Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

AZTEKLER NEYİ İCAT ETTİ ? KÖLELİK NASIL BULUNDU ?

29.10.2019
987
AZTEKLER NEYİ İCAT ETTİ ? KÖLELİK NASIL BULUNDU ?

Aztekler tarafından pek çok farklı sistem geliştirilmiş, dönemin modern dünyası olarak tanımlanan Avrupa ve Asya kesimlerinden daha farklı ve izole bir şekilde gelişimi sürmüştür. Kölelik, yazı, gelenek, kültür, konuşma dili, rütbeler gibi pek çok farklı sistem yapısı bulunuyordu. Bu nedenle hem gelişimleri hem de yapıları itibariyle Aztekler tarafından birçok alanda ilerleme kaydedildi. Fakat an itibariyle bu çalışmalarla ilgili kendileri tarafından tutulmuş olan 500 civarındaki el yazması metne ulaşılabiliyor. Diğer veriler ise yapılan arkeolojik çalışmalar, diğer topluluklarla olan ilişkileri aracılığıyla ortaya çıkabiliyor.

Okul öğrenimi yaşlara göre ve senin seçimine göre değildi: kısmen inandıkları tanrılara , annene ve babana ve yeteneklerine bağlıydı.

Aztekler Neyi Buldu?

Aztekler tarafından köleliğe özel olarak bonservis sisteminin kişisel hale getirildiği bir durumla karşılaşılıyor. Bir insan tarafından çalışma ve hayatını idame ettirebilme amacıyla kendisinin veya çocuklarının belirli bir ödeme karşılığı kölelik yapması için anlaşma gerçekleştirilebiliyordu. Anlaşılan sürenin sonunda ise o şahıs tarafından ücret ödenerek tekrar özgür hale gelinebiliyordu.
Azteklerin ayrıca kendilerine has Aztek dili bulunuyordu. Bu dil medeniyetin her yerinde bilinen ve konuşulabilecek bir yapıya sahip olması nedeniyle kolaylıkla iletişime geçilebiliyordu. Tapınaklarda kültürlerine uygun şekilde belirli günlerde ve durumlarda toplanarak ayinler yapabiliyorlar, bu ayinlerle ilgili halkı kendi dillerinde bilgilendirebiliyorlardı.

Azteklerin İcatları Nelerdir?

Aztekler, şehirlerini gölün ortasında kurdukları özel bir bölgede geliştirdiler. Köprüler ve bölgeye olan bağlantı için gelişim sürecinin desteklenebileceği şekilde hayvancılık gibi birbirinden farklı alanlarda da çalışmalarını gerçekleştirmeye başladılar. Tenochtitlan olarak tanımlanan başkentin yapısı, diğer pek çok medeniyetten daha farklı, korunaklı bir yapıdadır.

Temizlik işçisi olarak tanımlanan çalışanların sistemini sağlayan Aztekler, bu sayede başkentin yerlerinin ve binaların duvarlarının tamamen temiz bir hale gelmesini sağlıyorlardı.

Aztekler tarafından temizlik işçilerine özel bir grup oluşturulmuş olsa dahi, kullandıkları aletlerin hiçbirinde tekerlek bulunmuyor. Sürtünmenin azaltılması veya nesnelerin taşınmasıyla ilgili süreçte hiçbir zaman için tekerlekten yararlanmadıkları tahmin ediliyor. Azteklerin yapılarda kullandıkları taşlar ve odunlar son derece büyük bir mimari yapının tasarlanması için yeterliydi. Demir veya çelik kullanabilecek kadar gelişemediler. Eğitim sistemini ilk olarak bulan ve çocuklar için zorunlu sistem oluşturan ilk medeniyet de Aztekler olarak kayıtlara geçmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti