Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Jelibon Nasıl Bulundu

02.12.2019
5.039
Jelibon Nasıl Bulundu


Çocukların ve hatta yetişkinlerinde en çok sevdikleri atıştırmalıklardan bir tanesi jelibon olarak bilinir. Görünümü, rengi ve modeli sayesinde eğlenceli şekerlemelerden bir tanesidir. Jelibon nasıl bulundu diye merak edenler için ise Amerikalılar tarafından Türk lokumundan esinlenilerek üretildiğini belirtmek faydalı olacaktır.


Jelibon Nedir?


Uzayan, yumuşak ve aynı zamanda meyveli bir kıvama sahip olan jelibon, değişik şekilleri sayesinde çocuklarında ilgisini çeker. İçi ve dış kısmı yumuşak jel kıvamında olan bir şeker türü olarak karşımıza çıkar. Birbirinden farklı modelleri ve aromaları olduğundan dolayı herkesin damak zevkine hitap eder.


Her ne kadar sağlık açısından çok yararlı olmayan bir ürün olsa da popülerliğini arttırır.


Zamanla farklı seçenekleri, tatları ve şekilleri çıkmaya devam etmektedir.
Önceleri Amerika’da yaygınlaşan bu tür ürünler yakın zaman içerisinde tüm dünyada talep görmeye başlamış durumdadır.


Jelibonu Kim Buldu?


Jelibon nasıl bulundu ya da kim buldu diyorsanız eğer, icadı hakkında henüz bir bilgi yoktur. İlk olarak Amerika’da Türk lokumundan esinlenilerek üretilen şekerler, zaman içerisinde Almanya ve farklı ülkelerde de yaygınlaşmıştır. Türk lokumunun kıvamının tutturulamaması durumunda jelibonlar daha esnek ve aynı zamanda yumuşak bir görünüm almışlardır.

 • 1980’li yıllar ile birlikte pazarlamasının yaygınlaştığı şekerleme türü, zamanla Türkiye’de de üretilmeye başlamıştır.
 • Belirli bir oranda tüketilmesi halinde ise vücudu mikroplara karşı koruduğu ve savaş açtığı bilinir.
 • Her ne olursa olsun modasını asla kaybetmeyecek en eğlenceli yiyeceklerden bir tanesidir. Fiyatları da uygun ve ekonomik olduğundan dolayı bütçelere de hitap eder


Jelibon Nasıl Yapılır?


Jelibonun ana maddesi hayvanlardan elde edilen kemik sıyrıkları ya da jelatin olarak karşımıza çıkar. Genellikle büyük baş hayvanların et veya kemiklerindeki sıyrıklardan elde edilen şekerlemenin vücuttaki kansere karşı dayanıklılığı da azalttığı ifade edilir. Kemik sıyrıklarından elde edilen maddeler uzun süre kaynatılarak daha yapışkan ve aynı zamanda esnek bir içerik hazırlanır. Her ne kadar jelibon şeker olsa da içeriğinde hayvansal gıdalar yer alır. Jelatinlerin içerisine ise farklı aromalar eklenerek değişik tatlar hazırlanır.


Jelibon’da Gıda Boyası Var Mı?

 • Evet, jelibonun değişik renklere sahip olmasının temel nedenlerinden bir tanesi gıda boyasının kullanılmasıdır. Normalde şeffaf bir görünüme sahip olan ürünler, gıda boyası ve tatlandırıcılar ile birlikte daha da lezzetli hale getirilir. Jelibon nasıl bulundu araştırmasında olanlar içeriği hakkında da fikir edinmeleri faydalı olacaktır.
 • İçeriğinde kullanılan jelatin maddesinin eklem ya da kemik problemlerine iyi geldiğini belirten araştırmacılarında sayısı fazladır.
 • Dikkatli ve çok aşırı tüketilmesi halinde sağlık açısından bir sorun oluşturmayacağı da ifade edilir.
 • Ancak yine de bu tür aromalı tatlar, şeker hastaları için risk oluşturabileceğinden dolayı kontrollü tüketilmesi önemlidir.


Jelibon Nasıl Yaygınlaştı?


Görünümü ve farklı aromaları ile dikkat çekmeye başlaya jelibon, zamanla çocuklar tarafından tercih edilmeye başlamıştır. Tasarımı eğlenceli olduğu için yetişkinlerinde ilgisini çekmeye başlayan ürün, tüm dünyada talep görür hale gelmiştir. Zamanla Türkiye’de üretimini yapan firmaların sayısı artmaya başlamıştır.

 • Sağlık için ne tür bir etkisi olduğu hala tartışılıyor olsa da eğlenceli atıştırmalıkları sevenlerin beğenisine hitap eder.
 • Son dönemde farklı model ya da görselleri hazırlanarak tüketicilerin dikkatlerinin çekilmesi amaçlanır.
 • Jelibon için hazırlanan reklamlar ile birlikte pazarlaması da ülkemizde en iyi şekilde yapılmaktadır.
 • Jelibon nasıl bulundu noktasında Amerika’da üretilmeye başladıktan sonra küresel yiyeceklerden biri haline gelmiş durumdadır.

Makalelerimizden anında haberiniz olsun !!!

[jetpack_subscription_form show_only_email_and_button=”true” custom_background_button_color=”undefined” custom_text_button_color=”undefined” submit_button_text=”Abone ol” submit_button_classes=”undefined” show_subscribers_total=”false” ]

Ayrıca bizi desteklemeniz biz daha da motive eder !! Bizi Patreon’dan destekleyebilirsiniz !

https://www.patreon.com/nasilbulundu?fan_landing=true

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti