Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çöp Kutusunu Kim Buldu

15.05.2020
1.224
Çöp Kutusunu Kim Buldu

Her gün çöp kutunuzun kapağını açıp çöp kutusuna atıyorsunuz, peki çöp kutusunu kim buldu ? Neden bulundu ? Merak ettiniz mi? Evlerimiz, okullarımız, işyerlerimiz, restoranlarımız, sokaklarımız ve daha pek çok yerdeki çöp kutularına ve çöp arabalarına erişim sayesinde, hayatımızda kabul ettiğimiz demirbaşlar haline geldi.

Çöp kutusu olmayan bir dünya hayal edin – yüzyıllar boyunca insanlar onlarsız yaptı. Bildiğimiz ve sevdiğimiz kutu ve kutular ev eşyaları haline gelmeden önce, çöp sokaklara atıldı, deliklere gömüldü ve hatta su kütlelerine atıldı.

Açıkçası, sanitasyon, koku ve daha fazlasını iyileştirmek için, atıkları atmanın daha iyi bir yolunun olması gerekiyordu. Çağlar boyunca değişen ihtiyaçlarımızı karşılamak için geliştikçe, mütevazi çöp kutusunun yolculuğu da ilerlemeye başladı.

Eski Zamanlarda Çöpler Nasıl Ve Nereye Atılırdı ?

Çöp kutusunu kim buldu ? Sorusundan önce gelin eski yıllara bir göz atalım. Eskilerin çöpleri bugünün çöplerinden çok farklıydı. Erken insanlık tarihinde, atıklar çoğunlukla yangın, odun, kemik ve bitkisel atıklardan elde edilen kül idi. Yenilebilir kısımları hayvanları beslemek için kullanıldı ve geriye kalanlar ayrışmak için toprağa verildi. Eski çöplüklerin arkeologlar tarafından kazılması, minik miktarlarda kül, kırık aletler ve çanak çömlekleri ortaya çıkarır, yani erken medeniyetler çöp atmak yerine ellerinden geleni yeniden kullandılar ve onardılar.

Atığın bertaraf edilmesi için başka stratejiler uygulanmıştır. Büyük çöp sahaları, yeniden kullanılamayan veya hayvanlara verilemeyen aşırı çöplerle başa çıkmak için kullanıldı. Akdeniz’in Girit adasında vatandaşlar büyük çukurlar kazdı ve onlara atık attı. Bu tür çöp sahaları uzun zamandır normdu ve çöp yakmak aynı derecede popüler bir çözümdü. Bazen, insanlar en uygun olsa da, en sağlıksız olsa da, çöplerden kurtulmak için en uygun fikri tercih ettiler: onu kapıdan ve pencerelerden dışarı attılar.

MS 200. Artan nüfusun çöpüyle başa çıkmak için Romalılar ilk sanitasyon gücünü tasarladılar. Bu, çöpleri alıp uzak bir yere taşıyan bir vagonun içine atmak için sokaklarda yürüyen iki kişilik ekiplerden oluşuyordu.

Orta Çağlar

Avrupa’da Orta Çağ boyunca yaygın bir uygulama, sokaklara çöp atmaktı. Yığıldığında, bu çöp korkunç bir kokuya, sıçanlara ve diğer zararlılara, kirlenmiş su kaynaklarına neden oldu ve meşhur kara veba gibi hastalıkların yayılmasını kolaylaştırdı .

1350 yıllarında, bu tür sağlıksız durumları önlemeye yönelik korkunç ihtiyacı bilen İngiltere, temiz ön bahçeleri zorunlu kılan bir yasa çıkardı . Ne yazık ki, bu yasa gerçek bir çaba ile onaylanmadı ve çoğu çöp ya yangında ya da evlerin yakınında ve sokaklarda bırakılmaya devam etti.

1354. Kral Edward III, İngiliz komisyonculara sokaklardan ve sokaklardan gelen tüm çöpleri tırmıklatır ve haftada bir kez çıkarmasını emretti. Bu adamlar bugünün gargaracılarının erken versiyonlarıydı. Topladıkları atıklar ile, komisyoncular genellikle araba yüklerini Thames veya Filo Nehirlerine attılar.

Komisyoncularınki gibi vagonlar ve arabalar, büyük deliklere gömmek ve nehirlere ve okyanuslara boşaltmak için çöpleri taşımak için yaygınlaştı.

1388. İngiliz Parlamentosu, kamu su yollarında ve hendeklerde çöp atmayı yasakladı.

Yaklaşık 1407. İngiltere , atıkların onu kaldırana kadar içeride depolanması gerektiğini bildiren bir yasa çıkardı.

Çöp Kovası Nasıl Ortaya Çıktı? Kim Buldu ?

1874. Büyük Britanya’da, ilk “yıkıcı” olarak Nottingham’da tasarlanan ve inşa edilen atıklardan enerji çekme fikri geliştirildi. Yıkıcılar, karışık yakıt yakan ve elektrik üretmek için buhar üreten yakma tesisleridir. Önümüzdeki 30 yıl boyunca 250 yıkıcı inşa edildi, ancak sonunda küllerinden, tozdan ve kömürleşmiş kağıttan kaynaklanan emisyonlar mahallelerde havayı doldurduğu için lehine düştü.

Çöp kutusunu kim buldu ? Eugène Poubelle, çöp kovasının mucidi olarak bilinir. Pubelle, Caen’de bir burjuva ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi . Avukat olmak için çalıştı ve doktora yaptı.

7 Mart 1884’te Poubelle, bina sahiplerinin konut sakinlerine hanehalkı çöplerini tutabilmeleri için 40 ila 120 litrelik üç kapalı konteyner sağlamaları gerektiğine karar verdi. Çöpler, kompostlanabilen eşyalar, kağıt ve kumaş, tabak takımı ve metallere ayrılacaktı.

İki milyona yakın olan Paris nüfusu, konteynerleri düzenli olarak boşaltmak için bir sisteme ihtiyaç duyuyordu. Parisliler, Le Figaro gazetesinin teşvik ettiği bir alışkanlık olan Boubtes Poubelle’den sonra kutularını adlandırmaya başladılar . 

Paris’te “Poubelle yasası” kuruldu. Yasa, atığın günlük bertarafı için kapalı kapların kullanılmasını talep etti. Bundan sonra, hem kullanıcılar hem de bunları toplamaya gelen insanlar için basit, hızlı ve pratik sistemler öneren birçok patent sunuldu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti