Nasilbulundu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Akıllı Saati Kim İcat Etti

23.04.2020
1.453
Akıllı Saati Kim İcat Etti

Akıllı saat (Smartwatch), bileğe takılan cihaz gibi küçük bir akıllı telefon . Birçok akıllı saat, kullanıcıya gelen aramaları, e-posta mesajlarını ve uygulamalardan gelen bildirimleri bildiren bir akıllı telefona bağlanır . Bazı akıllı saatler bile telefon görüşmesi yapabilir . Kullanıcı akıllı saati dokunmatik ekran, fiziksel düğmeler veya bu ikisinin kombinasyonu ile çalıştırabilir. Bazı akıllı saatler, kullanıcıların sağlıklarını izlemelerine yardımcı olmak için pedometreler ve kalp atış hızı monitörleri ile birlikte gelir .

Akıllı saat nasıl icat oldu ? Akıllı saati kim icat etti ? sorusuna gelmeden önce Pebble, Apple, Huawei ve bir dizi başka şirket son yıllarda akıllı saat teknolojisinde milyonlarca dolar harcadı. Günümüzde akıllı saat, giyilebilir endüstrinin belki de en çok tanınan parçası, giyilebilir teknoloji ile neredeyse eş anlamlı hale gelen bir alet ve büyüme için çok fazla alana sahip eşit derecede tartışmalı ve umut verici bir parça. Ancak, akıllı saat kavramı hiç yeni değil. Aslında, akıllı saat geçmişi bilgisayarlı teknolojinin henüz ilk aşamalarında olduğu yıllar öncesine dayanıyor.

Akıllı saat nasıl bulundu ? 1972’de Hamilton Watch Company ve Electro/ Data Inc., Pulsar adlı bir LED prototipi olan ilk dijital saati geliştirdi. 18 ayar altından saran Pulsar, 2.100 dolara satıldı. Enflasyona göre ayarlanan bu rakam 2016 yılında 12.300 dolara yaklaşıyor. Kullanıcılar zamanı görmek için bir düğmeye basmak zorunda kalsa da, Pulsar saatler alanında neredeyse devrim yaptı ve akıllı haleflerinin yolunu açtı. Bunun akıllı saat geçmişinde çok önemli bir nokta olduğunu bile söyleyebiliriz.

İlk kablosuz akıllı saat

Akıllı saati kim icat etti ? sorusuna gelince 1994 yılında Timex Datalink, bilgisayardan kablosuz olarak veri indirebilen ilk saat oldu. Microsoft ile birlikte geliştirilen teknoloji kullanımı ustaca idi. Bir bilgisayar ekranını değişen yanıp sönen ekranla aydınlatarak, saatin içine yerleştirilmiş bir sensör tarafından algılanan aktarılacak bilgileri kodlayabilir. Datalink bilimsel yaratıcılığın ayırt edici özelliğiydi ve NASA tarafından çeşitli uzay yolculuğu görevlerinde bile kullanıldı. Bu aynı zamanda Microsoft’un kesinlikle sonuncusu olmasa da piyasaya ilk adımıydı.

Linux akıllı saat

Öncü mucit Steve Mann, 1998’de ilk Linux akıllı saatini tasarladı ve geliştirdi. Saati sunduktan sonra, sahadaki çalışmalarını göz önünde bulunduran çok haklı bir başlık olan “giyilebilir bilgi işlemin babası” olarak haklı bir şekilde selamlandı. Elbette Mann, modern HDR görüntüleme yöntemlerini ilk geliştiren olmak da dahil olmak üzere modern teknolojiye önemli katkılar yaptı.

Arama yapan ilk akıllı saat

Arama yapan akıllı saati kim icat etti ? Samsung, akıllı telefonlarını Android pazarına tanıtan ve iyi bir nedenden ötürü ilk şirketlerden biriydi. Şirket aslında 1999 yılında telekomünikasyon yapabilen bir saat geliştiren ilk şirketti. SPH-WP10, tek renkli bir LCD ekrana sahipti ve entegre hoparlörü ve mikrofonu ile 90 dakikalık konuşma süresine sahipti. Şirket, akıllı saat çalışmalarını kısa süre sonra bıraktı, ancak birkaç yıl önce endüstrinin potansiyelini fark ettiğinde, hızla tekrar sahaya yatırım yaptı.

Microsoft’un hatası

2004 yılında Microsoft, Akıllı Kişisel Nesneler Teknolojisi (SPOT) akıllı saatiyle pazara yeni bir giriş yaptı. Tüm proje, teknolojiyi kişiselleştirmek amacıyla giyilebilir cihazlara ve IoT’ye gerçekten öncü oldu. Ne yazık ki, Microsoft bu çaba sırasında ağı kendi ekosistemine kapatmak da dahil olmak üzere bazı kötü kararlar aldı, böylece nihai çöküşü tamamen beklenmedik değildi.

Microsoft 2004 Akıllı Saat

Modern Zamanlar

Akıllı saat nasıl bulundu ? sorusunu ilginç tarihiyle açıkladık. Sıra geldi zamanımızın akıllı saatlerine, pek çok şirket akıllı saatlerde ellerini denedi, ancak çoğu girişim ya bir ana kitleye hitap etmek için çok niş ya da çok pratik değildi. Pebble 2012 yılında, 10 milyon dolarlık kampanyası tüm büyük teknoloji şirketlerine bu tür cihazlar için gerçek bir talep olduğunu gösterdiğinden, akıllı saat tarihinde yeni bir noktaya işaret ederek hem Kickstarter dünyasını hem de giyilebilir pazarı neredeyse değiştirdi. 2013 yılında Omate, gerçekten bağımsız bir akıllı saat tasarlayan ilk şirketti. TrueSmart, arama yapabilir, haritalar kullanabilir ve Android uygulamalarından tamamen bağımsız olarak yararlanabilir. Her ne kadar Kickstarter kampanyaları hatalar ve başarısız vaatlerle dolu olsa da, yeni bir dönemin başlangıcı oldu.

Akıllı saat geçmişindeki kısa dersin tadını çıkardınız mı? Giyilebilir cihazınız var mı? Onlar hakkında ne düşünüyorsun? Aşağıdaki yorumlarda bir tartışmada bize katılmaktan çekinmeyin!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. Seo hizmeti