Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çamaşır Makinesi Nasıl Bulundu

06.11.2019
1.573
Çamaşır Makinesi Nasıl Bulundu

Yıllar içinde, kadınlar çamaşırları temizlemek içim çeşitli doğal deterjanlar kullanarak tekniklerini geliştirdiler. Galyalılar  , malzemenin daha iyi temizlenmesi için huş cinderleri kullandı  , M.Ö. 2800 yıllarına dayanan bir süreç. İlk yıkama tozlarında kullanılan cüruflar, daha sonraları soda kristalleri ile değiştirildi.

Öte yandan, Romalılar kamuya açık çamaşırhaneler inşa etti ( Latince’de fullonicae , yani değirmenleri dolduran  ). Suriye’den ithal edilen Fuller otu çok pahalı olan Romalılar  , yüksek amonyak konsantrasyonu ile çamaşırları çamaşırlamak için fermente insan idrarı kullandılar  . İdrar bir tanka döküldü kumaşı doldurmaya özen gösterdi.

İmparator Vespasian  bugün idrar toplama konusunda vergi uyguladığı için hala ünlü. Oğlu Titus, bundan şikayet ettiğinde Vespasian, bu vergiden elde edilen ilk makbuzları Titus’un burnu altına soktu ve ona kötü kokuyorlar mı diye sordu. Titus, konuşmadıklarını söylediler ve bu sohbette Pecunia olet  atasözü olarak doğmuşlardı  : “Paranın kokusu yok”. Yüzyıllar sonra, en eski halka açık tuvaletler Vespasians olarak adlandırılmıştı.

Çamaşır Makinesi Nasıl Bulundu ? Çamaşır makinesinin gerçek mucidi bilinmiyor. Bu ev aletinin yaratıcısı olarak adlandırılan birden fazla kişi olmuştur. Çamaşır makinelerinin 16. yüzyılın başlarında kullanıldığını gösteren kanıtlar var. Bununla birlikte, bu makineler, modern makinelere hiçbir benzerlik göstermemektedir. Birçok kişi çamaşır makinelerinin tasarımına ve gelişimine katkıda bulunmuştur. Eski yıkama evlerinden kullanılmış kirlere, modern ev aletlerinden çamaşır makineleri muazzam bir şekilde gelişti. Çamaşır makinelerinde sınıflandırılan en eski patent İngiltere’de 1691 yılına dayanmaktadır.

En Eski Çamaşır Makineleri

1767’de Alman bilim adamı Jacob Christian Schaffer çamaşır makinesini icat etti.  Schaffer, teoloji ve felsefe alanında diplomaları tutan bir grup şirketti. Aynı zamanda birçok akademik toplumun üyesiydi. Döner tamburlu çamaşır makinesinin ilk patenti, 1782’de Henry Sidgier tarafından yayınlandı. Edward Beetham, 1790’ların başında, İngiltere genelinde birden fazla “patentli yıkama fabrikasını” başarıyla pazarladı ve sattı. Schaffer’in 1797’deki çamaşır makinesinden 30 yıl sonra, çamaşır tahtası çamaşır yıkamayı kolaylaştırmak için kuruldu. Aynı yıl, ‘Çamaşır Yıkama’ başlıklı ilk patent New Hampshire mucidi Nathaniel Briggs’e verildi Bununla birlikte, patent ofisinin 1836 yangınından dolayı cihazın hiçbir açıklaması yoktur.

Çamaşır makinesi ilk örneği
Çamaşır makinesi ilk örneği

1851’de James King, tamburlu bir çamaşır makinesine patent vermiştir. Bu cihaz günümüz çamaşır makinelerinin en eski akrabasıdır. Cihaz hala çoğunlukla mekanik olmasına rağmen, fiziksel efor önemli ölçüde azaltıldı. King’in makinesinde bir krank kullanmaya başlayan bir motor vardı. 1850’lerde, King’in tamburlu çamaşır makinesinde iyileştirmeler yapıldı. Çamaşır makineleri, Hamilton Smith bir döner çamaşır makinesi için patent verdiğinde 1858 yılına kadar bir eğirme mekanizmasına sahip değildi. 1861’de James King, davul makinesine bir sıkma makinesi ekledi. Bunca zaman, üretilen çamaşır makineleri öncelikle ticari kullanım içindi. Ya birçoğunun parası yetmeyecek kadar pahalı ya da çamaşırhanede temizlik için evde kullanamayacak kadar hantaldı. Özellikle ev içi kullanım için tasarlanan ilk makine Indiana’da William Blackstone tarafından ortaya çıkarıldı. Makineyi 1874’te eşi için hediye olarak verdi.

Elektrikle çalışan Makineler

Elektrikle çalışan çamaşır makineleri, 18. yüzyılın başında piyasaya sürüldü. İlk makine adı Thor’du. Alva J. Fisher 1901 yılında icat etti. Bir elektrik motoru ile çalışan galvanizli bir küvete sahipti. Aynı yıl, metal variller yerine ahşap variller. Hurley Makine Şirketi, 1908’de Fisher’ın prototipini kullanarak en eski elektrikli çamaşır makinelerini üretti. Bu cihaz için patent 9 Ağustos 1910’da yayınlandı.

Otomatik Makineler

1930’da  makinalar otomatik hale geldi . Yeni modellere basınç şalterleri, termostatlar ve zamanlayıcılar dahil edildi. 1980’lerden itibaren elektronik alanındaki gelişmeler çamaşır makinelerinin reaktif ve ekolojik hale geldiği anlamına geliyordu:

  • Sensörler sayesinde parametrelerin ayarlanması: su seviyesi, oran, eğirme…
  • Ağırlık algılama
  • Farklı çevrimler: renkler, beyazlar, yün, sentetikler…
  • Enerji ve su tasarrufu

1990 yılında, bir İngiliz mucit olan James Dyson, ters yönde dönen iki silindirli bir çamaşır makinesi üretti, böylece yıkama sürelerini azalttı ve daha iyi sonuçlar verdi.

Çamaşır makinesi mucidi James Dyson

Modern Makineler

Bugün piyasada farklı çamaşır makineleri varyasyonları mevcut. En önde gelen üreticilerden bazıları arasında LG, Bosch ve Samsung yer alıyor. Bu modern makinelerin her biri benzersiz patentli özelliklere sahip olsa da, hepsi erken yıkama makinelerinin bazı özelliklerini ödünç alıyor. Eski cihazlarda olduğu gibi artık çamaşır makinelerinde performans artık sorun değil. Bugünün çamaşır makinesi tasarımları öncelikle verimlilik ve düşük enerji ve su tüketimine odaklanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti