Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bebek Bezi Nasıl İcat Edildi

10.02.2020
2.133
Bebek Bezi Nasıl İcat Edildi

Bugün bebek bezi düşündüğünüzde, genellikle bebeğinizin cildini korumak için ekstra yumuşak, ancak uzun bir süre boyunca beklenen her şeyi tutacak kadar güçlü başka bir marka düşünürsünüz. Ancak, çocuk bezi tarihi hakkında ne kadar biliyorsun? 50 yıl önce ve hatta 1000 kullanılan bebek bezi hakkında ne biliyorsun? Muhtemelen çok fazla değil. Bu makale bebek bezi nasıl icat edildi ? biraz ışık tutmaya çalışacaktır.

Eski Zamanlarda Bez

Belgeler, eski zamanlarda doğan bebeklerin Milkweed yaprak sargılarını, hayvan derilerini ve diğer doğal kaynakları kullanmış olabileceğini göstermektedir. Bebekler kundaklama bantlarına sarıldı (antik çağlar veya keten veya yün şeritleri her uzuvun etrafına sıkıca sarılmış ve daha sonra vücudun etrafına çapraz olarak sarılmıştır) birçok Avrupa toplumunda. Eskimolar olan Innuits, keçi derisinin altına yosun yerleştirdi. Güney Amerika’daki yerli Amerikalılar ve İnka anneleri, tavşan derisinden yapılmış bir bebek bezi örtüsü altında çim paketlediler. Daha sıcak tropikal iklimlerde, bebekler çoğunlukla çıplaktı ve anneler bebeğin bağırsak hareketlerini veya idrara çıkmalarını tahmin etmeye çalıştı, buna bugün eleme iletişimi denir ve hala uygulanmaktadır.

1800’lerin sonu

Avrupa ve Kuzey Amerika’daki bebekler modern bebek bezinin atalarını giyiyorlardı. Bir kare veya dikdörtgen keten, pamuklu pazen veya stockinet dikdörtgen bir şekle katlanmış ve emniyet pimleri ile yerinde tutulmuştur.

20. Yüzyıl başlarında, kumaş kullanıcıları bakterilerin farkına varıncaya kadar çocuk bezleri kaynatıyordu. II. Dünya Savaşı sırasında çalışan annelerin artması “bebek bezi servisi” ihtiyacını getirdi. Taze pamuklu bebek bezleri gerektiği şekilde teslim edilir.

Çocuk bezi olarak kullanılan ilk kullanılıp atılan emici ped muhtemelen 1942’de İsveç’teki Paulistr tarafından ağartılmamış krep selüloz dokusundan (kauçuk pantolon içinde tutulan) yapılmıştır. Kreplenmiş selüloz dokusunun kullanımı, savaş çabası nedeniyle pamuğun stratejik bir materyal haline gelmesinden kaynaklanıyor olabilir. Günümüze en yakın Bebek bezi nasıl bulundu? Birkaç yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde, 1946’da Marion Donovan adında bir Westport ev kadını, bez bezleri için su geçirmez bir kaplama olan bezi icat etti. Tek kullanımlık çocuk bezinin ilk modeli, duş perdesi plastiğine yerleştirilmiş geleneksel bir bez bebek beziydi. Marion, geleneksel ve tehlikeli “emniyet pimlerinin” yerini alan plastik çıtçıtların kullanımı da dahil olmak üzere tasarımları için 4 patent aldı. 1950 yılında, hazır bebek bezi bir bebek bezi servis sahibi tarafından icat edildi ve Curity tarafından üretildi. Ayrıca 1950’de, Safe-T Di-Dee bebek bezi icat edildi. Bebek bezi önceden oluşturuldu ve ilk ağrısız, geçmeli bezdi. Daha sonra bir ev inşa etmek için paraya ihtiyaç duyduğunda patenti satan Sybil Geeslin (Kennedy) tarafından icat edildi. Daha sonra Keystone Safe-T Di-Dee Bezi olarak satıldı ve ulusal olarak dağıtıldı. 60’lı yıllarda, tek kullanımlık çocuk bezi hızla gelişti. Doku yerine bir kağıt hamuru değirmeni piyasaya sürüldü. Kağıt yerine selüloz liflerinin kullanılması bezin performansını arttırdı.

Bebek Bezi Ve Son Zamanlar

Son yıllarda tek kullanımlık çocuk bezleri için birçok “iyileştirme” getirdi. Ancak, 90’lı yılların başlarında, bez bebek bezi kullanıcıları tek kullanımlık malzemelerin kullanımı ile ilgili çevre sorunları ile yeniden birleşti. 90’lı yılların sonlarına ve önümüzdeki on yılın başlarına kadar, birçok büyük bez bebek bezi imalat şirketi iyi kuruldu.

1995 yılında, Motherease şirketi kuruldu ve ABD’de posta siparişi ile satmaya başladı, ancak sahibi (Erika Froese) 1991’den beri (çoğunlukla Kanada’da) çocuk bezi geliştiriyor ve satıyor ve 1981’den beri bez kullanıyorlar. Sandies denir, çocuklarından birinin adını almıştır.

Kanadalı bir site olan Catherine McDiarmid’in BornToLove.com’u, 1997’de ortaya çıkan ilk büyük bebek bezi sitelerinden biriydi. BornToLove.com, bez çocuk bezleriyle ilgili kapsamlı makaleleriyle tanınıyor ve bu gün için hala harika bir kaynak.

1999’da Poochies ve HoneyBoy! çocuk bezi geliştirildi ve oldukça popüler oldu. HoneyBoy çocuk bezi çok popülerdi, aslında, sahibi, Jodi Mack, genellikle eşyalarını 200,00 $ ‘ın üzerinde bebek bezi için açık artırmaya çıkarırdı. Cuddlebunsâ € Bez Bebek Bezi 1999 yılında bebek bezi topluluğuna tanıtıldı ve bebekleri bebeklikten lazımlık eğitimine uyabilecek tek boyutlu bir bezdi. Bu çocuk bezi markalarının üçü de sonunda halkın yazlık lisansı ile dikilmesi için kullanılabilir hale geldi ve şimdi BabyByYou’ya ait! Ayrıca 1999 yılında, Kissaluvs uygun ve kontur çocuk bezi satmak için bir online iş kurdu. Bu yıllar ayrıca, kendi bezlerini dikmeye başlayan annelerin sayısında muazzam bir büyüme gördü.

Bebek Bezi ve Türkiye

Bebek bezi nasıl icat edildi ? sorusunu açıkladık. Peki ülkemizde en önemli markalar nelerdir ? Bizim ülkemizde de P & G’nin Türkiye için Pampers markası Prima vardır. Kalite ve diğer her şey Pampers çok benzer. Piyasadaki en iyi ürün. Prima’yı benzersiz yapan teknoloji ve patentli üretim tekniğidir.

Molfix ise ilk Türk bebek bezi markasıdır. 20 yıldır piyasada olmak kesinlikle daha yüksek bir marj sağlar. Molfix neden pahalı? Çünkü Molfix fiyatı Prima’ya endekslenmişti

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti