) almıştır . Yaklaşık% 2-% 5’lik bir alkol konsantrasyonu içeriyordu ve limon, portakal, bergamot, mandalina, neroli ve greyfurttan elde edilen uçucu yağlarla dolduruldu. Farina, lavanta, kekik, biberiye, petitgrain, yasemin ve garip bir şekilde bu tütünün parçacıklarını yerleştirdi.

4711

En eski kolonya , Wilhelm Muelhens‘in düğün hediyesi olarak gizli bir tarif aldığı 1792 Ekim ayında doğdu. Bu tarif bir acqua mirabilis ya da hem iç hem de dış kullanım için tasarlanmış bir mucize su içindi. Kısa bir süre sonra Wilhelm, Köln, Almanya’nın Glockengasse bölgesinde (“Saat Kulesi Meydanı” anlamına gelir) bir fabrika açtı. Mucize suyunu, seyreltilmemiş veya şarapla karıştırılmış bir sağlık içeceği olarak pazarladı. Eau de Cologne benzeri narenciye bazlı bir koku üretti. 4711 tüm dünyada biliniyor ve 200 yılı aşkın bir geçmişe sahip olsa da orijinal değil.

Adını Duyurmaya Başlaması

Kolonya nasıl bulundu ? sorusunu açıkladık , peki adını nasıl duyurdu ?Adı kısmen 1794’te başlayan Fransız askeri işgali sayesinde ortaya çıktı. Şehrin düzensiz düzeninden ötürü hayal kırıklığına uğrayan bir Fransız generalin tüm evleri sıralı olarak numaralandırdı. Muelhen’in evine o zamandan beri markayla sıkışan 4711 sayısı verildi.

1810’da Napolyon, dahili kullanıma yönelik tüm ilaç tariflerinin bileşenlerini halka listelediğine karar verdi. Muelhens gizli tarifini açıklamak istemedi, bu yüzden mucize suyunu sadece bir koku olarak pazarlamaya başladı.

Peter Heinrich Molanus altıgen, dik şişeyi (bugün hala kullanımda) 1820’de tasarladı. Düz yüzeyleri nakliye için ambalajları kolaylaştırıyor ve etiket tasarımı için bolca yer bıraktı. O zaman, bir taç mantarla kapatıldı ve pakete bir şişe açacağı dahil edildi.

1875 yılında Ferdinand Muelhens (Wilhelm’in torunu) 4711’i marka olarak tescil ettirdi ve modern logonun ilk yinelemesini yarattı. 1900’de Muelhens ailesi tasarımı tamamladı ve o zamandan beri değişmedi.

20. yüzyılın başları

Marka 20. yüzyılda çok fazla büyüme yaşadı. 1921’de, yeni yaratılan aldehid kavramına dayanan bir parfüm olan Tosca’yı tanıttılar – alkolün oksidasyonu ile oluşan organik bileşikler. İkonik Chanel No. 5 ile birlikte dünya çapında en çok satan parfümlerden biri haline geldi.

1920’lerin sonlarında şirket ünlü reklamcı Lutz Ehrenberger’i bir reklam kampanyası için işe aldı. Ehrenberger’in bu reklamlarda tasvir ettiği kadınlar , dönemin sineklik kızı fikrini somutlaştıran kaygısız bonnes vivantes’ti . Bununla birlikte, birçoğu reklamları çok skandal olarak gördü ve 4711, Köln Başpiskoposu kendini dahil ettiğinde kampanyayı sonlandırdı.

1930’lar marka için genişleme dönemiydi. 1934’te Troika, 1934’te Sparta, 1935’te Shahi, 1935’te Sir ve 1938’de Carat ile erkekler ve kadınlar için koku teklifleri beş kat arttı. Ayrıca kozmetik, saç bakımı ve cilt bakımı gibi bazı yeni ürünler tanıttı. öz-bakım ve esenlik üzerine odaklanmıştır.

Kolonya Türkiye’de Ne Zaman Ortaya Çıktı ?

Türkiye’de ilk kolonya nasıl bulundu ? Başlangıçta “II. Abdülhamid” saltanatının ilk yıllarında Osmanlı İmparatorluğu’nda ortaya çıktı. Mısırlı bir ailenin üyesi olan “Ahmet Faruki”, Osmanlı İmparatorluğu’nun kozmetik endüstrisinin kurucusu olan “Sultan Hamamı, Eminönü” de ilk Osmanlı kozmetik mağazasını açtı. “II. Abdülhamid” in finansmanı ile “Faruki” yabancı dükkanlarla rekabet edebilecek güce sahipti. Almanya’da “Kölnisch Wasser” olarak üretilen bu koku, Osmanlı topraklarına “Köln Suyu” anlamına gelen “Köln Suyu” ve ardından Fransızca çevirisi “Eau de Cologne” olarak tanıtıldı, ancak Türk halkı “kolonya” adını kullanmayı tercih etti. ” “Sultan II. Abdülhamid kolonyaya büyük ilgi gösterdi ve “Faruki” yi Türk kültürüne özgü yeni kolonya türleri yapmaya teşvik etti.

“Ahmet Faruki” lavanta, yasemin ve gül ile yeni kolonya türleri geliştirdi ve bu yeni koloniler Osmanlı İmparatorluğu’nda çok yaygınlaştı. Bu yeni türler Avrupa’dan gelen eau de cologne’ı yendikten sonra “Faruki” Türk kolonyalarını Avrupa’ya ihraç etti.

Türkiye’de Kolonya Çeşitleri

1920 yılında “Eyüp Sabri Tuncer” Ankara’da küçük bir dükkanda kolonya imalatına başladı ve müşterilere ücretsiz numune şişeleri verecekti. “Tuncer”, bugüne kadar “kolonya” sektörünün en önemli markalarından biri olmaya devam ediyor.

Kolonya, Türkiye’nin en önemli geleneklerinden biri haline geldi. Günümüzde, farklı bölgeler farklı kolonya türlerine sahiptir – ancak en popüler limon kolonyasıdır, örneğin “Antalya” narenciye çiçeği, “Rize” çay kolonyası, “Düzce” tütün kolonyası, “Amasya”elma kolonyası,“Balıkesir” zeytin çiçeği “Ayvalık” kolonyası.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
    Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti