Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Helikopter Nasıl Bulundu

05.11.2019
877
Helikopter Nasıl Bulundu

1500’lerde Leonardo Da Vinci, muhtemelen ilk helikoptere ilham veren bir uçan makinenin çizimlerini ortaya çıkardı. Daha sonra, 1784 yılının başında Bienvenue ve Launoy adlı iki Fransız mucit, döner bir oyuncak geliştirdi ve böylece bir helikopterin uçuş kabiliyetinin temel prensiplerini kanıtladı.

Helikopter İsminin Bulunuşu

Ponton D’Mamecourt adında ünlü bir Fransız yazarın, 1863’de ilk kez (helicopter) yazan ilk kişi olduğu söylenir.

Helix veya Helical yani Sarmal anlamına gelen kelimelerden bu ismin ortaya çıkıldığı söyleniyor.

Helikopterin Ünlü Mucitleri

Paul Cornu

Mucidin ismini verilmiş; Cornu helikopteri Fransa’da geliştirildi ve ilk döner kanatlı helikopterdi. İlk uçan helikopter 1907’de Paul Cornu’nun kendisi tarafından uçtu. Mekanik sorunlar nedeniyle ilk başarılı uçuştan kısa bir süre sonra emekli olması gerekiyordu.

Etienne Oehmichen

4 Mayıs 1924’te, kapalı devre helikopterin ilk başarılı uçuşu için 90.000 Fransız Frangı verildi.

Profesör Henrich Focke

Sonra Focke-Wulf Fw 61 geldi; uzak mesafelere uçan erken bir Alman helikopteri. Dikey uçuş teorisini otoyol kullanmadan kullanan Focke, 1934’te serbest uçuş modelini geliştirdi. Ve 1935’te ünlü helikopterinin bir prototipinin yapımı için emir aldı. Büyük bir başarı olduğu kanıtlandı ve 1979’da Deutsche Bundespost posta pulu üzerinde gösterildi.

Igor Sikorsky

Helikopterin ilk gerçek mucidi olarak kabul edilen Igor Sikorsky, harika bir Rus havacılık tasarımcısıydı. Ancak, 1940’ların tek rotorlu helikopterinin yaratılmasında önceki tasarımlardan eskizlerden faydalandı. Igor ayrıca XR-4’ü geliştirdi ve bunu ABD Ordusu’nun önde gelen Albaylarından Franklin Gregory’ye sundu.

Stanley Hiller Jr .

4 Temmuz 1944’te, Stanley Hiller Jr. adındaki bir Amerikan mucit, ilk metal rotor kanadı ile çalışan helikopterin yaratılmasına yardımcı oldu. Daha hızlı seyahate izin vermek ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk deneme uçuşunu gerçekleştirdi.

Arthur M. Young

Arthur M. Young adında bir başka ünlü Amerikalı mucit, tamamen kapalı bir kabarcık kanopi helikopteri tasarlayan ilk kişi oldu. Bell Model 47, Young Bell Aircraft Company için çalışırken geliştirildi. Ayrıca Model 30’u, gelecekteki helikopterlerde bulunabilecek bir dengeleyici çubuk kullanarak ortaya çıkardı.

Popüler Helikopter Modelleri

Aerospatiale SA-313 Alouette II

 1950’nin başında Sud Aviation Company, Aerospatiale SA-313 Alouette II’yi hayata geçirdi. İlk uçuşunu 12 Mart 1955’te gerçekleştirerek, mesafe ve bir diğeri hız rekoru kırmaya yardımcı oldu.

Boeing CH-47 Chinook

CH-47 Chinook, 1961’de, 60 metrelik devasa rotorlarla donatılmış girişine başladı. Asıl amacı, birlikleri taşımak ve / veya malları teslim etmekti.

Bell 206 JetRanger

İlk olarak 8 Aralık 1962’de tanıtılan 206 JetRanger, televizyonlarda ve filmlerde kullanılan popüler bir helikopter! Şirket üyelerini iş seyahatlerinde sık sık taşıyan sivil bir helikopterdir.

Northrop Grumman MQ-8

Askeri manevralarda kullanılan bir helikopter olan Northrup Grumman MQ-8 genellikle ABD Donanması Fırkateynine konuşlandırıldı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti