Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Debi Ölçümü Nedir

21.08.2021
806
Debi Ölçümü Nedir

Açık kanallarda su akış sistemleri belli seviyelere göre tasarlanmıştır. Yani debi ölçümü nedir, açık kanallarda yaşanabilecek debi artışları pek çok felaketi de beraberinde getirebilir. Bu nedenle rutin olarak, açık kanallarda debi ölçümleri yapılması gereklidir. Açık kanallar, denince akla sadece nehir veya dereler gelebilir. Ancak şehir içi yaşamda da pek çok alanda açık kanallardan su akışları sağlanmaktadır. Bu durum düzenli olarak kontrol edilmez ise ani yağmurlarda sel baskınlarına ve boğulmalara kadar yol açabilir. Bu nedenle yasalar gereği açık kanallarda akan suyun debisi ölçülmektedir.

Açık su kanalları yapılırken belli bir düzen çerçevesinde yapılır. Bu suyun daha sığ akmasına yardımcı olur. Ayrıca silindirik şekilde veya dikdörtgen şekilde yapılan kanallarda zeminin belli düzlükte olmasından kaynaklı suyun debisi daha kolay bir şekilde ölçülebilmektedir. Gerek sulama kanalları olsun gerekse atık su tesisinde kullanılan su kanalları olsun her zaman belli bir debi ölçülerinde akmalıdır. Aksi halde su taşkınları gibi ve yine su israfı gibi durumların ortaya çıkması muhtemel olacaktır. Sizlerde gerek doğa sağlığını korumak adına gerekse su taşkınlarını önlemek adına işini en iyi şekilde yapan bir firmadan debi ölçümleri yaptırabilirsiniz.

Açık Kanal Debi Ölçümleri İçin Profesyonel Bir Firmadan Hizmet Almanın Önemi

Her işte olduğu gibi açık kanal debi ölçümü için de mutlaka bu işi en iyi şekilde yapan ve yine çağımızın getirdiği teknolojik cihazlar ile hizmet veren bir firmadan debi ölçümlerini yaptırabilirsiniz. Bu sayede suyun gerçek akış hızını daha iyi hesaplayarak oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca bazı işletmelerde yasalar gereği düzenli bir şekilde debi ölçümleri yaptırıp, rutin raporlar hazırlamak zorundadır. Bu nedenle her zaman sizlere en iyi hizmeti veren firmadan uzman desteği alabilirsiniz.

Açık kanal debi ölçümleri için bir takım cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazlar son derece hassas oldukları için kullanımlarının da mutlaka doğru bir şekilde yapılması gerekir. Dolayısı ile hem cihazları yakından tanıyıp, yönetebilecek hem de debi ölçümleri konusunda hassas hesaplamalar yapabilecek uzman bir personelden destek almanız önerilmektedir. Bu sayede doğayı koruduğunuz gibi insan sağlığını da koruyabilirsiniz. Üstelik açık kanal debi ölçümleri için bir takım yasal gereklilikler de söz konusudur. Hem doğa, insan sağlığı hem de yasaları çiğnememek adına sizlere kaliteli hizmet sağlayan firmadan hizmet alabilirsiniz.

Açık Kanal Debi Ölçümlerinde Kullanılan Cihazlar

Açık kanal debi ölçümleri için kullanılan cihazlar farklı olabiliyor. Ama cihazların çalışma prensibi genelde aynıdır. Cihazların kullanımı konusunda mutlaka bir bilenden yardım almanız şarttır. Ayıca bu cihazları amatör kişiler değil alanında eğitim almış uzman kişiler kullanabilir. Çünkü cihazların çalışma teknikleri kesinlikle bilgiye ve deneyime dayanmaktadır. Bu nedenle hem açık kanal debi ölçümleri için hem de kapalı boru debi ölçümleri için firma seçimine ekstra dikkat etmeniz önerilmektedir. Bu alanda kullanılan cihazlar ise;

Alana bağlı hız ölçümü; bu sistem açık kanaldaki suyun ortama akış hızını ölçmektedir. Sistem sayesinde suyun akış hızı ve yine derinliği ölçülebiliyor. Belli bir nokta belirlenir. Ve bu noktaya suyun akış hızı geldiğinde debi ölçümü yapılmış olur.

Bubbler ile debi ölçümü; bu sistem debisi ölçülecek olan suyun dibine konumlandırılarak sabitlenir. Akabinde belli bir hızda hava verilir. Havadan çıkan baloncuklara göre debi yani suyun akış hızı hesaplanır.

Ultrasonik cihaz; suyun yaydığı dalgalar ile açık kanal debi ölçümü yapılır.

Tüm bu cihazlar sayesinde suyun debisi daha kolay hesaplanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti