Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Havarayı Kim Buldu

17.05.2020
492
Havarayı Kim Buldu

Havaray adı üstünde yükseklere yapılan raylı sistemle giden, bazı tramvay ve hafif raylı sistemlerin aksine , modern havaraylar rayın geometrisi nedeniyle her zaman diğer trafik ve yayalardan ayrılır. İngilizce de ‘monorail’ (tek raylı demiryolu ) olarak bilinir.

Türkçe de Havaray İngilizce de Monoray

Bir monoray, tek desteği ve kılavuz hattı olarak hareket eden tek bir raya dayanan demiryolu tabanlı bir taşıma sistemidir. Terim ayrıca sistemin kirişini veya böyle bir kiriş veya ray üzerinde seyahat eden araçları tanımlamak için çeşitli şekillerde kullanılır. Terim, mono (bir) ve demiryolu kelimelerinin daralması, 1897 gibi erken sistemlerde metal rayların kullanıldığı gibi kasılmadan kaynaklanmaktadır. Taşıma sistemi genellikle demiryolu olarak adlandırılır. Konuşma diline göre, “monoray” terimi genellikle herhangi bir şekilde yükseltilmiş ray ya da halkın biçimini tanımlamak için yanlış olarak kullanılmaktadır. Aslında, terim, yüksekliğini değil, yalnızca iz stilini ifade eder.

İlk Havaraylar

1825 – Cheshunt Demiryolu

Havaray (Monoray) taşıyan ilk yolcu sistemi , 25 Haziran 1825’te büyük bir açılışı kutladı. Tek beygir gücünde bir motoru vardı … kelimenin tam anlamıyla. Henry Robinson Palmer’ın 1821 patentine dayanan Cheshunt Demiryolu, tuğla taşımak için inşa edildi, ancak açılışında yolcuları taşıyarak monoray tarihi yaptı.

1876 ​​- Philadelphia Centennial

General Le-Roy Stone’un buharla çalışan monorayı ilk kez 1876’da Amerika Birleşik Devletleri Centennial Exposition’da gösterildi. Süslü bir şekilde tasarlanmış çift katlı aracın iki ana tekerleği vardı, arkada bir döner buhar motoru vardı.

Önemli Bir Havaray

1911 – William H. Boyes’in Havarayı

Bu test pisti 1911 yılında Seattle, Washington’daki gelgitlerde yapıldı ve gösterildi. Raylar tahtadan yapılmıştır ve palet maliyetinin mil başına yaklaşık 3.000 $ olduğu tahmin edilmektedir. Bir pazarlık! Seattle Times, “yüksek çitler gibi bu ahşap monoray hatlarının ülke çapında hızla gidip saatte yaklaşık 20 mil hıza çıkacak araba yüklerini taşıdığı zaman gelebileceğini” söyledi. Pek çok icat gibi, mali desteğin olmaması da gelişmeyi engelledi.

William H. Boyes havarayının bu resmi 1911 yılından kalmadır

Bu test pisti 1911 yılında Seattle, Washington’daki gelgitlerde yapıldı ve gösterildi. Raylar tahtadan yapılmıştır ve palet maliyetinin mil başına yaklaşık 3.000 $ olduğu tahmin edilmektedir. Bir pazarlık! Seattle Times, “yüksek çitler gibi bu ahşap monoray hatlarının ülke çapında hızla gidip saatte yaklaşık 20 mil hıza çıkacak araba yüklerini taşıdığı zaman gelebileceğini” söyledi. Pek çok icat gibi, mali desteğin olmaması da gelişmeyi engelledi.

Modern Çağ Havarayları

1952 – ALWEG Havaray

İsveçli sanayici Dr. Axel Lennart Wenner-Gren, II. Dünya Savaşı’ndan sonra monoray test pisti yapan ilk kişi oldu. Wenner-Gren’in ilk sistem tasarımı daha çok yüksek hızlı bir şehirden şehre demiryolu sistemine yönelikti. Burada, Almanya’nın Fuhlingen kentinde oval bir test pistinde 160 km’ye yakın hıza ulaşan ölçeklenmiş tren görüldü. Hız ve bankacılık yeteneklerinde etkileyici olsa da, ALWEG sistemi daha sonraki bir versiyon 1957’de geliştirilinceye kadar nişini bulamadı.

1957 – ALWEG Havaray

1952’nin orijinal test pistinden elde edilen bilgiye ve müteakip değişikliklere dayanarak, ALWEG Temmuz 1957’de en başarılı havaray sistemi haline gelen şeyi açıkladı. Aynı Fuhlingen test görüşünde bulunan bu ALWEG’in ilk tam ölçekli havarayıydı. Walland Disney’in dikkatini çekti, bu da Disneyland’ın 1959’da ALWEG havarayını açmasından sonra dünyanın tasarıma dikkatini çekti.

1964 – Tokyo / Haneda Havaray

Geçiş monoraylarının modern çağını başlatan monoray üzerindeki tarih bölümümüzü sonlandırmayı seçtik. Tokyo / Haneda Monoray, Alweg tasarımını birleştiren ve yön geri dönüşü için anahtarları kullanan ilk büyük sistemdi. Bugün güvenli ve kârlı bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

 Avantajlar ve dezavantajlar

Avantajları

 • Havarayların geleneksel ray sistemlerine göre birincil avantajı, hem yatay hem de dikey olarak minimum alan gerektirmesidir. Tek raylı araçlar kirişten daha geniştir ve tek raylı sistemler yaygın olarak yükseltilir ve destek direkleri için minimum bir alan gerektirir.
 • Bir Havaray rayının inşası genellikle eşit kapasiteye sahip yükseltilmiş bir konvansiyonel ray hattından daha ucuzdur.
 • Daha az yer kaplaması nedeniyle, konvansiyonel yükseltilmiş demiryolu hatlarından daha çekici olarak görülürler ve sadece minimum miktarda gökyüzü engellerler.
 • Havaray tasarım gereği dereceden ayrılmış bir sistemdir. Mevcut taşıma modlarına müdahale etmezler.
 • Modern Havaraylar beton bir yolda lastik tekerlekler kullandıklarından daha sessizdirler (Paris Métro’nun bazı hatları ve tüm Montreal metro ve Mexico City metroları gibi bazı monoray olmayan metro sistemleri aynı tekniği kullanır ve eşit derecede sessizdir)
 • Geleneksel raylı sistemlerden farklı olarak, çiftli monoraylar raylarının etrafına sarılırlar ve bu nedenle rayın kendisi yıkıcı bir arızaya maruz kalmadıkça fiziksel olarak raydan çıkamaz.
 • Kauçuk yorgun monoraylar genellikle% 6 kalite ile baş edebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Dezavantajları

 • Havaray araçlar diğer (örneğin) ana hatlar üzerindeki servisler aracılığıyla (imkansız) demiryolu altyapısı ile uyumlu değildir.
 • Acil bir durumda, yüksek bir havaray aracı yerden yüksek olduğu ve tüm sistemlerde acil yürüme yolları bulunmadığı için yolcular hemen çıkamayabilir. Yolcular bazen bir kurtarma treni, itfaiye aracı veya bir kiraz seçici kurtarmaya gelene kadar beklemek zorundadır. Daha yeni monoray sistemleri, görsel izinsiz giriş pahasına tüm pist boyunca acil yürüyüş yolları inşa ederek bunu çözer.
 • Asma demiryolları, araçlara uçak tarzı tahliye kaydırakları yaparak bunu çözer. Japon sistemleri, bir sonraki treni kırık trenleri bir sonraki istasyona çekmek için kullanır, ancak bu henüz gerçekleşmemiştir.
 • Kesinlikle imkansız olmasa da, özellikle yüksek hızlarda katılımlar, geleneksel demiryolu noktalarına kıyasla çok daha zor olabilir. Monoray altyapı ve araçlar genellikle ayrı üreticiler tarafından yapılır, farklı üreticiler uyumsuz tasarımlar kullanır.

HAVARAY ‘I KULLANAN ÖNEMLİ ÜLKELER


Newark International Airport Monoray, ABD
Seattle Center Monoray, ABD
Tokyo Monoray, Japonya
Metrail Hybrid Monoray, Malezya
Shonan Monoray, Japonya
Kuala Lumpur Monoray, Malezya
Okinawa Monoray, Japonya
Kitakyushu Monoray, Japonya
Disneyland Monoray, ABD
Palm Island Monoray, Birleşik Arap Emirlikleri
Wuppertal Monoray, Almanya
Moskova Monoray, Rusya
Tokyo Monoray bakım tesisi, Japonya
Sentosa Express, Singapur
Las Vegas Monoray, ABD

Havaray Ve TÜRKİYE

Havaray da son dönemler de ülkemiz de popüler bir hale geldi. Türkiye’de var mı diye soruyorsanız ? Vadistanbul Havaray üstüne tıklayıp göz atabilirsiniz. Hatta arama motorunda ‘havaray’ diye arama yaparsanız bir çok havaray haberlerine de ulaşabilirsiniz.

Malezya’da bir Havaray

Ayrıca Elektrikli Scooter Nedir ? Kim Buldu ? Merak ediyorsanız, ona da göz atın derim. /elektrikli-scooter-nedir/

[jetpack_subscription_form show_only_email_and_button=”true” custom_background_button_color=”undefined” custom_text_button_color=”undefined” submit_button_text=”Abone ol” submit_button_classes=”undefined” show_subscribers_total=”false” ]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti