Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dedektör Nedir? Kim Tarafından Bulundu?

17.10.2020
306
Dedektör Nedir? Kim Tarafından Bulundu?

Genel olarak madencilerin kullandığı bir cihaz olan dedektör nedir, nasıl bulundu? Dedektör, yer altında bulunan farklı metal tiplerini tespit etmeye yarayan bir cihazdır. Detektör kullanılan bölgedeki elektromanyetik dalgaları kendisine çeker. Toprak altında bulunan ve görünmeyen metallerin ortaya çıkmasında yardımcı olur. Böylelikle o bölgenin daha kolay tespit edilmesini sağlar.

Dedektör Nedir?

Dedektör nedir; Toprak altındaki bir cismin kolay bir şekilde bulunmasına yardımcı olan cihaz detektördür.Metalin enerjisini kendisine çekerek bir radyo sinyali ile dalgalar yaratır. Böylelikle o bölgenin daha kolay tespit edilmesini sağlar. Günümüzde birçok dedektör bulunur. Dedektörlerin toprak altında aranılan metalin çeşidine göre farklı şekillerde üretimi bulunur. Dedektör daha çok polislerin, itfaiyelerin ve arama ekiplerinin sık sık kullandığı bir cihazdır. 

Dedektör Çeşitleri Nelerdir?

Her dedektöre farklı ortama uyum sağlayabilmesi için çeşitlilik kazandırılır. Ortam ile uyumu yakalayabilmesi adına detektörün mekanizmaya sahip olması amaçlanır. Dedektör tipine göre kullanılan cihaz seçiminde aranılan metalin, madenin veya buna benzer farklı bir madde türünün özelliklerinden oluşur.  Dedektörler çeşitlerine göre derinlik, yükseklik, aranılan cismin türü gibi birçok şekilde bulunur. Doğru dedektör seçiminde bu etkenler göz önünde bulundurulur. Aranılacak alanın toprak altı olması ya da beton altı olması gibi farklılıklara da dikkat etmek önemlidir. Cihazın doğru noktada arama yapması için aranılan noktaya uygun bir dedektör cihazının kullanılması gerekir.

https://www.dehadedektor.com.tr/

Dedektör Kim Tarafından Bulundu?

Günümüzde kullanım olarak önemli bir cihaz olan dedektör nasıl bulundu? Nasıl bulundu sorusuna cevap olarak, Dedektörün ilk olarak 1881 yılında kullanımı gerçekleştirilmiştir. İlk olarak Alexander Graham Bell tarafından kullanılan dedektör, Graham Bell’in bulmasıyla ortaya çıkmış. Bir Amerikan başkanının göğsünde bulunan kurşun için hazırlanan dedektör, Alexander Graham Bell buluşu olarak günümüzde de halen kullanılır. Define dedektörü olarak da bilinen Metal dedektör ise ilk olarak 1925 yılında yapılmıştır. Farklı bir çeşidi Gerhard Fisher tarafında patenti alınarak yapılmış bir icattır. Fakat ilk olarak dedektörü ortaya çıkaran ve ilk olarak bir metal bulmak amacıyla kullanan kişi Alexander Graham Bell. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti