Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çamaşır Suyunu Kim Buldu

02.05.2020
2.168
Çamaşır Suyunu Kim Buldu

Çamaşır suyu, kumaşları beyazlatmak için kullanılan doğal kaynaklardan elde edilen kimyasal bir bileşiktir. Ağartıcı, oksidasyon işlemi veya bir bileşiğin oksijen moleküllerinin sokulmasıyla değiştirilmesi işlemiyle çalışır. Bir leke esasen kimyasal bir bileşiktir ve ağartıcı ilave edilmesi molekülleri daha küçük elementlere ayırır, böylece kumaştan ayrılır. Deterjan ve çamaşır makinesinin çalkalanması temizleme işlemini hızlandırır. Peki çamaşır suyunu kim buldu ? tarihine bir göz atalım.

Çamaşır Suyunun Tarihi

MÖ 5000’ler
Mısırlılar giysileri beyazlatmak için tamamen yıkama ve güneşte kurutmaya güveniyorlardı.

M.Ö. 3000
Beyazlatıcılar çoğunlukla odun küllerinden elde edildi; bu, suyla karıştırıldığında çözelti çözeltileri oluşturdu. Uygun şekilde karıştırıldığında, çözeltilerin çözeltiye sadece sınırlı bir süre batırılmış, sonra güneşte kurutulmuşsa, çözeltilerin mükemmel beyazlatıcılar olduğu bulunmuştur. İşlem, kumaşların sert çözelti içinde parçalanma eğilimine dikkat ederek tekrarlandı.

1000-1200 MS
Hollandalılar Avrupa toplumu için çamaşır uzmanı oldu. Sırlarını açıklamadan, lye alkalik çözeltisine ekşi süt eklediler ve sert etkilerini yumuşattılar. Bu, ıslatma ve güneşte kurutma işleminin, tek başına kullanıldığından daha fazla tekrarlanabileceği anlamına geliyordu. Ancak süreç sekiz haftaya kadar sürdü ve kumaşları güneşte kurumaya yaymak için alan gerektirdi.

İnsanlar yüzyıllardır kumaşları beyazlatmaktadır; eski Mısırlılar, Yunanlılar ve Romalılar ağartılmış malzemelerdi. MÖ 300 kadar erken bir tarihte , yakılmış yosunlardan hazırlanan soda külü, bezi temizlemek ve beyazlatmak için kullanıldı. Orta Çağ boyunca, Hollandalılar, crofting adı verilen bir süreçte kumaşların ağartılmasını mükemmelleştirdiler ve böylece kumaşlar maksimum güneş ışığına maruz kalmak için geniş alanlara yayıldı. İskoçya bu ağartma için malzemelerini Hollanda’ya gönderdiği kadarıyla tekstil fabrikaları. Uygulama hızla Avrupa’ya yayıldı ve ağartma alanları Büyük Britanya’da 1322 gibi erken bir tarihte belgelendi. 1728’de Hollandalı yöntemleri kullanan bir ağartma şirketi İskoçya’nın Galloway şehrinde faaliyete geçti. Bu işlemde, kumaşlar birkaç gün boyunca bir çözelti çözeltisine daldırılmış, daha sonra “bükülmüş” veya temiz yıkanmıştır. Daha sonra kumaşlar haftada bir kez çimlere yayıldı. Bu işlem, istenen beyazlık elde edilene kadar beş veya altı kez tekrarlandı. Daha sonra, kumaş ekşi süt veya ayran ile muamele edildi ve tekrar tutturuldu ve crofted edildi. Bu yöntem uzun ve sıkıcıydı ve çiftçilik için kullanılabilecek büyük arazileri tekelleştirdi.

Çamaşır Suyunun Yaygınlaşması

Çamaşır suyunu kim buldu ? sorusuna gelince 18. yüzyılın sonlarında bilim adamları, crofting ile aynı etkiye sahip olan, ancak çok daha hızlı sonuçlar veren bir kimyasal keşfettiler. 1774’te İsveçli kimyager Karl Wilhelm Scheele, oldukça tahriş edici, yeşil-sarımsı bir gaz halojeni olan kimyasal element kloru keşfetti. 1785’te Fransız bilim adamı Claude Berthollet, klorun kumaşlarda mükemmel bir beyazlatıcı ajan olduğunu buldu. Bazı değirmen operatörleri kumaşlarını klor gazına maruz bırakmaya çalıştılar, ancak süreç o kadar hantal ve dumanlar o kadar güçlü ki, bu girişimler yakında terk edildi.

Paris yakınlarında, Javel kasabasında Berthollet, “Eau de Javelle” adlı yeni bir ürünün üretimi için küçük bir tesis başlattı. Ağartma tozu, klor gazını emen potastan (soda külü) oluşuyordu. 1799’da, İskoç kimyager Charles Tennant tarafından başka bir ağartma tozu icat edildi. Sanayi Devrimi’nin ilk yıllarında, patentli kireç tozu, çeşitli kumaşları ve kağıt ürünlerini beyazlatmak için yaygın olarak kullanıldı. Ağartma tozunu yapmak için, sönmüş kireç (suyla işlenmiş kireç) büyük bir odanın betonu veya kurşun zeminine ince bir şekilde yayıldı. Kireç tarafından emilmek üzere odaya klor gazı pompalandı. Etkili bir beyazlatıcı olmasına rağmen, toz kimyasal olarak istikrarsızdı.

Modern çamaşır suyunun öncüleri olan sıvı klor ve sodyum hipoklorit çözeltileri tanıtıldığında, I. Dünya Savaşı’na kadar yaygın olarak kullanılır. Bu süre zarfında araştırmacılar, tuzlu suyun elektrik akımı ile enjekte edilmesinin tuz (sodyum klorür) moleküllerini bozduğunu ve sodyum hipoklorit adı verilen bir bileşik ürettiğini keşfetti . Bu keşif, çamaşır suyunun seri üretimini mümkün kıldı

Ev tipi çamaşır suyu yapımında kullanılan hammaddeler klor, kostik soda ve sudur. Klor ve kostik soda, elektroliz adı verilen bir işlemde bir sodyum klorür tuzu çözeltisinden doğrudan akım elektriği koyarak üretilir. Sodyum klorür, yaygın sofra tuzu, madenlerden veya yeraltı kuyularından gelir. Tuz, bir tuz çözeltisi oluşturmak üzere sıcak su içinde çözündürülür; bu daha sonra elektrolitik hücrede reaksiyona sokulmadan önce safsızlıklar için işlenir.

Ambalajlamada Özel Hususlar

Çamaşır suyunu kim buldu ? sorusuna açıklık getirdik. Şimdi geldik ambalaj kısmına , ev tipi sodyum hipoklorit ağartıcı 1909 yılında Amerikalılara tanıtıldı ve çelik kaplarda, sonra cam şişelerde satıldı. 1960’ların başında, plastik sürahinin piyasaya sürülmesi daha ucuz, daha hafif ve kırılmaz bir ambalaj alternatifi getirdi. Nakliye maliyetlerini düşürdü ve nakliye ve elleçleme işlerinde çalışanların güvenliğini korudu. Ek olarak, kalın plastik ultraviyole ışığın ağartıcıya ulaşmasına izin vermedi, bu da kimyasal stabilitesini ve etkinliğini geliştirdi. Son yıllarda, plastik kaplar, malzemenin bir depolama alanında ayrışması için geçen zaman nedeniyle çevresel bir endişe haline gelmiştir. Çamaşır suyu üreticileri de dahil olmak üzere plastik ambalajlara bağımlı birçok şirket, ambalajlarındaki plastik miktarını azaltmaya veya geri dönüştürülmüş plastik kullanmaya başladı. 1990’ların başında Clorox, ambalajında ​​tüketici sonrası reçineleri piyasaya sürdü. Daha yeni şişeler, esas olarak berrak süt sürahisi tipi şişelerden elde edilen bakire yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) ve% 25 geri dönüştürülmüş plastik karışımıdır.

Clorox Çamaşır Suyu

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti