Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Cips Nasıl Bulundu?

06.02.2020
2.444
Cips Nasıl Bulundu?

Patates cipsi yağlı ve zararlı bir yiyeyecek olarak bilinse de çoğumuz bunları bile bile çok severek tüketiyoruz. Peki bu sevdiğimiz abur cubur olan Cips nasıl bulundu?

Olayın 24 Ağustos 1853’te gerçekleştiği iddia  edildi. Yarı Afrikalı ve yarı yerli Amerikalı olan George Crum , o sırada New York, Saratoga Springs’teki bir tesiste aşçı olarak çalışıyordu. Vardiyası sırasında hoşnutsuz bir müşteri, çok kalın olduklarından şikayet ederek patates kızartması siparişini geri göndermeye devam etti. Hayal kırıklığına uğramış olan Crum, kağıdı ince dilimlenmiş ve gevrek bir şekilde kızartılmış patatesleri kullanarak yeni bir şey hazırladı. Şaşırtıcı bir şekilde, demiryolu kralı Cornelius Vanderbilt olan müşteri bunu sevdi.

Ancak, olayların bu versiyonu kız kardeşi Kate Speck Wicks tarafından çelişiyordu. Aslında, hiçbir resmi hesap Crum’ın patates cipsini icat ettiğini iddia etmedi. Ancak Wick’in ölüm ilanında, patates cipsi olarak da bilinen “ilk ünlü Saratoga Cipslerini icat etti ve kızarttı” dediği açıkça ifade edildi. Bunun yanı sıra, patates cipsi için ilk popüler referans Charles Dickens tarafından yazılan “İki Şehrin Hikayesi” romanında bulunabilir. İçinde onlara “husky patates cipsi” olarak atıfta bulunuyor.

Her durumda, patates cipsi 1920’lere kadar yaygın bir popülerlik kazanmadı. O zamanlar, Kaliforniya’dan Laura Scudder adlı bir girişimci   , cipsleri taze ve gevrek tutarken ufalanmayı azaltmak için ılık demir ile kapatılmış balmumu kağıt torbalarda cips satmaya başladı. Zamanla, yenilikçi paketleme yöntemi ilk kez 1926’da başlayan patates cipsi seri üretimine ve dağıtımına izin verdi. Günümüzde cipsler plastik torbalarda paketlenmekte ve ürünün raf ömrünü uzatmak için azot gazı ile pompalanmaktadır. İşlem ayrıca talaşların ezilmesini önlemeye yardımcı olur.

1920’lerde Kuzey Carolina’dan Herman Lay adında Amerikalı bir işadamı, arabanın bagajından güneydeki marketlere patates cipsi satmaya başladı. 1938’de Lay o kadar başarılıydı ki Lay’in marka yongaları seri üretime geçti ve sonunda başarılı bir şekilde pazarlanan ilk ulusal marka oldu. Şirketin en büyük katkıları arasında, daha sağlam olma ve dolayısıyla kırılmaya daha az eğilimli buruşuk kesimli “Ruffled” cips ürününün piyasaya sürülmesi yer alıyor. 

Mağazalar, çeşitli tatlarda patates cipsi taşımaya başlamış olsa da 1950’lere kadar değildi. Tüm bunlar Tayto adlı İrlandalı bir yonga şirketinin sahibi olan Joe “Spud” Murphy sayesinde oldu. Pişirme işlemi sırasında baharat eklenmesine izin veren bir teknoloji geliştirdi. Terbiyeli ilk patates cipsi ürünleri iki çeşittir: Cheese & Onion ve Salt & Vinegar. Çok yakında, birkaç şirket Tayto’nun tekniğinin haklarını güvence altına almaya ilgi duyacaklarını ifade etti.  

1963’te Lay’s Potato Chips, şirket reklam şirketi Young & Rubicam’ı “Betcha sadece bir tane yiyemez” sloganı bulmak için kiraladığında ülkenin kültürel bilincine unutulmaz bir iz bıraktı. Yakında satışlar bir pazarlama kampanyasıyla uluslararası oldu ünlü aktör Bert Lahr’a George Washington, Ceasar ve Christopher Columbus gibi çeşitli tarihsel figürler oynadığı bir dizi reklamda yer verdi. 

Bugün, patates cipsi dünyanın en popüler atıştırmalık yiyeceklerinden biridir. Birçoğu patates cipsi Amerika’nın en sevdiği aperatif yiyecekler olduğunu iddia ediyor. Haklı olabilirler! ABD’de patates cipsi perakende satışı her yıl 6 milyar doların üzerinde.

ETİKETLER: , , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti