Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

GPS NASIL İCAT OLDU ?

31.10.2019
1.767
GPS NASIL İCAT OLDU ?

GPS, Dünya üzerinde herhangi engelsiz bir görüş hattında, dört veya daha fazla uydusu ile her türlü hava koşulunda yer ve zaman bilgileri sağlayan uzay tabanlı uydu navigasyon sistemidir. Peki Gps nasıl icat oldu ? Bu sistemin nasıl ortaya çıktığını gelin birlikte öğrenelim.

Roger Easton, modern yaşamın her yerde bulunan bir özelliği olan Global Konumlandırma Sisteminin (GPS, Global positioning system ) geliştirilmesinde kilit bir figürdü .

Sputnik gibi uyduları takip etmenin bir yolu olarak başlayanlar, uyduların bizi burada Dünya yüzeyinde takip etmelerine yol açtı.

Easton uydu izleme konusundaki deneyleri 1964’te başladı, çünkü ülke Dünya’nın tam olarak ne olduğunu belirlemeye çalıştı. On yıl sonra, “Uyduları Kullanan Navigasyon Sistemi ve Pasif Değişen Teknikleri” için bir patent aldı. Sistemi modern GPS’in temel özelliklerini içeriyordu ve Deniz Araştırma Laboratuvarı’nda bir bilim adamı olduğundan, teknoloji ABD’ye Soğuk Savaş askeri avantajı sağladı.

“İzleme istasyonlarının zamanlamasını senkronize etmekle ilgili bir sorun Easton’u, birden fazla uyduya son derece hassas saatler koyma fikrine yol açtı; bu, bir konumda olan birisinin kesin yerini belirlemek için de kullanılabiliyordu. NRL zamana dayalı navigasyon sisteminin menşei ve gelişiminin ardından, 1970’lerin başlarında Savunma Bakanlığı (DoD) tarafından seçilen özellikler benimsendi ve sistem Küresel Konumlandırma Sistemini veya GPS’i yeniden adlandırdı. ”

İlk Uydu Navigasyonu

İlk uydu navigasyon sistemi olan Transit, Amerika Birleşik Devletleri Donanması tarafından kullanıldı ve ilk kez 1960’ta başarıyla test edildi. 1967’de ABD Donanması, GPS sisteminin dayandığı bir teknoloji olan uzaya doğru saatler yerleştirme yeteneğini kanıtlayan Timation uydusunu geliştirdi. 1970’lerde, sinyal fazı karşılaştırmasına dayanan yer tabanlı Omega Navigasyon Sistemi, dünya çapında ilk radyo navigasyon sistemi oldu.

1999 yılı Cep telefonu üreticisi Benefon, piyasada satılan ilk GPS telefonu olan Benefon Esc! GSM telefonu ağırlıklı olarak Avrupa’da satılıyordu, ancak diğer birçok GPS özellikli cep telefonu bunu takip edecek.

2000 yılı Savunma Bakanlığı, ilk Körfez Savaşı’ndan önce uyguladığı GPS’in kesin olarak bozulmasına son verdi. GPS bir gecede on kat daha doğru hale geldi ve balıkçılıktan ormancılığa ve yük yönetimine kadar her türlü sanayi yakında kullanmaya başladı.

Easton 93 yaşında öldü. Kendi kendini süren otomobiller ana akım olduysa ve GPS olmadan ve içinde yer alan Easton’ın bu muhteşem fikri olmasa bunlar düşünülemez olurdu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti