Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Eskrimi Kim Buldu

19.05.2020
659
Eskrimi Kim Buldu

Eskrim , organize spor içeren kılıçla yapılan bir spordur. Saldırı ve savunma için belirlenen hareketlere ve kurallara göre yapılır . Kılıçların tarih öncesi çağlara ve kılıç eski medeniyetlere kadar uzanmasına rağmen, organize eskrim sporu sadece 19. yüzyılın sonunda başladı. Peki eskrimi kim buldu ? Tarihine bir göz atalım .

Eski Zamanlar

Kılıç oyununun ilk tasviri, Mısır’daki Luksor yakınlarındaki Medīnat Habu , M.Ö. 1190 yılında Ramses III tarafından yaptırılmıştır . Bu rahatlama, kılıç noktaları kapandığı ve kılıç ustaları sol kollarına bağlanmış kalkanlarla ayrıldıkları ve maskeleri (peruklarına bağlı), büyük önlükler ve kulaklarının üzerinde dolgu yaptıkları için bir uygulama maçını veya eşleşmesini tasvir etmelidir. Bir eğlence gibi, tek bir savaş ve savaşta da kılıç ustalığı, eski Persler, Babiller, Yunanlılar ve Romalılar ile Cermen kabileleri tarafından yaygın olarak uygulandı.

Romalılar , hem lejyonlarına hem de gladyatörlerine öğretilen son derece sistematik bir sanata kılıç savaşı getirdi. Gladyatörler , profesyonel eğitmenler ( doktorlar ) tarafından okullarda ( ludi ) eğitildi . Yeni başlayanlar, rudis adı verilen tahta bir kılıçla pratik yaptılar . Gerçek savaşta kullanılanlardan biraz daha ağır silahlarla daha ileri düzey eğitim verildi.

Roma’nın çöküşünden Ortaçağ’a kadar, kılıç dövüşü uygulaması, kılıç eğitimi daha az muntazam hale gelmesine ve münferit ustaların fikirlerini yansıtmaya başlamasına rağmen, devam etmedi. Şu anda, kılıç dövüş okulları, silahların yetenekli kullanımını öğrenmek isteyen toplumun suç unsurundan üyeleri çekerek biraz hoş olmayan bir kalite geliştirdi. Birçok topluluk , bu sorunla başa çıkmanın tek yolunun eskrim sınırları içinde eskrim okullarını yasaklamak olduğunu tespit etti. Örneğin, Londra’da 1286 Kral Edward Kılıççıların uyguladığı ve kılıçla ilgili becerileri öğretilmesine yasak getirdi . Bu yasalara rağmen, eskrim okulları gelişti.

Eskrim’in Tarihi

Eskrimi kim buldu ? Diye bakarsak eskrimin tarihi bayağı eskidir. 15. yüzyılda, Avrupa çapında eskrim ustası loncaları kuruldu, bunların en önemlisi Marxbrüder verildi, (Löwenberg Aziz Marcus Derneği) Roma İmparatoru tarafından Frederick III loncalar tarafından öğretildiği gibi 1480 Erken çit yöntemlerinde biraz ite kaka ve dahil güreş hamle. Loncalar kıskançlıkla gizli hamlelerini korudular, böylece bir düşmanı yenmek için beklenmedik şeylerden faydalanabildiler. Eskrim ilk olarak İngiltere , 4. Henry tarafından , 1540’tan önce, orada öğretmelerine izin veren birkaç eskrim ustasına patent verdi. Bir kesme kılıcı ve bir kovalayıcı (serbest kol üzerine takılan küçük bir kalkan) ile savaşmanın ilk İngiliz tarzı nihayetinde kıta Avrupası rapier savaşına yol açtı.

İtalyanlar , kılıcın kenarı yerine noktanın hünerli kullanımının etkinliğini keşfettiler. 16. yüzyılın sonunda, daha hafif silahları, meç ve basit, çevik ve kontrollü bir eskrim tarzı, güçten ziyade beceri ve hızı vurgulayan Avrupa’ya yayılmıştı. Güreş hilelerinin çoğu terk edildi, hamle geliştirildi ve kabul edildi ve eskrim bir sanat olarak kuruldu.

Uzun meç güzelce dengelenmiş, saldırıda mükemmel ve bir rakibi uzak tutmak için mükemmeldi, ancak tüm savaş hareketleri için çok ağırdı. Bir meç ile savaşırken savunma, bir eldiveni veya pelerinle korunan veya bir hançerle donatılmış sol elle ayrıştırılarak gerçekleştirildi . Rakiplerin bindirmelerinden sık sık ördek ya da kaldırımlardan kaçınıldı.

17.Yüzyıl

17. yüzyılın ikinci yarısında, kılıç ve kılıç ustası, beyefendinin elbisesinde bir değişiklikle dramatik bir şekilde değişti. İçinde Fransa XIV.Louis mahkemesi , çift çorap ve hortum, üst botlar ve pelerinlerin yerini alan ipek çoraplar, pantolonlar ve brokatlı paltoların modasını belirledi. Uzun, takip eden meç yeni elbise biçimine uygun olmadığından, moda hafif, kısa bir kıyafet giydiğine karar verdi.mahkeme kılıcı. Fransız tarzı, İtalyan tarzı daha önce yaptığı gibi Avrupa çapında yerleşti.

İlk başta atılsa da, mahkeme kılıcı yakında ağır silahlarla imkansız olacak çok sayıda saldırı ve savunma hareketine izin veren ideal bir hafif silah olarak tanındı. Hafifliği, kılıcı, pelerinleri veya serbest eli kullanmadan kılıcın kendi başına kullanılmasına izin verdi. Rakibe isabet sadece kılıcın noktasıyla yapıldı, savunma bıçağın wielding (rakibin bıçağını kendi kılıcı ile savuşturmak) tarafından gerçekleştirildi ve şimdi modern eskrim olarak kabul edilen şey ortaya çıktı. Şu anda Fransız tarzı, İtalyanları en çok uygulanan kılıç savaş şekli olarak tamamen yerinden etti.

Fransız kılıç dövüş okulu, strateji ve biçime büyük önem veren akademik bir formdu. Bu kılıç biçimini öğretmek için kurallar ve kurallar kabul edildi. Ayrıca, folyo veya pratik kılıç, güvenli bir eğitim ortamı oluşturmak için kullanıldı . Güvenliği daha da artırmak için , 18. yüzyılda eskrim ustası La Boëssière ve ünlü düellocu Joseph Bologne, chevalier de Saint-Georges tarafından bir maske tasarlandı.

ALFRED HUTTON

Eskrimi kim buldu ? 1880 gibi erken bir tarihte, eski Alman, İtalyan ve İspanyol kılıç ustası okullarını yeniden yaratma girişimleri yapıldı. Hareket, İngiltere’de asker, yazar, antikacı ve kılıç ustası Alfred Hutton tarafından yönetildi . 1862’de, Hindistan’daki Cameron Eskrim Kulübü’nün alayında ilk çalışmasını hazırladığı 12 sayfalık bir Kılıç Ustası kitapçığı düzenledi . 

1865’te Hindistan’dan döndükten sonra Hutton, eski eskrim sistemleri ve okullarının incelenmesi ve canlandırılmasına odaklandı. 1880’lerde Londra Tüfek Tugayı Silah Okulu’na bağlı bir kulüpte ‘eski kılıç oyunu sanatında öğrenci gruplarına ders vermeye başladı. 1889 yılında Hutton yaptığı en etkili çalışma yayınladı.

Yakın Tarih

Folyo ile eskrim giderek stilize olurken, kılıçla düello devam ediyordu. Okulların veya salles’ın ideal kuralları altında uygulandığı şekliyle folyo çitlerin karmaşıklıkları , belirlenen kurallara ve konvansiyonlara saygılı olarak , ilgi çeken bir sanat haline gelen bir oyun üretti. Ancak bu ortodoks, kontrollü kılıç oyunu, soğuk ve gri bir yolda, tüm sözleşmeleri göz ardı eden keskin ve daha ağır bir silahla kararlı bir rakiple karşılaştığında soğuk gri bir sabahı çok az hesaba katıyordu. Ancak ironik olarak, eskrim teknik ve teoride zirveye ulaştığında 18. yüzyılın ortalarında, ateşli silahların artan doğruluğu nedeniyle kılıçla düello neredeyse tamamen ortadan kalkmıştı. Bu andan itibaren eskrim bir sporun doğasını aldı ve bu zamanın kılıç oyunu modern eskrim sporundan çok az farklıydı.

Kılıcı, çatışmayı çözme yöntemi olarak takip etmeye devam eden az sayıda insan için, épée de combat 19. yüzyılın ikinci yarısında yaratıldı. Bu silahın pratik versiyonu, kör olsa da, düello kılıcı olmasına rağmen bir düzenlemeydi ve hedef veya diğer sözleşmelerle sınırlı kalmadan kullanıldı. Koruyucu giysi kullanımı dışında, épée eskrim bir düello şartlarına çok yakındı.

Modern eskrim silahlarının sonuncusu 18. yüzyılın sonlarında, Macarların kavisli süvarilerinin kullanımı için kılıç (Doğu kıvrımından uyarlanmış). Kılıç yakında diğer Avrupa orduları tarafından kabul edildi. Ağır askeri kılıç (ve meslektaşı, deniz cutlass), İtalyanların kısa süre sonra evrensel olarak spor silahı olarak kabul edilen hafif bir kılıç tanıttığı 19. yüzyılın sonuna kadar eskrim okullarında kullanıldı.

Organize Spor

Eskrim, 19. yüzyılın sonlarında giderek daha organize bir rekabetçi spor haline geldi. Temel sözleşmeler ilk olarak 1880’lerde Fransız eskrim ustası Camille Prévost tarafından toplandı ve kuruldu. Resmi olarak tanınan eskrim dernekler de görünmeye başladı: Amerika Amatör Eskrimciler Lig, 1902 yılında Büyük Britanya Amatör Eskrim Derneği ve Fédération Nationale des toplumlarında d’escrime et Salles d’Armes de 1891 yılında kurulmuş Fransa 1906 yılında Collegiate Amerika Birleşik Devletleri’nde eskrim de bu dönemde organize edildi: Intercollegiate Eskrim Derneği ilk maçlarını 1894’te yaptı (Amerikan üniversitelerindeki spor şimdi Ulusal Kolej Atletizm Birliği tarafından yönetiliyor ).

ETİKETLER: , , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti