Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

E Kitap Nasıl Bulundu

05.11.2019
964
E Kitap Nasıl Bulundu

Artık o elimizde gezen kitaplar zamanla azalarak günümüzde elimizde gezen tablet,telefon gibi cihazlardan kitaplar okuyoruz. E-Kitap günümüzde kitap severler için çok iyi bir icat oldu, peki E-kitap nasıl bulundu ? Fikir kime ait?

Bazı tarihçiler, 1960’ların başlarından beri yapılan birkaç projeyi günümüz e-Kitaplarının öncüleri olarak görür. Bu projeler arasında Stanford Araştırma Enstitüsü’nün (SRI) Doug Engelbart başkanlığındaki NLS (oN-Line System) projesi ve Brown University’deki Andries van Dam tarafından yönetilen Köprü Metni Düzenleme Sistemi ve FRESS (Dosya Alma ve Düzenleme Sistemi) projeleri yer alıyor.

FRESS belgeleri IBM ana bilgisayarlarında çalıştırıldı ve farklı kullanıcılar, görüntüleme donanımı, pencere boyutları vb. İçin dinamik olarak biçimlendirildi ve otomatik içerik ve dizin tabloları içeriyordu. Bu sistemler köprü, grafik ve diğer birçok özelliğin kullanımına izin verdi. Van Barajı’nın genellikle “elektronik kitap” terimini icat ettiği düşünülmektedir.

İlk E-Kitap

E-Kitap nasıl bulundu ? İşte Hikayesi

Michael S. Hart, 1971 yılında elektronik kitap buluşu veya e-Kitabı ile tanınırdı. İlk ve en uzun ömürlü çevrimiçi edebi projelerden biri olarak tanınan Gutenberg Projesini kurduSık sık e-Kitaplar fikrinin nasıl olduğu hakkındaki bu hikayeyi anlattı. Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’ndeki önemli bilgi işlem gücüne erişim izni verildi. 4 Temmuz 1971’de, ABD Bağımsızlık Bildirgesi’nin ücretsiz bir kopyasından esinlendikten sonra, metni bir bilgisayara yazmaya ve bilgisayar ağındaki diğer kullanıcılara iletmeye karar verdi. Bu başlangıçtan itibaren, edebiyatın sayısallaştırılması ve dağıtılması, 40 yıldan fazla bir süredir Hart’ın hayatının çalışmasıydı.

Michael S. Hart dünya üzerinde önemli bir iz bıraktı. E-Kitapların icadı, yalnızca modern bilgi ortamının teknolojik bir yeniliği veya öncüsü değildi. Daha doğru bir anlayış, e-Kitapların sınırsız özgür edebiyat dağıtımı için etkili ve etkili bir yol olduğudur. E-Kitaplara erişim böylece artan okuryazarlık için fırsat sağlayabilir. Okuryazarlık ve edebiyatta yer alan fikirler fırsat yaratır.

E-kitap nasıl bulundu ? 1997 yılında, E Ink Corporation dijital ekranların arkadan aydınlatmaya gerek kalmadan normal kağıtlar gibi ışığı yansıtmasını sağlayacak bir teknoloji geliştirdi. Rocket eBook, bu teknolojiyi kullanan ilk ticari e-okuyucu cihazdı. Bu teknoloji, diğer üreticiler tarafından 2007’de piyasaya sürülen ve dünyanın en popüler e-Okuyucu’su olan Amazon Kindle da dahil olmak üzere yeni e-Okuyucu cihazları oluşturmak için kullanıldı.

Temmuz 2011’de Michael, hedeflerini ve kalıcı mirasını özetleyen bu kelimeleri şöyle yazdı: “Çoğu insanın pek düşünmediği e-Kitaplar hakkında bir şey, e-Kitapların hepimizin sahip olabileceği ilk şey olduğu.

Günümüzde E-Kitap

E-kitap nasıl bulundu ? Sorusunu açıkladık şimdi geldi günümüze. Günümüzde artık e-kitap uygulamaları çıktı ve artık kitap okuyanlar elinde kitap olmadan elimizden düşürmediğimiz telefonla faydalı bir iş yaparak elektronik olarak kitapları rahatça okuyabilecek. Ayrıca Michael’ın ölümünün onuruna, Project Gutenberg web sitesini yıllarca okumak ve tadını çıkarmak için 36.000’den fazla ücretsiz e-kitap keşfedebilirsiniz.

Ancak şunu söyleyelim ki birçok insan hala geleneksel basılı kitapları tercih ediyor. Bazı insanlar dokunsal kağıt kitap hissini tercih ediyor. Bazı insanlar e-Kitapları da sevmezler çünkü bazı yayıncılar e-Kitaplara Dijital Haklar Yönetimi (DRM) uygular. Diğerleri, okudukları kitapların toplanıp saklanabileceği hakkındaki veriler gibi e-Kitapları indirirken ve okurken mahremiyetlerinin tehlikeye girebileceğinden korkuyor.

↓  Belki şu makalemizi de okumak istersiniz !

https://www.nasilbulundu.net/podcast-kim-buldu/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
    Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti