Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bavulu Kim Buldu

16.05.2020
1.153
Bavulu Kim Buldu

Bavulu modern bir buluş olarak düşünebiliriz, ancak uzun mesafeleri eşya taşıma ihtiyacı insanlığın şafağına kadar gider. Modern bavul yapımında yüzyıllar oldu. Valiziniz yaklaşık 1000 yıllık inovasyonun sonucudur. Zamanının trendlerine ve ihtiyaçlarına uyacak şekilde gelişen bavul, en çok değer verdikleri şeyleri yansıtırken her türlü gezgin için vazgeçilmez oldu. Peki modern bavulu kim buldu ?

Eski Zamanlar

Tarih öncesi insanlar göçebe, dolayısıyla seyahat bir yaşam biçimiydi. İtalya ve Avusturya arasındaki sınırda mumyalanmış kalıntıları bulunan tarih öncesi bir adam olan Iceman Otzi, yanına tahta yivli bir sırt çantası taşıdı.bir deri çanta destekliyordu. Roma İmparatorluğu döneminde, Roma vatandaşları en eski valiz olarak kabul edilebilecekleri kullanarak turizmi severdi

1596 yılında Oxford İngilizce sözlüğü “Luggage” kelimesini seslendirdi. Kelime “uygunsuz ağır bagajı ifade etmek” anlamına geliyordu ve “lug” fiilinden geliyordu. 17. ve 18. yüzyıl boyunca, sanat ve edebiyat özellikle Avrupa’daki insanların göçlerini tasvir eder ve genellikle sırt çantası, bindle ve diğer gevşek çantalar taşırken ata binen veya binen yolcuları tasvir eder.

Bavulu Kim İcat Etti ? Nasıl Bulundu ?

Başlangıçta, valizler yün veya ketenden yapılmıştır . Deri ayrıca valizler için popüler bir malzeme haline geldi. Ahşap valizleri örtmek için ya da katlanabilir valizler için tek başına kullanıldı. Bavullardan yapılmış tüm malzemeleri belgelemek zordur. Üretilen tüm tüketim malları gibi, bavul yapmak için seçilen malzemeler de zamanlarının bir ürünüdür. Yün, ahşap, deri, metal, plastik, fiber kompozit – geri dönüştürülmüş malzemeler bile yaygın bavul malzemeleridir. Kapalı vagon zamanlarında, sandıklar popüler bir mal taşımacılığı biçimiydi. Seyahat Çantalarının tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Nakliye değiştikçe, polyesterden üretilen yumuşak taraflı valizler hakim oldu. Orijinal ‘Halliburton’ alüminyum seyahat çantaları Erle P. Halliburton’un 1938’de kişisel kullanımı için el yapımıydı . 1950’de Rimowa , kısa süre sonra Zero Halliburton’un ardından Junkers Ju 52 uçağına dayanan kitlesel pazar alüminyum bavulunu tanıttı 

Tekerlekli Bavulu Kim İcat Etti ?

Modern bavul 19. yüzyılda şekillendi, genellikle yağla işlenmiş ve ahşap bir çerçeve üzerine gerilmiş kalın dana derisinden yapılmış. Asfaltsız yollarda seyahat ederek zorlu hava koşullarına dayanmak zorunda kaldıkları için bunlar modern valizlerden bile daha yüksek kalitede olabilir. Bavul zaten 20. yüzyılda kullanımda olduğundan, her yerde yolcuların daha kolay ve bağımsız bir şekilde yolculuk yapmasına izin veren tekerlekli bavulun icadına daha fazla dikkat edildi. Tekerlekli bavulu kim icat etti ? Bernard Sadow 1970 yılında tekerlekli valiz konseptini geliştiren kişi oldu. Yuvarlanan bir arabaya ekipman iten bir adam gördüğü söylenirken görünürde bagaj görevlisi bulunmayan bir havaalanındaydı. Yine de Lyceum Magazine’in 1913’teki bir kopyasındaki bir makalede, Ali’nin İmalat Şirketi tekerlekli bavul üzerinde bir Amerikan patenti çıkardı. Sadow, 1972’de de bir patent aldı, ancak CNN’in 2010’da bildirdiğine göre, birkaç yıl içinde rakipler tarafından kırılmıştı. Daha önceki tekerlekli valizlerin manevraları daha zor olsa da, Northwest Airlines’dan Bob Plath 1989’da daha pürüzsüz modern versiyonu geliştirdi.

1960’ların sonunda, özellikle uluslararası olmak üzere daha fazla Amerikalı uçuyordu. Ancak kilometrelerce oturum açtıkça, gezginler ağır valizleri takmaktan yoruldular. İşte o zaman seyahat dişli dükkanlarında küçük, tekerlekli arabalar patlamaya başladı. Gezginler onları bavullarına bağladı ve tüm mekanizmayı yuvarladı.

Daha sonra, seyahat seyrini değiştiren bir anda, ABD Bagajının başkanı Bernard Sadow, bir kızakta bagaj çalışan bir işçiyi fark ettiğinde havaalanında ağır bavullar çaldı. Bildirildiğine göre karısına döndü ve “Bagajın ihtiyacı olan şey budur: tekerlekler” dedi.

2000 ve Sonrası Eğilimler

1930’larda kurulan bir grup üretici, distribütör ve tedarikçiden, endüstrinin önemli değişikliklerini işaret eden Amerika Bagaj ve Deri Eşya Üreticileri, 2000 yılında adını Seyahat Eşyaları Derneği olarak resmen değiştirdi . Bagaj gelişmeye devam etti 9/11 gibi önemli olayların ve havayollarının bagaj ağırlığı ve boyutları üzerindeki sürekli değişen kısıtlamalarının yanı sıra kontrol edilmiş bagaj ücretlerinin başlamasından dolayı hızlı bir şekilde.

TGA başkanı Michele Marini Pittenger’e göre, “Muhtemelen tüm pazardaki en yaygın yenilik hafif bagajdır. Çantalar her yıl daha hafif olmaya devam ediyor, seyahat sırasında konforu ve kolaylığı artırıyor. ”

Bu evrimde önemli bir gelişme, Rimowa’nın polikarbonattan yapılmış ilk valizi tanıttığı 2000 yılında geldi. Alüminyumdan daha hafif ve son derece dayanıklı olan polikarbonat, bagaj endüstrisindeki birçok büyük oyuncu tarafından yapılan sert kabuklu kasalar için zemin hazırladı.

2004 yılında Samsonite , tekerleği imza Silhouette çizgisinde spinner tarzı bir kasa ile yeniden icat etti ve ABD pazarı ilk kez herhangi bir yönde itilebilen, çekilebilen ve tam anlamıyla bükülebilen dört tekerlekli bir bavul gördü.

US Lugagge CEO’su Krulik, “Yeni bagaj tasarlamak 15 ila 18 ay sürüyor” “Sadece güzel bir bagaj parçası tasarlamak ve bir sapa ve tekerleklere yapışmak değil. Her çantanın, dışarıdaki tüm kötüye kullanıma dayanabilmesi için dayanıklılık testinden geçirilmesi gerekiyor. ” dedi.

Makalelerimizden anlık haberin olsun !

[jetpack_subscription_form subscribe_placeholder=”E-posta Adresi” show_subscribers_total=”false” button_on_newline=”true” submit_button_text=”Abone ol” custom_background_emailfield_color=”undefined” custom_background_button_color=”undefined” custom_text_button_color=”undefined” custom_font_size=”16″ custom_border_radius=”0″ custom_border_weight=”1″ custom_border_color=”undefined” custom_padding=”15″ custom_spacing=”10″ submit_button_classes=”has-text-color has-background-color has-background has-primary-background-color” email_field_classes=”” show_only_email_and_button=”true” ]

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti