Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

E-Ticaret Tarihçesi

30.06.2020
995
E-Ticaret Tarihçesi

Tanımı gereği, e-ticaret veya elektronik ticaret, İnternet üzerinden ürün veya hizmet alım ve satımıdır. Çevrimiçi Amerikalı için e-ticaret, çevrimiçi fatura ödemesi veya bir e-postacıdan satın alma gibi günlük olarak katıldığımız bir şeydir.

Günümüzde e-ticaret olmadan yaşama düşünceleri anlaşılmaz, karmaşık ve bazıları için rahatsızlık veriyor. E-ticaret fikri ortaya çıkmamıştı.

E-ticaret tarihi 40 yıl önce başladı ve bu güne kadar her yıl yeni teknolojiler, yenilikler ve çevrimiçi pazara giren binlerce işletme ile büyümeye devam ediyor. 1970’lerde Elektronik Veri Alışverişleri ve tele-alışveriş bugün e-ticaret mağazasının önünü açtı. E-ticaretin tarihi, internetin tarihiyle yakından ilişkilidir. Çevrimiçi alışveriş ancak internet 1991’de halka açılabilir mümkün oldu. Amazon.com, ABD’de çevrimiçi ürün satmaya başlar ilk e-ticaret içindir bir o ve zamandan beri binlerce işletme takip etti. E-ticaretin rahatlığı, güvenlik ve kullanıcı deneyimi, kuruluşunda bu yana katlanıyor artmıştır. Bu makale, e-ticaretin önemli önemli oyuncularını ve kilometre taşlarını ele alacaktır.

Online alışveriş ne zaman icat edildi?


Online alışveriş 1979’da Michael Aldrich tarafından icat edildi ve öncülüğünü yaptı. Modifiye edilmiş bir yerli televizyonu bir telefon hattı üzerinden gerçek kullanım çok kullanıcılı işlem işleme bilgisayarına bağladı. Sistem 1980’den itibaren piyasaya sürüldü ve bunun İngiltere, İrlanda ve İspanya’da kullanılan fiyatlar arasında sistemler sundu. Kitap yığınları sınırsız’dı. Stack’in mağazası, Amazon’un Jeff Bezos yönetim kurullarında iki yıl önce bir çevirmeli ilan tahtası olarak başladı. 1994 yılında, Kitap Yığını Sınırsız internete Books.com olarak taşındı ve sonunda Barnes & Noble tarafından satın alınır.

İlk çevrimiçi işlem ne zaman yapıldı?

İlk çevrimiçi işlem, bazı raporlara göre, Stanford öğrencileri tarafından 1972’de yapay zeka laboratuvarlarında Arpanet hesabı aracılığıyla MIT öğrencilerine satılan esrardı. Ancak, İnternet’teki ilk çevrimiçi alışveriş işlemi 22 yıl sonra gerçekleşti. “İnternet Açık” başlığı ile 12 Ağustos 1994’te New York Times’ın sayımı Sting CD’sinin iki arkadaşı arasındaki satışı kronikleştirdi. The Times, “Genç siber girişimciler ekibi, görünüşe göre Internet’teki ilk perakende işlemin ne olduğunu gizliliği garanti etmek için tasarlanmış güçlü veri şifreleme yazılımının hazır bir sürümünü kullanarak kutladı.”

E-ticaret Zaman Çizelgesi

1960 – 1982

Elektrik ticaretinin önünü açmak Elektronik Veri Değişimi’nin (EDI) geliştirilmesiydi. EDI, belgelerin geleneksel posta ve faks işlemlerini bir bilgisayardan diğerine dijital veri aktarımı ile değiştirdi.

Ticaret ortakları siparişleri, faturaları ve diğer ticari işlemleri, Kuzey Amerika’daki baskın standartlar grubu olan ANSI ASC X12 ile uyumlu bir veri formatı kullanarak aktarabilir.

Bir sipariş gönderildikten sonra, bir VAN (Katma Değerli Ağ) tarafından incelenir ve son olarak alıcının sipariş işleme sistemine yönlendirilir. EDI, herhangi bir insan müdahalesi olmadan verilerin sorunsuz bir şekilde aktarılmasına izin verdi.

İngiliz mucit, mucit ve girişimci Michael Aldrich , online alışverişin öncülünü geliştirmekten sorumludur. Fikir, Aldrich haftalık süpermarket alışveriş seferi hakkında ağıt yaktığında eşi ve Labrador ile bir yürüyüş sırasında ortaya çıktı. Bu konuşma, yiyecekleri dağıtmak için süpermarketlerine bir televizyon bağlama fikrine yol açtı. Tartışmadan hemen sonra Aldrich fikrini hızlı bir şekilde planladı ve uyguladı.

1979’da Aldrich bir televizyon setini telefon hattı ile bir işlem işleme bilgisayarına bağladı ve uzaktan alışveriş yapmak anlamına gelen “tele-alışveriş” i üretti.

World Wide Web, 90’ların başında

1990 yılında Tim Berners Lee, arkadaşı Robert Cailliau ile birlikte “WorldWideWeb” adlı bir “Köprü Metni projesi” oluşturma önerisi yayınladı. Bu projenin ilham kaynağı CERN tarafından lisanslanan Dynatex SGML okuyucusundan sonra modellenmiştir.

Aynı yıl Lee, NeXTcomputer kullanarak ilk web sunucusunu yarattı ve ilk web tarayıcısını yazdı. Kısa bir süre sonra, internette halka açık bir hizmet olarak 6 Ağustos 1991’de web’de ilk kez yer almaya başladı. Berner Lee hipermetreyi İnternet ile evlenme görevini üstlenmeye karar verdiğinde, bunu yaparken süreç URL, HTML ve HTTP geliştirmesine yol açtı.

Ulusal Bilim Vakfı 1991’de NET’in ticari kullanımı üzerindeki kısıtlamalarını kaldırdığında, İnternet ve çevrimiçi alışverişte önemli bir büyüme görüldü. Eylül 1995’te NSF, alan adlarını kaydetmek için bir ücret almaya başladı. O zaman 120.000 kayıtlı alan adı mevcuttu ve 3 yıl içinde bu sayı 2 milyonun üzerine çıktı. Bu zamana kadar NSF’nin İnternet’teki rolü sona erdi ve gözetimin çoğu ticari sektöre geçti.

1992 tarihli  Future Shop: Teknolojiler Alışveriş Yapma Şeklimizi ve Satın Alma Şeklimizi Nasıl Değiştirecek , tüketimciliğin geleceğine dair içgörü ve öngörüler sağladı. Kitaba genel bakış şunları açıklıyor:

“Yüzlerce yıldır pazar tüketicilerin gitmesi için daha karmaşık ve kafa karıştırıcı hale geliyor. İnternette bir hanehalkı haline gelmeden çok önce 1992’de yayınlandı. Future Shop, yeni bilgi teknolojilerinin yenilikçi kamu politikalarıyla birlikte tüketicilerin bu karışıklığı aşmasına yardımcı olabileceğini savundu. Gelecekte e-ticaret devriminin devrimci bir manifestosu olan Future Shop’un tüketici güçlendirme vizyonu bugün hala yankılanıyor. ”

Başından beri, çevrimiçi alışveriş konusunda birçok tereddüt ve endişe vardı, ancak  1994’te Netscape tarafından bir güvenlik protokolü –  Güvenli Soket Katmanları (SSL) – şifreleme sertifikası geliştirilmesi, verileri İnternet üzerinden iletmek için güvenli bir yol sağladı. Web tarayıcıları, bir sitenin kimliği doğrulanmış bir SSL sertifikasına sahip olup olmadığını kontrol edip belirleyebildi ve buna dayanarak, bir siteye güvenilip güvenilemeyeceğini belirleyebilir.

Şimdi, SSL şifreleme protokolü web güvenliğinin hayati bir parçasıdır ve sürüm 3.0 bugün çoğu web sunucusu için standart haline gelmiştir.

90’lı yılların ortalarından itibaren pazar yerleri, ödemeler ve mobil

Pazaryerleri Ortaya Çıkıyor

Doksanlı yılların ortalarından itibaren internetin ticari kullanımında büyük ilerlemeler oldu. İlk e-ticaret sitelerinden biri 1995 yılında çevrimiçi bir kitapçı olarak açılan ve dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi olarak büyüyen Amazon’du. Tuğla ve harç kitapçıları yaklaşık 200.000 başlık ile sınırlıydı ve fiziksel bir sınırlama olmaksızın Amazon, alışveriş yapan kişiye katlanarak daha fazla ürün sunabildi.

Amazon’un ürün yelpazesi artık sadece kitapları değil, müzik ve video indirmelerini, elektronik, giyim eşyası, mobilya, yiyecek ve oyuncakları da içeriyor.

Amazon, ürünler için derecelendirme ölçeğine sahip kullanıcı yorumları ekleyen ilk çevrimiçi perakendecilerden biriydi. Müşteri yorumları artık satışları artırmak için en etkili sosyal medya taktiği olarak kabul edilmektedir.

Ebay-Etsy

Diğer e-ticaret pazarının başarı öyküleri arasında 1995 yılında piyasaya sürülen bir çevrimiçi açık artırma sitesi olan Ebay ve 2005’te piyasaya sürülen Etsy ve 2018’in ikinci çeyreğine kadar dünya genelinde brüt mal satışları toplamda 901,7 milyon dolar gördü.

1990’ların sonları, tüccarlar için yeni e-ticaret platformu seçenekleri de gördü. Miva’nın ilk katalog tabanlı e-ticaret ürünü 1997’de piyasaya sürüldü ve 1990’ların sonunda geniş dağıtım elde etti.

2005 yılında Amazon, bitişik ABD’de sabit bir yıllık ücret karşılığında tüm uygun satın alımlar için ücretsiz iki günlük gönderim hizmeti sunan Amazon Prime’ın kurulmasını duyurdu. Üyelik hızla popüler oldu ve diğer satıcılara hızlı ve ucuz nakliye seçenekleri sunmaları için baskı yaptı. Stamps.com, daha önce 2014 yılında ShipStation ve ShipWorks’ü satın aldıktan sonra ShippingEasy’yi 50 milyon $ karşılığında satın aldı.

Online Ödemeler Gelişiyor

Global e-ticaret şirketi PayPal, hizmetlerine 1998 yılında başladı ve şu anda 202 pazarda faaliyet gösteriyor. Şirket, çevrimiçi satıcılar, açık artırma siteleri ve diğer ticari kullanıcılar için ödeme işlemi gerçekleştiren, satın alınan bir bankadır. Müşterilerinin dünya çapında 24 para biriminde para göndermesine, almasına ve elinde tutmasına izin veriyorlar. PayPal şu ​​anda 100 milyondan fazla aktif olan 244 milyondan fazla hesabı yönetmektedir.

Giderek daha fazla insan çevrimiçi iş yapmaya başladığında, güvenli iletişim ve işlemlere olan ihtiyaç ortaya çıktı. 2004 yılında,  işletmelerin çeşitli güvenlik gereksinimlerine uymalarını sağlamak için  Ödeme Kartı Sektörü Güvenlik Standartları Konseyi (PCI) kuruldu.

Kuruluş, hesap verilerinin korunması için güvenlik standartlarının geliştirilmesi, geliştirilmesi, depolanması, yaygınlaştırılması ve uygulanması için oluşturulmuştur.

2010 yılında, ödeme platformu Square küçük işletmelerin mobil cihazlarda banka ve kredi kartlarını kabul etmesine izin verdi. 2017’nin dördüncü çeyreğinde, Square’in brüt ödeme hacmi 17,9 milyar dolardı.

Mobil Genişletmeler

2001 yılında Amazon.com ilk mobil ticaret sitesini kurdu. Mobil ticaret, daha fazla kullanıcı avucunun içinden satın aldıkça önümüzdeki yirmi yılda hız kazandı. EMarketer Inc.’e göre ABD e-ticaret satışlarının üçte birinden fazlası 2017’de bir mobil cihazda yapıldı. Araştırma şirketi mobil satışların 2018’de üçte bir oranında artmasını – 200 milyar doların üzerine çıkmasını beklemektedir – ve 2020 cep telefonuna göre bunu tahmin ediyor. satışlar% 50 artacak. Hem tüketiciler hem de iş alıcıları, ürün araştırması ve kuponlar için mobil cihazlara yöneliyor ve sosyal medya aracılığıyla katılımı giderek daha popüler hale geliyor. İş alıcıları, masaüstünden dizüstü bilgisayara, tabletten telefona tutarlı özelliklere sahip olan duyarlı bir tasarım gibi tüketici özellikleri beklerken, B2B müşterileri, ürün ayrıntılarını bulma, fiyatlandırma ve hızlı yardım konularında daha da güçlü bir odaklanma talep ediyor. 

E-ticaretin Geleceğine Adım Atın

60’lardan günümüze, İnternet, e-ticaret ve tüketici eğilimleri gelişmeye devam ediyor. ABD Ticaret Bakanlığı’na göre, 2018’in ilk çeyreğine göre ABD’deki toplam e-ticaret perakende satışları 123,7 milyar dolar oldu.

Modern Pazarlarda Rekabet ve Gelişme

Evet, tüccarlar Amazon ile birlikte gelişebilir. Deve yüzüne tam olarak baktıktan sonra, bağımsız tüccarlar , unutulmaz bir marka deneyimi oluşturmak ve ömür boyu müşteri kazanmak da dahil olmak üzere Amazon’un yapamayacağı birçok şey olduğunu keşfetti . Ancak Amazon, müşteri deneyimi ve yenilik de dahil olmak üzere birçok açıdan örnek olmuştur .

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti