Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Elektrikli Scooter Nedir

08.05.2020
1.685
Elektrikli Scooter Nedir

Elektrikli scooterlar hızla yükselen bir teknolojidir. Çevre Dostu doğası ve kullanım kolaylığı, dünya çapında inanılmaz bir hızla büyüyen bir pazarı körükler. Birçoğu, modern scooter’ın, elektrikle çalışan kişisel ulaşım cihazları için ilk patentlerin sunulduğu 1895 yılına kadar miraslarını izleyebileceğinin farkında değil. Her şeyin nerede başladığını görmek için elektrikli scooter nedir ? Nasıl bulundu? Tarihine derin bir dalış yapalım.

1700’lü Yıllar

Elektrikle çalışan ulaşım cihazlarının geçmişi, Benjamin Franklin ve Andrew Gordon gibi deneycilerin ilk elektrik motorlarını yarattığı 1740 yılında başladı. Bu ilk motorlar çok basitti ve sadece harici bir güç kaynağı tarafından çalıştırılabiliyordu. 1799’da İtalyan fizikçi Alessandro Volta (“volt” un adını taşıyan kişi) elektrik motorları için sabit bir güç kaynağı sağlayabilecek pratik pilleri icat etti. Bu ilk piller de oldukça zayıftı ve fazla güç sağlayamadılar, ancak pil ve elektrikli motor teknolojisindeki ilerlemeler için zemin hazırladılar.

İlk Patent Başvurusu

Scooter konsepti 1817’den en az bir yüzyıl önce ve Almanya’dan Baron Karl von Drais de Sauerbrun’a uzanıyor . İki tekerlekli, insan gücüyle çalışan ilk sürüşünü çıkardıktan sonra, velocipede konsepti hızla bisikletlere, üç tekerlekli bisikletlere ve kick scooterlara dönüştü. Elektrikli scooter nedir? Nasıl bulundu? Sorusuna gelirsek elektrikli scooter ilk olarak tesadüfen bir elektrikli motosiklet için ilk patentin 1895’in sonlarında Ohio, Amerika Birleşik Devletleri’nden mucit Ogden Bolten Jr. tarafından sunulduğunu gösteriyor. Ogden’in tasarımı bugünün standartlarına göre kaba, ancak tasarım anında devrimciydi.

İlk Genel Görünüm

İnsanlık tarihinin bu döneminde, en büyük ticaret fuarlarından biri İngiltere’nin Londra kentinde bulunan Stanley Döngüsü Şovu idi. 1896 Döngü gösterisi sırasında bisiklet üreticisi Humber, ticari bir elektrikli scooter ilk halka açık gösterimini yaptı. Bu ebike, arka tekerleğe güç veren bir dizi pil ile güçlendirildi ve buluş, gidonlara yerleştirilmiş değişken bir direnç cihazı tarafından kabaca kontrol edildi.

İlk Standup Scooter

1915’in başlarında Long Island merkezli Autoped (motorlu scooter), amiral gemisi ürünü Autoped’i tanıttı. Bu, benzinle çalışan bir cihazdı, ancak modern elektrikli kick scooter’lara benzeyen bu tür küçük çerçeveli ulaşım cihazlarının ilk ticari teklifini işaret etti. Bu tasarım, o sırada trafik polisleri tarafından New York’ta popülerdi. Autoped sonunda 1919’da Alman üretici Krupp tarafından devralındı, ancak üretime sadece iki yıl devam etti

İlk Ticari Scooter

Tüketiciler tarafından satın alınabilen ilk elektrikli scooter, Peugeot tarafından üretildi ve 1996 yılında tüketicilere sunuldu. Bu devrim niteliğindeki cihaz, 100Ah’de toplam 18 Volt sağlayan üç nikel-kadmiyum pil ile çalışan üç beygir gücünde bir DC motora sahipti. Bu scooter yaklaşık 250 kilo ağırlığındaydı ve 40 km’lik tek bir şarj menziline sahipti.

Elektirkli Scooter Denemeleri

Elektrikli scooterların geçmişi birçok başarısız denemeyle, daha az bilinen modellerle ve artık var olmayan şirketlerin doğrulanması zor detaylarıyla işaretlenmiştir. Örneğin, aynı zamanda ilk motorlu kick scooter olan Autoped tanıtıldı, Steirische Fahrzeugwerke AG şirketi de Avusturya yakınlarındaki Austro Motorette’i tanıttı. Elektrikli scooter’ların ilk modelleri, çoğunlukla moped olarak adlandırılan büyük formlu tasarımlardı. Bu daha büyük tasarımlar, uzun menzilli operasyonlar için gereken büyük pillerin muhafazasına izin verdi. Zoom Stryder gibi elektrikli kick scooterların artan popülaritesi, kısmen pil teknolojisindeki ilerlemelere atfedilebilir.

Türkiye Ve Elektirkli Scooter

Son zamanlarda ise İstanbul’da hizmet veren elektrikli scooter girişimi çıktı. Bu girişimin adı ‘Martı‘, yazılımı ve elektronik donanımının tamamen Türkiye’de yerli mühendisler tarafından tasarlandı. Martı’nın mekanik aksamları Çin’den getirildi, ancak ilerde bu mekanik aksamlarının yerli üretim olması için projelendirmesine de başlanmış durumda. Söz konusu üretim için ise Kocaeli düşünülüyor.

Türkiye’nin İlk Elektrikli Scooter’ı ‘Martı’

Geleceğe Bakış

Heyecan verici zamanlarda yaşıyoruz. Teknoloji, tarihimizle karşılaştırıldığında akıllara durgunluk veren bir hızla yenilenebilir enerji ile de paralel olarak ilerliyor. Dijital Çağ büyük ölçüde akıllı telefonlar, İnternet teknolojisi ve hesaplama gücü bağlamında tanımlanmaktadır. Bugün sahip olduğumuz tüm heyecan verici cihazların sıklıkla gözden kaçan yan ürünlerinden biri, sürdükleri pil teknolojisindeki gelişmelerdir. Tüketici teknolojisindeki bu ilerlemelerin çoğu pil teknolojisindeki ilerlemelere bağlanabilir. Elektrikli scooterlar geçmişte hantal pillerle veya kurşun asit tasarımları altında başka bir şekilde sınırlandırılmıştır. Lityum-iyon teknolojisindeki gelişmeler, katlanabilir elektrikli scooterların kişisel ulaşım teknolojisinin ön saflarına itilmesine yardımcı olan daha küçük, daha güçlü, daha uzun ömürlü bir seçenek sundu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
    Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti