Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Buluşların İlginç Hikayeleri

12.06.2020
723
Buluşların İlginç Hikayeleri

İnsanların sorunlarla karşılaştıklarında doğaçlama eğilimi vardır ve bazılarımız oldukça becerikli olduğunu kanıtlıyoruz. Günümüzde kullandığımız şeylerin çoğu zorunluluktan doğmuştu, ancak bazıları biraz şanslı ve dehası olan insanlar tarafından bulundu.

Aşı

Ne zaman icat edildi: 1796
Kim icat etti:  Edward Jenner

Nasıl icat edildi:  Jenner’ın çiçek hastalığına karşı bağışıklık yaratmak için başarılı olan 1796 inek çiçeği materyali kullanımı, uygulamayı hızla yaygınlaştırdı. Yöntemi, önümüzdeki 200 yıl boyunca tıbbi ve teknolojik değişiklikler geçirdi ve sonunda çiçek hastalığının ortadan kaldırılmasına neden oldu. Dünyanın ilk aşısı olarak kabul edilir. Bununla birlikte, kanıtlar Çinlilerin 1000 CE kadar erken bir zamanda çiçek hastalığı aşılaması kullandığını (veya çiçek hastalığı materyalinin bu şekilde kullanılması gibi variolasyon) çağrıldığını göstermektedir

Louis Pasteur’un 1885 kuduz aşısı, insan hastalığı üzerinde bir sonraki etkisi oldu. Ve sonra, bakteriyolojinin şafağında, gelişmeler hızla takip etti. Difteri, tetanoz, şarbon, kolera, veba, tifo, tüberküloza ve daha fazlasına karşı antitoksinler ve aşılar 1930’larda geliştirilmiştir.

Diş fırçası

Ne zaman icat edildi: 1498’de domuz kılları, 1938’de modern naylon diş fırçası
Kim icat etti:  DuPont

Nasıl icat edildi:  Bugün bildiğimiz gibi diş fırçası 1938’e kadar icat edilmedi. Bununla birlikte, diş fırçasının erken formları M.Ö. 3000’den beri varlığını sürdürmektedir. Eski uygarlıklar, yıpranmış bir uca sahip ince bir dal olan bir “çiğneme çubuğu” kullandılar. Bu ‘çiğneme çubukları’ dişlere sürüldü.

Bugün kullanılan tipe benzer kıl diş fırçası, Çin’de 1498’e kadar icat edilmedi. Kıllar aslında bir domuz boynunun arkasından alınan ve kemik veya bambudan yapılmış saplara tutturulmuş sert, kaba kıllardı.

Domuz kılları 1938’e kadar naylon kılların Dupont de Nemours tarafından kullanılmasına kadar kullanıldı. İlk naylon diş fırçasına Doctor West’in Mucize Diş Fırçası adı verildi. Daha sonra Amerikalılar, II. Dünya Savaşı’ndan askerlerin disiplinli hijyen alışkanlıklarından etkilendi. İyi ağız hijyeni uygulamasıyla giderek daha fazla ilgilendiler ve naylon diş fırçasını hızla benimsediler.

Aşağıda Napolyon Bonapart tarafından kullanıldığı söylenen at kılı diş fırçasının bir fotoğrafı.

Klima

Ne zaman icat edildi: 1902
Kim icat etti: Willis Carrier

Nasıl icat edildi:  Genius herhangi bir yere vurabilir. Willis Carrier için, 1902’de sisli bir Pittsburgh tren platformuydu. Carrier sisin içine baktı ve sis oluşturmak için havayı sudan geçirerek kuruyabileceğini fark etti. Bunu yapmak, içinde belirli miktarlarda nem bulunan hava üretilmesini mümkün kılacaktır. Bir yıl içinde modern klimanın temel yapı taşı olan nemi kontrol etmek için icadını tamamladı

“İklimlendirmenin Babası” Carrier’ın buluşu bugün ekonomimizi güçlendiren sayısız endüstriye yol açtı. Unlu mamullerden savaş zamanı malzemelerine kadar her şeyin üretimi klima ile mümkün oldu. İnsanlar sıcaktan kaçmak için soğutulmuş tiyatrolara geldiğinde klima doğrudan yaz film gişe rekorları kıranlara yol açtı.

Buluşu ile mümkün olan sıcaklık ve nemin hassas kontrolü, alışveriş merkezleri, transatlantik uçuş ve İnternet’e güç veren bilgisayar ve sunucuları bile etkinleştirdi.

Fermuar

Ne zaman icat edildi: 1893
Kim icat etti:  Whitcomb Judson

Nasıl icat edildi: Hikaye, dikiş makinesinin mucidi Elias Howe ile başlar. Howe, “Otomatik, Sürekli Kıyafet Kapanışı” için patent aldı. Asla bunun ötesine geçmedi ve dikiş makinesinin başarısından dolayı Howe sistemi ticari olarak asla takip etmedi.

1893’e kadar ilerleyen Whitcomb Judson, Howe’s’e benzer bir “Clasp Locker” cihazı pazarlıyor. Ancak, Howe’den farklı olarak, Judson piyasaya ilk giren ve “fermuarın mucidi” olarak kabul edildi, ancak fermuar adı BF Goodrich Company terimi kullanmaya başlayana kadar ana akım değildi.

1917’de, İsveç doğumlu bir elektrik mühendisi olan Gideon Sundback, patentini aldığı “Ayrılabilir Fastner” olarak adlandırılan yeni ve geliştirilmiş bir sistem icat etti. Aşağıda patent:

Şırınga

Ne zaman icat edildi : 1650
Kim icat etti : Blaise Pascal

Nasıl icat edildi: Şırıngalar Romalılar tarafından kullanılmasına rağmen, ilk modern versiyon, hidrodinamik ile deney yapan ünlü Fransız polimat Blaise Pascal tarafından icat edildi 1650’de geldi. Cihazı, Pascal Yasası olarak bilinen fizik yasasını örneklendirdi ve bu da “sınırlı bir sıvının herhangi bir noktasında basınç artışı olduğunda, kabın diğer her noktasında eşit bir artış olduğunu” öneriyor.

Ne yazık ki, bu buluşla yapılan deneyler iyi gitmedi ve enjeksiyonlar temel olarak 200 yıl boyunca kaşlarını çattı. 

İrlandalı doktor Francis Rynd, ilaç enjekte ettiği ilk yarı çelik iğneyi inşa ettiğinde 1844’e hızlıca ilerleyin. İlk hipodermik iğne 1853’te icat edildi ve sonrası zaten belli.

Kulaklık

Ne zaman icat edildi : 1910
Kim icat etti: Nathaniel Baldwin

Nasıl icat edildi: Nathaniel Baldwin, Utah’daki bir hidroelektrik santralinde çalışıyordu ve burada basınçlı hava kullanarak ses amplifikasyonu denedi. 

Baldwin, 1910’da daha hassas bir telefon alıcısı icat etmek için bir telefon özelliği için bir ideea kullandı ve daha sonra ABD Donanması ile yapılan bir sözleşme ile sürümleri sattı.

1910’da, mavi ve pembe kağıda mor mürekkeple yazılmış bir mektup, ABD donanmasına Baldwin’den geldi ve mektubu askeri test için sunulan bir çift prototip telefon kulaklığıyla geldi. İstek hemen ciddiye alınmasa da, kulaklıklar sonunda test edildi ve model üzerinde büyük bir gelişme olduğu bulundu ve daha sonra Deniz telsiz operatörleri tarafından kullanıldı. 

Donanma, Baldwin’in kulaklıklarına, yalnızca Baldwin’in mutfağına inşa ettiğini ve bir seferde sadece 10 tane üretebileceğini öğrenmek için bir emir verdi. Kablosuz Uzmanlık Cihazları A.Ş., Baldwin’i kulaklık üretimi için ortaklığa kavuşturdu. 

Daha sonra, 1957’de EMI ilk ticari stereo kulaklıkları piyasaya sürdü. 

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti