Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kemanı Kim Buldu

30.10.2019
2.541
Kemanı Kim Buldu

Kemanı Kim Buldu ? Sorusuna gelmeden önce kemanı kısa bir tanıyalım. Keman, telli çalgılar arasında ilk icat edilen enstrüman değildir. Özel olarak son derece farklı seslerin çıkabileceği şekilde dizayn edilmesi ve kullanılabilir hale gelmesi amacıyla, çeşitli enstrümanlar da incelenmiştir. Bu alanda ilk çalışmayı yapan ve keman yapımıyla adını dünya tarihine kazımayı başaran Andrea Amati, keman olarak tanımlanan aleti 1555 yılında hazırladı ve çalmaya başladı.

Çıkan farklı ve son derece hoş ses yapısından ötürü bu cihazın geliştirilebileceği ve çok daha estetik bir hale getirilebileceği öngörüldü. Fransa Kralı tarafından da bu konuya dahil olunmuş olması, özellikle enstrümanın dünya tarihinde önemli bir yere sahip olması açısından büyük bir adım atıldı.

Kemanı Kim Buldu?

Kemanın icadının yapılması için geliştirdiği özel tasarımla birlikte Andrea Amati, tarihe geçmiş ayrıca destek de almayı başarmış ve aleti yenilemiştir. Son derece dikkat çekici ve uzun süre boyunca dinlenebilecek yapıya sahip aletlerden bir tanesi olması amacıyla Fransa Kralı IX Charles tarafından her türlü yardımın yapılabileceği belirtildi. Bu durum, Andrea Amati tarafından hayata geçirilen projenin geliştirilmesine ve toplamda 24 farklı violetta daha üretilmesine neden oldu.

Keman Ne Zaman Bulundu?

Yapısı ve kullanım avantajlarından ötürü, performansı doğrudan etkileyebilecek olan alet için 1555 yılında çalışmalar sonlandırıldı ve çalınmaya hazır hale getirildi. Andrea Amati bu aletin esin kaynağı olarak, bundan önce kullanılan violetta adındaki üç telli kemanı gösterdi. Violetta hem yapısı itibariyle hem de telli olmasından ötürü kemanın atası olarak tanımlanıyordu ve Amati de bu durumu onayladı.

Kemanın mucidi olan Andrea Amati, belirlediği tel kalınlıkları, çalınması için özel olarak boyna yerleştirilmesini sağlayan enstrüman tasarımıyla adını tarihe yazdırmayı başardı. Hem kolay bir şekilde taşınabiliyor olması, hem çıkardığı sesler ve her hızda çalınabilecek, dayanıklı ve hoş ses çıkaran yapısının bulunuyor olması dikkat çekiyordu. Kısa sürede geliştirilmeye devam edildi ve 24 farklı türü daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı.

Keman, küçük boyutu, çok yönlülüğü ve tatlı melodik tonu nedeniyle hem düşük sınıf hem de yüksek sınıf enstrümantalistleriyle Avrupa’da popüler bir enstrüman oldu. Keman ailesi nihayet keman ailesine rakiplerinden daha popüler hale geldi çünkü keman enstrümanları daha büyük konser salonlarına daha iyi uyan bir ses projeksiyonuna sahipti.

Keman da Değişiklikler

18. yüzyılın sonları ve 19. yüzyılın başlarında, keman bazı önemli teknik değişikliklere uğradı. Kemanın klavyesi uzamış ve tellerin gerginliğinin artmasını destekleyecek bir açıyla ayarlanmıştır. Tellerin artan gerilimi, klavyedeki değişimle birleştiğinde, kemanın menzil ve ses projeksiyonunun artmasıyla sonuçlandı. Eski kemanlar bu yeni özelliklere luthiers tarafından uyarlandı (bazen orijinal enstrümanı önemli ölçüde bozan teknikler kullanarak) ve yeni yapılan kemanlar bu yeni stil kullanılarak hazırlandı. Bu değişikliklerin başlangıçta ne zaman ve kimin tarafından yapıldığı tam olarak bilinmiyor.

Kemanın popülaritesi arttıkça, daha fazla keman üretildi ve keman birçok farklı müzik tarzına uyarlandı. Keman oyuncuları, yeni türleri tamamlamak için yeni oyun teknikleri geliştirdi ve keman bazen yeni türün gereksinimlerine uyacak şekilde biraz değiştirildi. 

Günümüzde Keman

Keman şimdi dünyanın en popüler enstrümanlarından biri. Eski kemanlar, aşırı ustalık, rezonans nedeniyle ve kemanın tonunun ve tınılarının aletin kullanım ömrü boyunca olgunlaştığı düşünülüyorsa, orta ve ileri düzey oyuncular tarafından seri üretilen fabrika kemanları aranır. En ünlü keman yapımcısı, kemanları şu anda milyonlarca dolara satan ‘Antonio Stradivari’dir.’

Günümüzde yapılan kemanlar, ses kutusu ihtiyacını ortadan kaldırarak, amplifikatörler ve mikrofonlar kullanarak elektronik olarak ses üretebilir. Kemanların ürettiği tamamen elektrikli ses, farklı ton nitelikleri oluşturmak için amplifikatör ayarlarında bozulmaya neden olabilir, bu da cihazın yeteneklerini daha da çeşitlendirir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti