Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Doları Kim Buldu

07.08.2020
467
Doları Kim Buldu

Amerika Birleşik Devletleri’nin en ilgi çekici ve tanınabilir yönlerinden biri para birimidir. Dolar banknotu özellikle ülkenin hikayesinin anahtarlarını barındırıyor. Eşsiz görünümü ve ezoterik sembolizmiyle dolar banknotu, meşru bir sanat eseri olarak bile kabul edilebilir. İlk dolarlık banknotun kökeni ve sonraki değişiklikleri, gelişen egemen bir ulusun tarihine ilginç bir bakış sunuyor. Dolar faturaları ve gümüş sertifikaları da dahil olmak üzere erken para biriminin basit bir incelemesi, tarih meraklılarının ve meraklı tüketicilerin, kendisini desteklemeye niyetlenen bir ulusun sosyal, politik ve finansal yörüngesini anlamalarına yardımcı olabilir.

İlk Dolarlık Banknot


Dolar banknotunu kabul etme yolu, engellerle dolu bir yoldu. Hükümet, kağıt parayı kendi para birimi sistemine dahil etmeye istekliyken, halk şüpheliydi ve başlangıçta kağıdın geleneksel gümüş ve altın kadar değerli olabileceğine güvenmedi. Sonunda, kağıt para birimi, en azından kısmen savaş çabaları nedeniyle başarılı oldu. Hükümet, İç Savaşı finanse etme ihtiyacının arttığını gördükçe, talep edildiğinde anında madeni paralarla takas edilebilecek kağıt banknotlar çıkarmaya başladı. Bu banknotların varlığı ve topluma girişi, farklı farklı mezheplere değer olan notlar da dahil olmak üzere bugün zevk aldığımız modern para sistemine giden yolu açan şeydir. Salmon P. Chase, 1862’de çıkarılan ilk dolarlık banknotun ön yüzünü süsledi.

Dolarlık Banknot üzerindeki Tasarımlar ve Semboller

İlk dolarlık banknotun tasarımı, farklı görünümüyle dikkat çekiyordu. Büyük boyutu, Chase portresi ve öne çıkan tasarımları, ona modern banka çeklerini yansıtan bir görünüm kazandırdı. Mevcut dolar banknotlarında yeşil mürekkeple basılmış bir hazine mührü varken, orijinal mühür kırmızı olarak basılmıştır. Mührün etrafındaki otuz dört sivri uç, o sırada Birliğin 34 eyaletini sembolize etmeyi amaçlıyordu. İfadeler hem İngilizce hem de Latince olarak kağıt paraya dahil edildi. Ülke yaşlandıkça, dolarlık banknotun tasarımında daha sonra “Tanrıya Güveniyoruz” sloganının daha sonra benimsenmesi de dahil olmak üzere daha fazla değişiklik yapıldı.

Dolar Bankasındaki Değişiklikler


1869 yılı, yeniden tasarlanıp en tanınmış özelliklerinden birini içerdiği için dolar banknotunun yeni bir dönemini başlattı: George Washington’un bir portresi. Artan üretim maliyetlerini telafi etmek için, hükümet 1929’da dolarlık banknotun boyutunu yaklaşık yüzde 30 azaltmaya karar verdi. 1990 yılında, hükümet sahteciliği engellemek amacıyla kağıt para üzerine polyester ipler ve mikro baskı dahil olmak üzere güvenlik özelliklerine yatırım yapmaya başladı. İlginç bir şekilde, notun genel görünümü kanun tarafından belirlenir.

Gümüş Sertifikalar

Amerikalıları madeni para yerine kağıt para kullanmaya ikna etme taktiği 1878’de gümüş sertifikalar çıkarıldı. Gümüş sertifikalar, günlük işlemlerde gümüş sikkelerin yerine geçmeyi amaçlıyordu ve 1 ila 1000 dolar arasında değişen değerlerde geldi. O zamanlar Amerikan toplumunda kullanılan birincil para birimi türü olan gümüş sertifikalar, rahatlıkları ve içerdikleri değerli metalin doğal değeri nedeniyle geleneksel sert ve ağır madeni paraları kullanmayı tercih eden şüpheci bireyler arasında bile popüler ve tanındı. . Gümüş sertifikaların ilk baskıları en az 10 dolar değerinde olsa da, gümüş sertifikanın ilk dolarlık versiyonu 1886’da tanıtıldı ve yüzünde George Washington’un karısı Martha Washington yer aldı. 1968’e kadar gümüş sertifikalar, ABD Hazinesi nezdinde gümüş cinsinden değerleri karşılığında itfa edilebilir. 20. yüzyılın ortalarında gümüş fiyatlarındaki dalgalanmalar, Kongre’nin gümüş sertifikalarının yanı sıra madeni paralarda gümüşün kullanımını durdurmasıyla sonuçlandı.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti