Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diş Teli Nasıl Bulundu

23.04.2020
1.968
Diş Teli Nasıl Bulundu

Diş Teli kötü görünün dişler için en iyi çözümdür. Peki burda olduğunuza göre Diş teli nasıl icat oldu? Nasıl bulundu ?merak ettiniz demektir. Diş telleri modern toplumda çok daha yaygın hale gelmesine rağmen, kullanımlarının uzun bir geçmişi vardır ve bazı kanıtlar eski zamanlara kadar uzanmaktadır.

İlk diş telleri örneklerinden bazıları eski Mısır’daki mumyalar üzerinde bulunan kaba tasarımlardı. Ve çarpık dişlerin (3-5000 yıl) düzeltilmesinin ne kadar sürdüğü konusunda şaka yapabiliriz, ancak binlerce yıllık bir kültürün dişleri düzeltmeyi hayal edebilmesi sadece etkileyici. İlk diş telleri, modern bir dişçinin tel diş telleri takacağı şekilde dişlere tutturulmuş hayvan derisinden kordondan yapılmıştır. Neyse ki artık bu kabloyu kullanmak zorunda değilsiniz, genellikle umursamadığımız nedenlerden dolayı ‘kedi bağırsağı’ olarak adlandırıldı.

MÖ 1000 kadar erken bir tarihte Arkeologlar Yunanistan’da ilk ortodontik prosedürlerin uygulandığını öne sürdüler. Eski Etrüskler, yakın zamanda ölen bir vücudu korumak ve kullanıcının dişlerinin zamanla içe doğru çökmesini önlemek için ağız koruyucu tipi cihazlar kullandı.  Araştırmacılar bunu bedeni öbür dünyaya hazırlayan bir ölüm törenine bağlıyorlar. Etrüskler İtalya’daki Romalılardan önce geldi.

İlk Kaydedilen Deneme

Aslında yaşayanlar arasında dişleri düzeltmeye çalışan eski Romalılardı. Aulus Cornelius Celsus, dişlerini kendi elinin kuvveti ile düzeltme girişimlerini belgeledi ve belirli düzenli noktalara baskı uyguladı. Celsus aslında deneylerinde başarılı olduğunu bildirdi, ancak şimdi çalışmalarını yedeklemek biraz zor. Arkeologların yıllardır dişlerde küçük bir altın tel veya kalıntıları olan kalıntıları olan Roma mezarları bulduğunu biliyoruz. Teoriler, ligatür teli olarak bilinen telin, amaçlanan Celsus ile benzer etki için kullanıldığını düşündürmektedir.

Roma İmparatorluğu’nun sonundan İngiliz ve Fransız İmparatorluklarının yükselişine kadar ortodonti gelişmeleri pek fazla değildi. Kara Ölüm, Haçlı Seferleri ve yeni dünyayı keşfederken daha düz dişler hakkında endişelenmek biraz zor sanırım. Yine de, Fransa’daki 1700’lerin başına kadar yeni gelişmeler veya en azından belgelenmiş ilerlemeler görmeyecektik.

Fransız Diş Hekimliği Rönesansı

Gerçekten bunun için eğlenceli bir başlık bulmaya çalıştık, ancak doğru olanı bulamadık. 1728 ve 1757 yılları arasında Pierre Fauchard ve Pierre Bourdet tarafından iki dişhekimliği kitabı yazılmıştır. Fauchard, zamanı için yeni bir düşünce, modern bir dişçiydi. Kitabının ortodonti hakkında “Cerrah Diş Hekimi” başlıklı bir bölümü yazdı ve dişleri düzeltmenin çeşitli yollarından bahsetti. Özellikle bir ağız koruyucusuna benzeyen ve dişlerin amaçlanan pozisyonda kalmasına yardımcı olduğu düşünülen “Bandeu” adını verdiği bir cihaz keşfetti.

1757’de Fransa Kralı dişhekimi Pierre Bourdet, kendi kitabını yazdı ve Fauchard’ın Bandeu cihazında genişledi. Bourdet, cihazı çeşitli şekillerde geliştirebildi ve bugün bile yetişkinlerde çarpık dişlerin yaygın bir nedeni olan arka bilgelik dişlerinin çıkarılabileceği önemli keşfini yaptı. “Diş Hekiminin Sanatı” adlı kitap uzun zamandır popülerdi ve diş tarihinin önemli bir parçası.

Diş Hekimliğinin Vahşi Batısı

1900’lere kadar “diş telleri” terimi yaygın olarak kullanılmaya başlandı, ancak biliyoruz ki dişler için ilk modern diş telleri aslında 1819’da Christophe-Francois Delabarre tarafından yaratıldı. Her setin üzerine doğrudan bir tel ‘beşik’ yerleştirildi. iki diş, onları yerinde tutma umuduyla. Edward Maynard, modern dişlere benzer şekilde çene hizalamasını iyileştirmek için 1843’te sisteme lastikler ekledi. EJ Tucker tasarımı 3 yıl sonra geliştirdi ve hastalar için daha rahat hale getirdi.

Bir başka büyük başarı, Dr. SC Barnum’un modern diş barajını yarattığı 1864’te geldi. Diş hekimlerimiz bugün hala diş barajının bir versiyonunu kullanmaktadır. Dişlerin etrafına oturan, diş etlerini dişlerde yapılan işlerden koruyan ince bir lateks parçasıdır. Ortodontide diş etlerine zarar vermeden diş telleri (yakın zamana kadar metalden yapılmış) sığdırmak çok önemlidir. Dental baraj olmadan, modern diş telleri mümkün olmazdı.

Ne yazık ki, 1890’ların çoğu diş hekimi, dişleri düzleştirme tekniklerine yer açmak için birkaç dişi çıkarmak zorunda oldukları izlenimine kadar. Sadece diş telleri aldığınızı hayal edin, ancak bunun sonucunda birkaç azı dişi kaybedeceğiniz söyleniyor. Henry A. Baker, önceki tekniklerin çoğunu birleştiren ve modern parantezleri ilk, daha modern yapan ilk kişi oldu.

20. Yüzyıl Diş Teli

Diş telleri iki dünya savaşı ve bilgisayar çağında kökten değişmeye devam etti. Bu adı kullanan ilk ‘modern parantezlerin aslında her bir dişin etrafına tel sarmayı gerektirdiğini düşünün, çünkü yapıştırma teknikleri teli geçici olarak dişlerin önüne bağlayacak kadar güçlü değildi. Bu teller zamanla dişleri ayarlamak için sıkıldı ve çocuk tatsızdı.

Dişhekimleri o sırada ellerinden gelen malzemeleri kullandılar. Fildişi’den çinkoya kadar her şey popülerdi. Hiçbir şey altından daha popüler değildi ve bugün bile diş hekimlerimizin çoğu belirli prosedürler için altın kullanıyor. Altını nispeten düşük sıcaklıklarda ısıtmak ve şekillendirmek, diş hekimleri için ideal hale getirdi ve değeri ve görünümü, modern diş telleri olan hastalar için cazip hale getirdi. Sizce “milyon dolar gibi görünüyor” ifadesi nereden geldi? Sadece şaka, altın parantez pahalı, ama pahalı değil. Yine de, altın sadece zaman içinde ‘eriyeceği’ için çok yardımcı oldu.

Sonra 1970’lerde her şey değişti. Dişlerin önündeki paslanmaz çelik ve diş yapıştırıcısının ortaya çıkması gibi bazı atılımlar, diş tellerini önemli ölçüde daha az ağrılı veya zarar verici hale getirdi. Etkiler de gelişti ve diş telleri ne kadar süre giymeniz gerektiğine dair zaman çizelgesi kısaldı. Modern parantezlerin gerçek doğumu buydu. Daha gizli veya ‘görünmez’ diş telleri için başka birkaç teknik de izin verdi, ancak teknikler insanlara gerçekten istedikleri şeyi vermedi, dişleri düzeltmek için gerçekten görünmez bir yol.

Son Gelişmeler

1970’lerin ortalarına kadar dişlerin sabitlenmesi için dişlerin etrafına sarılan diş telleri ve ağızda gerektiği gibi hareket ettirmek için bir kuvvet uygulanır. Şu anda, dişlerin kullanımı için yapıştırıcının sokulması nedeniyle dişlere doğrudan bağlanma gerçek bir olasılık haline geldi.

Kendiliğinden bağlanan braket, kemer telini braket üzerinde yerinde tutmak için bağlantı tellerine veya elastik ligatürlere ihtiyaç duymadan çalışmanın yararı ile benzer bir zamanda ortaya çıktı. Bu fikrin erken gelişimi 20. yüzyılın başlarında başladı, ancak 1970’lerde daha sonraya kadar yaygın olarak mevcut değildi.

Dişlerin içine diş teli yerleştirilmesini içeren ve böylece onları görünmez yapan dilli diş telleri de şu anda ayrı çalışan iki ortodontist tarafından geliştirildi. Bununla birlikte, bu yöntemin doğru bir şekilde kullanılması için özel bir eğitime ihtiyacı vardı ve birçok ortodontist başlangıçta bunu kullanmak konusunda isteksizdi. Modern teknoloji onları giyerken konforu arttırdığı için son zamanlarda daha uygun bir seçenek haline geldi.

Mevcut teknolojide ilerlemeyi deneyimlemeye devam ettikçe, diş tellerinin süreç boyunca etkinliğini ve hasta memnuniyetini artırmak için gelecekte daha da gelişmesi muhtemeldir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti