Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Aynayı Kim İcat Etti

22.04.2020
1.666
Aynayı Kim İcat Etti

Cam aynalar günümüzde en yaygın ve popüler olsa da, aynalar eski zamanlarda bakır, çelik, gümüş ve altın dahil olmak üzere çeşitli malzemelerden yapılmıştı. Peki Aynayı kim icat etti ?

Ayna nasıl bulundu ? sorusuna gelirsek ilk aynalar insanlar tarafından kullanılan bazı parçanın ilkel kapta toplanır büyük olasılıkla su idi. Üretilen en eski aynalar, modern Türkiye bölgesinde yaşayan insanlara atfedilmektedir. Doğal olarak oluşan volkanik bir cam olan parlatılmış obsidiyen parçaları kullandılar. En erken bulunan örnekler MÖ 6000 yılına kadar uzanmaktadır.

Eski Zamanlarda Ayna

Aynayı kim icat etti ? Sorusuna gelince, aynaların tarihi çok eski zamanlara da dayanmaktadır. Bildiğimiz kadarıyla, ilk ayna üreticileri yaklaşık 2.400 yıl önce Lübnan’ın Sidon kentinde yaşıyordu . Camın kendisi Lübnan’da icat edildiğinden, en eski modern aynaların yeri olması çok şaşırtıcı değil. Ne yazık ki, bu buluşu ilk kez yapan tamircinin adını bilmiyoruz.

Bir ayna yapmak için, Hıristiyan öncesi Lübnanlı veya Fenikeliler ince bir erimiş cam küreyi bir baloncuğa havaya uçurdu ve ardından sıcak ampulü cam ampulün içine döktü. Kurşun camın içini kapladı. Cam soğuduğunda kırıldı ve dışbükey ayna parçalarına kesildi.

Sanattaki bu erken deneyler düz değildi, bu yüzden biraz eğlenceli ev aynaları gibi olmalılardı. (Kullanıcıların burunları muhtemelen muazzam görünüyordu!) Ayrıca, erken cam genellikle biraz kabarcıklı ve renksizdi.

Bununla birlikte, görüntüler bir cilalı bakır veya bronz tabakasına bakarak elde edilenlerden çok daha net olurdu. Kullanılan üflemeli cam kabarcıkları inceydi ve kusurların etkisini en aza indirdi, bu nedenle bu erken cam aynalar önceki teknolojilere göre kesin bir gelişmeydi.

Fenikeliler Akdeniz ticaret yollarının efendisiydi, bu yüzden bu harika yeni ticaret nesnesinin Akdeniz dünyasına ve Orta Doğu’ya hızla yayılması şaşırtıcı değil. MÖ 500 civarında hüküm süren Pers imparatoru Büyük Darius, ihtişamını yansıtmak için kendini taht odasında aynalarla çevreledi. Aynalar sadece kendini beğenmek için değil, aynı zamanda sihirli muskalar için de kullanıldı.

Çinliler, MS 500 yılında gümüş-cıva amalgamları kullanarak ayna üretmeye başladılar. Rönesans’ın başlarında bir süre, Avrupa’da kalay-cıva amalgamı ile cam kaplama için üstün bir yöntem icat edildi. 16. yüzyılda Venedik, bu yeni yöntemi kullanarak bir ayna üretim merkezi haline geldi . Bu aynalar çok pahalıydı. Diğer önemli üretici, Fransa’daki kraliyet girişimi tarafından kurulan Saint-Gobain fabrikasıydı.

Aynaların yaygın olarak, her şeyin geriye döndüğü alternatif bir dünya ortaya çıkardığı düşünülüyordu. Birçok kültür aynanın doğaüstü alemlere portal olabileceğine inanıyordu. Tarihsel olarak, Yahudi bir kişi öldüğünde, ailesi, ölen kişinin ruhunun aynaya sıkışmasını önlemek için evdeki tüm aynaları örterdi. O zaman aynalar çok yararlı ama aynı zamanda tehlikeli öğelerdi!

Modern Aynalar

Peki modern Aynayı kim icat etti ? İlk modern aynanın icadı Alman kimyager Justus von Liebig’dir. 1835’te, gümüş doğanın kimyasal olarak azaltılması yoluyla bir cam bölmenin arkasına bir metalik gümüş tabakası uygulama tekniğini mükemmelleştirdi.  20 yıllık çalışma ve iyileştirmelerden sonra, bu ayna yapma yöntemi endüstri çapında geniş bir kabul görmüştür. Yarattığı yöntem, bugün kullandığımız ‘ayna gümüşlemesi’ sürecinin öngörüsüdür. Gümüşleme işlemi, modern aynanın ilk seri üretimi için bir şablondu ve uygun fiyatlı aynaların daha fazla kullanılabilirliğine yol açtı. O zamana kadar, aynalar sadece asaletin karşılayabileceği lüks bir eşyaydı.

Ancak dünyadaki herkes aynaların tanıtımını memnuniyetle karşılamadı. Bir antropolog 1970’lerde Papua Yeni Gine’nin izole Biami halkına aynalar getirdiğinde, kabilenin ürkütücü yansımalarını büyüleyici olmaktan ziyade terörle karşıladığı bildirildi.

Günümüzde aynalar genellikle doğrudan alüminyumun veya alt tabakanın üzerine alüminyum veya gümüşün vakumla biriktirilmesiyle üretilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
    Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti