Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Karantina Tarihçesi

28.07.2020
444
Karantina Tarihçesi

Karantina uygulaması, bildiğimiz gibi, kıyı kentlerini veba salgınlarından korumak için 14. yüzyılda başladı. Enfekte limanlardan Venedik’e gelen gemilerin inişten 40 gün önce demirde oturmaları gerekiyordu. Karantina adı verilen bu uygulama, 40 gün anlamına gelen İtalyanca quaranta giorni kelimelerinden türetilmiştir .

İlk Amerikan Karantinası

Amerika Birleşik Devletleri ilk kurulduğunda, bulaşıcı hastalıkların ithalatını önlemek için çok az şey yapıldı. İthal edilen hastalıklara karşı koruma yerel ve eyalet yetki alanına girmiştir. Bireysel belediyeler, gelen gemiler için çeşitli karantina yönetmelikleri çıkarmıştır.

Eyalet ve yerel yönetimler karantina gerekliliklerini uygulamak için ara sıra girişimlerde bulundular. Sarı hummanın devam eden salgınları nihayet Kongre’yi 1878’de federal karantina mevzuatından geçirmeye itti. Bu yasa, devletlerin haklarıyla çelişmemekle birlikte, karantina faaliyetlerine federal katılımın yolunu açtı.

19. Yüzyılın Sonları

Avrupa’dan gelen yolcu gemilerinden gelen kolera salgınları, federal hükümete karantina gereksinimlerini uygulama konusunda daha fazla yetki sağlamak için 1892’de yasanın yeniden yorumlanmasına neden oldu. Ertesi yıl Kongre, karantina faaliyetlerinde federal rolü daha da netleştiren bir yasa çıkardı. Yerel yetkililer federal katılımın faydalarını fark ettikçe, yerel karantina istasyonları yavaş yavaş federal hükümete çevrildi. Ek federal tesisler inşa edildi ve daha iyi kapsama alanı sağlamak için personel sayısı artırıldı. Karantina sistemi, son karantina istasyonunun yönetiminin federal hükümete devredildiği 1921 yılına kadar tamamen kamulaştırıldı.

Halk Sağlığı Hizmetleri Kanunu

Halk Sağlığı Hizmet Kanunudışharici simge 1944’te federal hükümetin karantina otoritesini ilk kez kurdu. Yasa, ABD Halk Sağlığı Servisi’ne (PHS) bulaşıcı hastalıkların yabancı ülkelerden ABD’ye girişini, bulaşmasını ve yayılmasını önleme sorumluluğunu verdi.

Yeniden Yapılanma ve Genişleme

Bu PHS kesici gemi, karantina müfettişlerini sarı karantina bayrağını taşıyan gemilere taşımak için kullanıldı. Bayrak, karantina ve gümrük personeli gemiyi limana yanaşmak için denetleyip temizleyene kadar uçtu.

Aslen Hazine Departmanı’nın bir parçası olan Karantina ve PHS, ana kuruluşu 1939’da Federal Güvenlik Ajansı’nın bir parçası oldu. 1953’te PHS ve Karantina Sağlık, Eğitim ve Refah Departmanına (HEW) katıldı. Daha sonra karantina, 1967 yılında şu anda Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) olarak bilinen ajansa transfer edildi. CDC, bölümün Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanında yeniden düzenlendiği 1980 yılına kadar HEW’nin bir parçası olarak kaldı.

CDC Karantina için sorumluluk üstlendiğinde, 55 karantina istasyonu ve 500’den fazla personeli olan büyük bir organizasyondu. Her limanda, uluslararası havaalanında ve büyük sınır geçişlerinde karantina istasyonları bulunuyordu.

Teftişten Müdahaleye

Karantina programını ve hastalık bulaşmasını önlemedeki rolünü değerlendirdikten sonra, CDC programı 1970’lerde düzeltti ve odağını rutin incelemeden program yönetimi ve müdahaleye değiştirdi. Yeni odak, yurtdışındaki salgınların başlangıcını izlemek için geliştirilmiş bir gözetim sistemi ve uluslararası trafiğin değişen ihtiyaçlarını karşılamak için modern bir denetim sürecini içeriyordu.

1995’e kadar ABD’nin tüm giriş limanları sadece yedi karantina istasyonu tarafından kaplandı. 1996 1996 Yaz Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapmadan hemen önce, Atlanta, Georgia’da bir istasyon eklendi. 2003’teki şiddetli akut solunum sendromu (SARS) salgını sonrasında, CDC karantina istasyonu sistemini yeniden düzenleyerek 90’dan fazla saha çalışanıyla 18 istasyona genişledi.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti