Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bowling Nasıl Bulundu

30.10.2019
1.520
Bowling Nasıl Bulundu

Bowling uzun ve zengin bir tarihe sahiptir ve bugün dünyadaki en popüler sporlardan biridir. Bir İngiliz antropolog Sir Flinders Petrie, 1930’larda Mısır’da bir çocuğun mezarında, bovlingin kaba bir form için kullanıldığı ortaya çıkan nesneler koleksiyonunu keşfetti. Eğer haklıysa, bowling atalarını M.Ö 3200’e kadar izler.

Bir Alman tarihçi William Pehle, bowlinginin ülkesinde MS 300 civarında başladığını iddia etti. Kral Edward III’ün askerlerinin okçuluk pratiğine odaklanmasını sürdürdüğünü iddia ettiği iddiasıyla 1366’da İngiltere’de bir bowling formunun rağbet gördüğüne dair somut kanıtlar var. Ve bowlingin Kral Henry VIII döneminde de popüler olduğu neredeyse kesin.

İlk Bowling Topu nasıl ortaya çıktı ?

İlk resmi bowling toplarının Hunan Çin’de yaratıldığına ve tahtadan yapıldığına inanılıyor. Tahta topları 1906 yılına kadar dayandı, burada bowling topları dünyası, kauçuktan yapılmış ilk bowling topunun tanıtılmasıyla sarsıldı.

Bu lastikleşmiş toplar daha sonra, 1960-70’lere kadar kullanıldı; bu, plastik ve polyester örtücüler ile bowling toplarının piyasaya sürülmesiyle yapıldı.

Son elli yıl boyunca, teknolojinin kullanımı bowling toplarının daha da gelişmesine neden oldu; yüksek dereceli örtücüler, matkap delikleri, göbekler ve ağırlık plakaları oynamaya geliyor.

Bowling İsmini Nasıl Aldı?

Bowling’in adını nasıl aldığı konusunda birçok teori olsa da; Saxon, Old French veya Latince kelimelerden türetildiği gibi, kelime Alman köklerine kadar uzanabilir.

Bu, günümüz bowling bowlinginin, fıçıları içeren Alman dini geleneklerinde başlaması düşünüldüğü için evrimi nedeniyle anlamlıdır.

İnsanoğlunun en eski sporlarından birinin antik ve çamurlu tarihi sayesinde, bowling terimiyle kim geleceğini tam olarak bilmiyoruz, muhtemelen neredeyse 300 civarında yaşayan bir Almanya vatandaşı için olduklarını bilmiyoruz.

Bowling’i Amerika’ya kim getirdi?

Tam olarak Amerika’ya bowling getirenlerin, bowling tarihinin çoğunda bir tutarsızlık olduğu gibi bazı tutarsızlıklar var.

Sporun İngiltere’de o zamanlar çok popüler olmasından dolayı, Amerikan’a çim kasesini ABD’ye oynayacak bir oyun olarak getirdiğine dair kanıtlar var. Bir diğer ilgi çekici parti, Hollandalı kaşif Henry Hudson’ın istihdamında bulunanlar olacaktır.

Hudson ve mürettebatının, pimleri içeren oyunun bir biçimini getirdiği söyleniyor. Durum ne olursa olsun, kimse bowling ile ilgili terimlerin tutarsız kullanımı ve anlamları nedeniyle, oyunu hangi tarafın Amerika’ya ilk kez tanıttığından emin olamaz.

Gittikçe daha fazla sayıda göçmen, Amerika’yı yeni evleri olarak kabul etmek için Amerika’ya yolculuk ederken, onlarla birlikte geniş bir kültürel gelenek yayılımı getirdi. Kuşkusuz bowling, çeşitli geleneklerin, kuralların ve kültürlerin akınından da etkilendi.

Farklı insanlar bowling oynamak için farklı yollar getirdikçe genişledi, gelişti ve büyüdü, modern Amerikan oyununa dönerek tanıdık ve bugün bowling salonlarımızda oynuyoruz.

Bowling’in Tarihi Neden Belirsiz?

Bowling tarihinin bulanıklığı, bu oyunun insanlığın oynadığı en eski oyunlardan biri olması gerçeğinden geliyor.

Oyunun izleri eski Mısırlıların oynadığı kase oyunuyla M.Ö 7,200’e kadar bulunabilir, yani bir spor için 9.000 yıl!

Mısırlılar da oyunun sadece bir şeklidir, çünkü farklı kültürler sporu kendi gümrük bowlinglerine adapte etmiş ve modern teknoloji tarafından tam olarak keşfedilmemiş şekillerde değişmiştir.

Bovlingin de evrimleşmesi için bu kadar büyük bir süre olduğu için, bu evrimlerin ne zaman ve nerede gerçekleştiği ve onları yaratanların zaman içinde kaybolduğu görülmüştür.

Tarih ayrıca, büyüdükçe ve geliştikçe sporun belgelenmesinde de tam olarak bilinmemektedir. Sporu oynayan ve değiştiren pek kimse, yaptıklarını ve oyunun bakımları altında nasıl büyüdüklerini kaydetmeyi düşünmedi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti