Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Doğal Gaz Nasıl Bulundu

10.12.2019
640
Doğal Gaz Nasıl Bulundu

Doğal Gaz Nasıl Bulundu ? sorusuna gelmeden önce her ne kadar doğal olarak oluşan gaz eski zamanlardan beri biliniyor olsa da, ticari kullanımı nispeten yenidir. Yaklaşık M.Ö 1000’de, eski Yunanistan’daki Parnassus Dağı’nda bulunan Delphi’deki ünlü Oracle, doğal gazın bir yerden alev alması için inşa edildi. Çin, yaklaşık M.Ö 500 civarında, yüzeye sızan gazı taşımak ve içilebilir su elde etmek için deniz suyunu kaynatmak için kullanmaya yönelik ham bambu “boru hatları” kullanmaya başladı.

İlk Ticari Doğal Gaz

İlk ticari doğal gaz İngiltere’de meydana geldi. 1785 civarında, İngilizler kömürden hafif evlere ve sokaklara üretilen doğal gaz kullandılar. 1816’da Baltimore, Maryland bu tür doğal gazları ABD’de sokaklarını gazla aydınlatan ilk şehir haline getirmek için kullandı.

Doğal olarak ortaya çıkan doğal gaz, Amerika’da, 1626’nın başlarında, Fransız kaşiflerin yerlileri Erie Gölü’nün içine ve çevresine sızan gazları ateşleyeni keşfetti ve tespit etti. 1821’de William Hart, ABD’deki Fredonia, New York’taki ilk başarılı doğal gaz kuyusunu kazdı. Sonunda Fredonia Gaz Işık Şirketi kuruldu ve ilk Amerikan doğal gaz dağıtım şirketi oldu.

1836’da Philadelphia Belediyesi, belediyeye ait ilk doğal gaz dağıtım şirketini kurdu. Bugün ABD’de 900’den fazla olan kamuya açık gaz sistemleri ve Philadelphia Gas Works’de ABD’deki en büyük ve en uzun süredir çalışan kamuya açık gaz sistemi bulunuyor.

19. yüzyılın çoğunda, doğal gaz neredeyse sadece bir ışık kaynağı olarak kullanıldı, ancak 1885’te, Robert Bunsen’in Bunsen beki olarak bilinen şeyin icadı, doğal gazı kullanmak için çok büyük yeni fırsatlar açtı. 20. yüzyılda etkili boru hatları kurulmaya başladığında, doğalgazın evsel ısıtma ve pişirme, su ısıtıcıları ve fırın çeşitleri, üretim ve işleme tesisleri ve elektrik üretmek için kazanlar gibi cihazlara yayılması.

Günümüzde Doğal Gaz

Bugün, doğalgaz dünyanın enerji tedarikinin hayati bir bileşenidir. Doğal gaz şu anda konut ve ticari müşteriler tarafından tüketilen enerjinin yarısından fazlasını ve ABD endüstrisi tarafından kullanılan enerjinin yaklaşık% 41’ini sağlamaktadır. Tüm enerji kaynaklarının en temiz, en güvenli ve en kullanışlılarından biridir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan doğalgazın yüzde doksan dokuzu Kuzey Amerika’dan geliyor. Doğalgaz, en temiz yanan fosil yakıt olduğundan, daha temiz bir çevre, enerji güvenliği ve daha rekabetçi bir ekonominin ulusal hedeflerine ulaşılmasında yardımcı olarak artan bir rol oynamaktadır. İki milyon mil yeraltı doğal gaz dağıtım sistemi olağanüstü bir güvenlik siciline sahip.

APGA History Highlights’ın bu 2004 baskısı basıldıkça, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), genel gaz tedariği tablosunda daha belirgin bir rol oynamaya başlıyor. Bu ülkede tüketilen doğal gazın yaklaşık yüzde biri şu anda LNG olarak ithal edilmekle birlikte, ülkemizin LNG ithalatının bu on yılın sonunda yaklaşık% 7 veya % 8 oranında artacağı tahmin edilmektedir. Bu, şu anda mevcut olan dört LNG tesisinden daha fazlasını gerektirecektir.

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti