Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İSO 9001 Belgesi Nedir? İSO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

27.10.2020
277
İSO 9001 Belgesi Nedir? İSO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

Ülkeler arası standartlar organizasyonunun kısaltılmış şekli olan ISO, 1947 yılında kurulmuştur, organizasyonun merkezi İsviçre’nin Cenevre şehridir. Hizmet alanındaki farklı sektörlerin ve faaliyette olan işletmelerin belli standarda uygun olarak hizmet sunduğunu ispatlamaya yarayan İSO alanında yetkinliğinin bulunduğunu belirten bir belgedir. İSO standartlarına göre yazılan belgelendirme işlemlerinin tümüne ise İSO 9001 belgesi adı verilir. Peki İSO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

Dünya genelinde 162 ülkenin taraf olduğu İSO organizasyon elektrik ve elektronik dışında kalan tüm sektörlere standartlar tespit etmektedir. Standart çalışmalarını geliştirmek için teknik komite kuruldu ve 1987 yılında ISO 9000 kalite sistem standartları yayınladı. Sosyal hedefler, ekonomik, bilimsel ya da deney biçiminde yapılan standart uygulamaları sektörlerde olası hataların asgari düzeye inmesini hedeflemektedir. 

İSO belgesi ülkeler arası meydana getirilen standartlar içinde uyum oluşturmaya taraf olan kuruluşların onay vermesi ile ortak standartlar hazırlanmasına ve ülkeler arasında üretimde bulunan bilginin paylaşılmasına yarar. Ayrıca değişik ülkeler arası kuruluşlar ile iş ortaklığı yapar ve yeni standartların hazırlanmasında hazırlıklar gerçekleştirir.

Global bir ürün ya da hizmet alışverişine katkıda bulunmak ürünün veya hizmetin ticaretini kolay hale getirmeye yarar. İşletme ve firmaları sürekli gelişmesini ve büyümesini sağlayan İSO kalite belgelerinden birisi de ISO 9001 belgesi olarak belirlenmiştir. ISO 9001 kalite yönetim sistemi, kuruluşun büyüklüğünü önemsemeden tüm operasyonel süreçlerini en iyi şekilde izleyen ve yöneten bir sistemdir. Dünyada en yaygın olarak kullanılan ISO 9001 kalite yönetim standardı belgesi işletme ve firmalara hizmetleri ile performans yönetimlerinin kalitelerini arttırmaya ve sürekli bir sağlamasına olanak tanır.

İSO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 9001 belgesi alabilmek için öncelikle İso 9001-2015 standardına göre işletmeler ya da firmalar bir kalite yönetim sistemi kurumalı. Kurulumun ardında sistemin işletmesi, uygulaması ve belgelendirilmesi için denetim yapılır. Denetimler belgelendirme kuruluşları tarafından gerçekleştirilir, tarafsız bir baş denetçi ve denetçilerden oluşan ekip iki aşamalı denetim planı gönderir ve bu plana göre belirlenen tarihlerde denetimler gerçekleştirilir. Detaylı bilgi bu konuda hizmet veren Key Kalite firmasından alınabilir.

https://www.keykalite.com/tr

İSO 9001 Belgesi Yetki Alanları

ISO 9001 belgesi sorusunun muhatabı olan kuruluşların ve işletmelerin görev yetki ve sorumluluklarını belirler.  Kuruluş içinde sistemin kurulabilmesi etkin ve verimli olarak sürdürebilmesi üst yönetimin kararlılığı ile doğru orantılı şekilde gerçekleşir,  üst yönetim tüm çalışanlarına sorumlulukları yetkilerini birbirleri olan ilişki iletişimlerinin belirleme bunları çalışanlarına iletme nedir kuruluştaki görev dağılımları ya da senin yerine vekâlet edecek olanların belirlenmesi üst yönetim tarafından gerçekleştirilir.

İso 9001 Belgesi Neden Önemli?

ISO 9001 kalite yönetim sisteminin uygulayan işletme müşterisine güven vermeyi amaçlar. Müşterilerin sadakati ve markanın güvenirliğine önem veren bir organizasyon için ISO 9001 belgesi neredeyse bir şart denilebilir. İş dünyasında yapılan anlaşmalar, ortaklıklar ya da tedarikçilik hizmetlerinde firmalar tarafından ISO 9001 kalite belgesine sahip olmak ön şart olarak kabul edilir.

ISO 9001 kalite sistemi tüm dünyada geçerli olan bir belge olup müşteriler tarafından talep edilir. Belge etkin bir kalite yönetim sistemini sağlar, kararlılığı ve rekabeti arttırır. İşletmenin uluslararası uygulanan bir KYS sağladığı sistematik bir standart olduğunu sağlar. Diğer faaliyetleri organize ederek kaynakların korunmasını destekler. Çalışanların, müşterilerin, tedarikçileri ve yönetimin talep ve beklentilerini karşılar. İthalat ve ihracatta istenen standartları gerçekleştirir. Devlet ihalelerinde ihale şartı olarak zorunlu olan ISO 9001 belgesi ulusal ve uluslararası bir prestij demektir. Ayrıca işletmelerin iş hacminin büyümesini destekler ve çalışanlarına motivasyon ile birlikte geniş tabanlı katılım sağlar.

Dünya genelinde kabul görmüş bu tür kalite yönetim belgeleri iş standartlarında kaliteli bir çizgi oluşturmak adına oldukça önemlidir. Bunlara farklı bir örnek olarak FSC Belgesi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti