Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Biyoloji Ne Zaman Bulundu

30.10.2019
438
Biyoloji Ne Zaman Bulundu

Biyoloji terimi ve bu alanda resmi olarak çalışmaların dünya genelinde yapıldığı, eğitimlerinin verilmeye başlandığı sistem 19. Yüzyılda ortaya çıktı. Bunun temeli ise binlerce yıldır insanın gelişiminde bulunuyor. Aristoteles, Galen, İbni Sina gibi pek çok bilim insanı tarafından özel olarak biyolojinin gelişmesini sağlayacak şekilde çalışmalar yapıldı.

Biyolojinin farklı kollarının oluşması, mikroskobik çalışmaların yanı sıra botanik ve zooloji gibi alanlarda da çalışılması için 18. Yüzyıldan itibaren yüzlerce bilim insanı tarafından girişimlerde bulunuldu. Hücre teorisinin oluşması, tek hücreli canlılar ve çok hücreli canlılar olarak sınıflandırma yapılıyor olması nedeniyle pek çok farklı alanı bulunuyor. Bundan ötürü sadece bir kişinin fikrinin olduğunu söylemek mümkün değildir.

Biyoloji Ne Zaman Bulundu?

Biyolojinin tek bir dönem içerisinde bulunması gibi bir durum söz konusu değildir. Örnek olarak çağlara göre bir sınıflandırma yapmak istenmesi halinde, erken dönem kültürlerinden başlayacak şekilde inceleme yapılması mümkün olacaktır. Klasik antik dönem, İslam’ın altın çağı, Rönesans dönem, bilimsel devrim çağı, romantizm çağı gibi farklı dönemler için araştırma yapılması son derece kolay gibi görünüyor. Bu süreç genel anlamıyla bakıldığında ise özellikle pek çok farklı dalda incelenmesi gerektiğinde daha karmaşık bir hal alıyor.

Binlerce yıl öncesinde özellikle hayvanların fiziksel özellikleriyle ilgili tanımlama ve gruplama yapılabilirken, hücre yapılarıyla ilgili bir bilgi bulunmuyordu. Fakat bu sınıflandırma da direkt olarak biyoloji bünyesinde değerlendirilen bir yapıya sahip olması nedeniyle, 3 ila 10 bin yıl öncesi için de biyoloji temeli olduğunu söylemek mümkündür.

Biyoloji bir bilim dalı olmasının yanı sıra, doğa bilimleri arasındaki yerini çok uzun yıllar önce almıştır. Botanik, zooloji, evrim, jeoloji, paleontoloji ve fizik de dahil olmak üzere birçok farklı alanla eş zamanlı olarak incelenmesi gereken pek çok parametre bulunuyor. Biyoloji sadece hayvanlar ve bitkilerle ilgilenmediği için, farklı dönemlerin farklı araştırmalarıyla pek çok bilgiye erişilmiştir.

Biyoloji Nasıl Bulundu?

Biyoloji, zamanla öğrenilen ve farklı dallarda araştırma yapılarak gelişen bir bilim dalıdır. Bu nedenle modern insanın doğayla ilk etkileşimi olan 200 bin yıl öncesi için de biyolojinin başlangıcı tanımlaması yapılabilir. Dal olarak inceleme yapılacaksa, zooloji ve botanik için de bulan kişi adı veya tarih adı vermek mümkün değildir.

Ünlü Biyologlar

ANTONI VAN LEEUWENHOEK (1632-1723) : Mikroskopik organizmaları gözlemleyen ilk kişidir.

MARCELLO MALPIGHI (1628-1694) : Canlıların sistematik incelenmesi için mikroskopu kullanan ilk insandır.

GREGOR MENDEL (1822-1884) : Kalıtım Yasalarını keşfetti.

LOUİS PASTEUR (1822-1895) : Mikroorganizmaların hastalığa neden olduğunu kanıtladı.

ALEXANDER FLEMİNG (1881-1955) : Penisilinin antibiyotik etkilerini keşfetii .

RONALD ROSS (1857-1932) : Sıtmanın nedenini bulan kişidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti